Gertuda Stein o sobie, o paryskiej bohemie, o epoce...

11.05.2024

Na początek najważniejsza kwestia: wbrew tytułowi, to wcale nie jest autobiografia Alicji Toklas. Kto w ogóle kojarzy tę osobę? Pewnie znacznie więcej osób kojarzy film Woody Allena "O północy w Paryżu". Film, reklamowany swego czasu jako świetna komedia, komedią jest taką sobie, a filmem w ogóle - jak na Allena - też raczej średnim, choć urokli... Recenzja książki Autobiografia Alice B. Toklas

rozdanie kart

11.05.2024

Twórczość autorki jest mi znana z innej serii "Konsorcjum", która mnie zachwyciła. Dlatego jak otrzymałam książkę do recenzji i okazało się, że to trzeci tom serii najpierw musiałam poznać poprzednie tomy. Jestem świeżo po lekturze e-booka części pierwszej. Oktawia to młoda dziewczyna, która rozstała się z kimś, kto ja mocno oszukał. Pozbie... Recenzja książki Rozdanie kart. Wspólnik

Afrykański sen

11.05.2024

W kręgu moich zainteresowań czytelniczych na szczególnym miejscu znajdują się powieści, dzięki którym wraz z bohaterami mogę podróżować do różnych zakątków świata. Niemiecka pisarka Anne Jacobs w książce "Sen o Kilimandżaro" zaproponowała mi cudowną wycieczkę najpierw do Niemiec, do położonego we wschodniej Fryzji miasta Leer, a następnie na konty... Recenzja książki Sen o Kilimandżaro

Świetna biografia znakomitej malarki i niezwykłej kobiety.

11.05.2024

Lubię obrazy Tamary Łempickiej (mam na myśli zwłaszcza te najbardziej znane portrety), i nie jest to efekt mody, tylko po prostu bardzo mi odpowiada ta stylistyka. Ale - głównie pod wpływem przeczytanych tu i ówdzie artykulików i dwóch książek na jej temat - nie lubiłam jej samej jako człowieka. Jednak długo miałam pewien niedosyt wiedzy, bowiem j... Recenzja książki Tamara Łempicka. Sztuka i skandal

Dariusz Suder powraca

11.05.2024

"Niewiadoma", kontynuacja "Niepamięci" Marka Stelara, to kolejny trzymający w napięciu kryminał z Dariuszem Suderem w roli głównej. Autor ponownie zabiera czytelników do mrocznego świata przestępczości, gdzie granica między dobrem a złem zaciera się, a sekrety skrywane są za grubym murem kłamstw. Już od pierwszych stron Stelar buduje gęstą atm... Recenzja książki Niewiadoma

Replay

11.05.2024

Historie o podróżach w czasie od zawsze mnie fascynowały. Bo co gdyby przeżyć życie jeszcze raz? I jeszcze raz? I jeszcze raz….? 43-letni Jeff Winston umiera na zawał serca w 1988 roku. Zarówno kariera zawodowa jak i małżeństwo nie ułożyło się po jego myśli. Pewnego ranka budzi się w swoim pokoju w akademiku i… jest rok 1963. Niespodziewana śmi... Recenzja książki Powtórka

@justyna_@justyna_ × 2

Dzień świstaka

11.05.2024

Guillaume Musso (ur. 1974 r.), najbardziej kasowy pisarz Francji, absolwent ekonomii, z zawodu nauczyciel. Autor dwudziestu trzech bestsellerów, nieprzerwanie utrzymujący się na pierwszym miejscu listy najpopularniejszych francuskich pisarzy. Debiutował w 2001 r. thrillerem "Skidamarink", doskonale przyjętym przez krytykę. Druga powieść, "Potem...... Recenzja książki Wrócę po ciebie

@Marcela@Marcela × 8

Nietykalna

11.05.2024

RECENZJA „NIETYKALNA” WSPÓŁPRACA REKLAMOWA — AUTOR: G. J. KREFFT WYDAWNICTWO: NEXT CHAPTER PUBLISHING „– Rozczarowujesz mnie, Opium. Ostatnio bardzo mocno. Trzymasz się opuszkami palców swojej przeszłości, zamiast patrzeć w przyszłość, którą cię obdarowałem, i cieszyć się nią. Zastanawiam się, jak długo to potrwa, zanim się wypalisz,... Recenzja książki Nietykalna

Sen o Jerozolimie

11.05.2024

Jak szybko mija czas od momentu, kiedy to po raz pierwszy przeczytałam książkę autorstwa Pana Érica-Emmanuela Schmitta pt. ''Noc ognia'', a był to rok 2016. Uważam, że był, to czas mile upływający na poczekaniu aż pojawi się jego druga książka, z którą krok po kroku zapoznawałam się powoli, ponieważ tego autora nie czyta się szybko. Należy dobrze... Recenzja książki Sen o Jerozolimie

@Anna30@Anna30 × 17

Dlaczego Bieszczady są takie puste i dzikie?

11.05.2024

Dla mnie to książka wybitna. Ze względu na podejmowany w niej temat wysiedleń ludności z terenu Bieszczad i Beskidu Niskiego. Tyle wspaniałych powieści napisano o drugiej wojnie światowej, o Auschwitz, nawet o Wołyniu. A akcja "Wisła" wciąż pozostaje tylko w kręgu zainteresowań historyków i reportażystów. Dlatego tak bardzo cieszy mnie ta książka.... Recenzja książki Ojczyzna jabłek

@anna117@anna117 × 10

Historia pewnego małżeństwa

11.05.2024

Kiedy dwoje ludzi składa sobie przysięgę małżeńską patrzą na wspólną przyszłość z wiarą i nadzieją, a na siebie nawzajem z miłością. A potem przychodzi codzienne życie, a z nim różne problemy i kryzysy mniejsze i większe. Tak było także w małżeństwie Natalii i Bartka. I choć wiele trudnych momentów życia ich nie załamało, to przyszedł taki kryzys,... Recenzja książki Na dwa głosy

@emol@emol × 2

Żona komisarza zamieszana w śledztwo

11.05.2024

Ten tom serii z paryskim komisarzem zaczyna się tak, że Maigret otrzymuje anonim informujący, iż u jednego z najlepszych introligatorów Paryżu spalono w piecu ludzkie ciało. W rzeczonym piecu policja znajduje dwa ludzkie zęby, ale introligator wypiera się jakiegokolwiek związku z ludzkimi szczątkami, twierdząc, że nic nie widział, nic nie wie. Bro... Recenzja książki Znajoma pani Maigret

@almos@almos × 18

Stella.

11.05.2024

"Stella. Oblicza zemsty" Adriana Bednarka to thriller psychologiczny, który zaskoczył mnie swoją głębią i złożonością. Książka przenosi nas w mroczne zakątki Częstochowy, gdzie tytułowa bohaterka, Stella Skalska, walczy ze swoimi wewnętrznymi demonami i pragnieniem zemsty, które nie dają jej spokoju. Autor z niezwykłą precyzją buduje napięcie, ma... Recenzja książki Stella. Oblicza zemsty

@Malwi@Malwi × 22

Elita wśród elit

11.05.2024

Polska jednostka specjalna GROM dzięki swojej skuteczności podczas zagranicznych misji, obecnie stawiana jest na równi obok takich elit jak amerykańska jednostka SEALS czy brytyjska SAS. Trudno jest jednoznacznie wskazać, który operator danej jednostki ma ważniejszą rolę, bo tylko razem, jako zespół osiągają swoje cele. Zarówno ten, który bezpiecz... Recenzja książki Cel za horyzontem

@MichalL@MichalL × 13

Cienie przeszłości - gotowi na Nowy Jork, o jakim sporo osób marzy?

11.05.2024

Minęły dokładnie trzy lata od momentu, kiedy pierwszy tom przeczytany trafił na moją półkę i od kiedy z niecierpliwością czekałam na drugi tom. Jednak mamy to 2024 tom 2 „Wiele do stracenia Cienie przeszłości”. Jednak zacznijmy od początku Marek Marcinkowski to autor, którego większość może kojarzyć z edukacyjnych książek dla dzieci postanowił na... Recenzja książki Cienie przeszłości

Pielgrzym

11.05.2024

"(...) nigdy nie aresz­to­wa­no ni­ko­go z po­wo­du mor­der­stwa; ludzi aresz­tu­je się dla­te­go, że go po­rząd­nie nie za­pla­no­wa­li." Znany scenarzysta filmowy napisał książkę. Książka nadaje się na scenariusz filmowy... Powieść kupiłam zaraz po premierze, ale do tej pory nie złożyło mi się, by po nią sięgnąć. Z powodu zbliżającej się pre... Recenzja książki Pielgrzym

@Logana@Logana × 26

Pozytywna dyscyplina dla nastolatków

10.05.2024

Czy Twoje dziecko wkracza właśnie w burzliwy okres nastoletniości? A może już masz na pokładzie nastolatka w pełnej krasie i szukasz sposobu, jak okiełznać to szaleństwo, zachowując pozytywne relacje i zdrowy rozsądek? Ta książka z pewnością rozwieje wiele Twoich wątpliwości, proponując nowe spojrzenie na sprawy, które, jak moģłoby się wydawać nie... Recenzja książki Pozytywna dyscyplina dla nastolatków

Mało o Łempickiej, dużo o autorkach.

10.05.2024

Bądźmy szczerzy - to nie za bardzo jest książka do czytania, raczej tylko do oglądania, chociaż typowym albumem o sztuce też raczej nie jest. Treści mało i nieciekawie podana, zwłaszcza jeśli mamy już jakieś podstawowe wiadomości na temat artystki. Tamara Łempicka nazywana jest królową art deco, jej obrazy osiągają obecnie zawrotne ceny. Pokusa za... Recenzja książki Śladami Tamary Łempickiej. Tamara oczami Tatiany

Książka ponadczasowa, uniwersalna i wciąż nieco zagadkowa.

10.05.2024

W następstwie odświeżonej niedawno lektury "Fausta" oczywiste wydało mi się przypomnienie sobie także"Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa (mój egzemplarz w tłumaczeniu Andrzeja Drawicza, z posłowiem Jana Gondowicza). No i - podobnie jak w przypadku "Fausta" - kolejne przyjemne zaskoczenie! Albo z wiekiem inaczej się pewne rzeczy czyta i przys... Recenzja książki Mistrz i Małgorzata

Dzieło Goethego i dzieło tłumacza.

10.05.2024

Jeśli nie czyta się książek w oryginałach, to jest się zdanym na pośrednika, jakim jest tłumacz. A niektórzy tłumacze mają czasem niestety skłonność do "poprawiania" autorów. A to coś dodadzą, a to przemilczą, a to po swojemu zinterpretują... Od czasu do czasu sięgam po klasykę kiedyś już przeczytaną, żeby sprawdzić jak to dzisiaj odbiorę. Zdar... Recenzja książki Faust

Znane nazwisko, znane fakty, niewiele poza tym.

10.05.2024

Tamary Łempickiej nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Jej obrazy były wysoko cenione już za jej życia, a obecnie osiągają zawrotne ceny. Jest trzecią na świecie najdrożej "sprzedającą się" malarką na świecie, Ponad 20 jej dzieł sprzedano za kwoty ponad milion dolarów - jak choćby "Portret Marjorie Ferry", sprzedany za ponad 16 milionów funtów.@L... Recenzja książki Łempicka. Tryumf życia

Kocham

10.05.2024

Nie jest żadną tajemnicą, że już od pierwszej książki przepadłam dla historii, które tworzy Weronika. Uwielbiam emocjonalność, którą nam przekazuje. Tym razem zabiera nas do świata Charlaine, która studiuje sztukę. Młoda dziewczyna postanawia stronić od miłości, skupiając się jedynie na swoim wykształceniu, a jednocześnie pasji. Świetny splot wyd... Recenzja książki Whiskey in a teacup

Literacki powrót do Karkonoszy

10.05.2024

O powieści "Schronisko, które przestało istnieć" słyszałam wiele razy, ale z racji, iż za kryminałami nie przepadam, jakoś specjalnie nie miałam jej w planach. Każdy czytelnik wie jednak, że bywają chwile, gdy sięgamy po książkę, bo ona do nas woła lub pojawia się zachęta, iskra, potrzeba itd. skłaniająca nas do przeczytania danej książki. Karkon... Recenzja książki Schronisko, które przestało istnieć

Reality Fame

10.05.2024

Mam do Was pytanie, czy znacie twórczość przesympatycznej Marii Karnas? Muszę przyznać, że ja też jej wcześniej nie znałam. Całe szczęście, że udało mi się to zmienić, a wszystko za sprawa „Reality Fame. Walka o sławę”. Udało mi się dowiedzieć, że autorka pisze powieści z gatunku Young Adult, jak i romanse. Jej twórczość nie powinna być dla was ni... Recenzja książki Reality Fame. Walka o sławę

FURYBORN

10.05.2024

„Furyborn. Zrodzona z furii” to książka o dwóch bohaterkach, które chadzają bardzo różnymi ścieżkami, zupełnie, jak koty, a także pochodzą z bardzo różnych czasów. Do sięgnięcia po tą przepięknie wydaną powieść Claire Legrand skusiły mnie opinie blogerek, które już wcześniej miały okazję ją przeczytać. Nie mogłam tak zwyczajnie odpuścić, zwłaszcza... Recenzja książki Furyborn. Zrodzona z furii