Książki i ludzie: Rozmowy Barbary N. Łopieńskiej

25.09.2010

Zawsze myślałam, że w mojej głowie nastąpiło jakieś przeinaczenie, że to ja jestem mniejszością, a statystyczny Polak czytający 2 książki na rok (z czego 1 audiobook :-))) to reguła. A tymczasem cóż za miła niespodzianka! Nie jestem sama! Co więcej - w tym szaleństwie ja jestem tylko małym żuczkiem (chyba głównie ze względu na stan finansów... może... Recenzja książki Książki i ludzie : rozmowy Barbary N. Łopieńskiej

@MalenstwoMB@MalenstwoMB × 1

Piaskownica

25.09.2010

„Piaskownica” to debiut Danuty Marcinkowskiej. Bardzo udany muszę przyznać. Autorka porusza sprawę podziału obowiązków w małżeństwie pokazując, że można o tym napisać pokazując rację obu stron. Przedstawiła uniwersalny obraz wielu par/małżeństw, które można znaleźć w każdym mieście na całym świecie. Bohaterami książki są Natasza i Olaf, młode małż... Recenzja książki Piaskownica

Ewangelia spisana przez szewca

25.09.2010

Biblia towarzyszyła mi już od najmłodszych lat mojego życia. Początkowo o mój rozwój duchowy dbali rodzice, a gdy rozpoczęłam edukację to zadanie spadło także na uczących mnie księży i katechetów. Ewangelia od zawsze była dla mnie czymś ważnym, więc gdy tylko zobaczyłam na stronie wydawnictwa WAM książkę pt: "Ewangelia spisana przez szewca" wiedzia... Recenzja książki Ewangelia spisana przez szewca

Czarny opal

24.09.2010

Małą Carmel znaleziono w ogrodzie zamożnego domu pod krzakiem azalii. Cygańskiego podrzutka przygarnęli państwo Marline'owie, choć wszyscy się zastanawiali, dlaczego - przecież można ją było umieścić w sierocińcu...Gdy Carmel skończyła jedenaście lat na dom spadło nieszczęście - pani Marline została zamordowana. Losy rzucają Carmel do dalekiej Aust... Recenzja książki Czarny opal

@Bisi7@Bisi7

Więzy krwi

24.09.2010

Lektura „Więzów Krwi” to moje pierwsze spotkanie z twórczością Mai Kossakowskiej. Muszę przyznać, że bardzo udane, choć początkowo obawiałam się takiego nadmiaru fantastyki. „Prawdziwa przygoda pachnie morzem, dymem cygar, skóra, drewnem i aromatem roślin, które nigdy nie wyrosną na twoim podwórku.” (s. 345) „Więzy Krwi” to zbiór opowiadań o tema... Recenzja książki Więzy Krwi

Gringo wśród dzikich plemion

24.09.2010

Wojciecha Cejrowskiego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Skandalista, znana twarz, znana z takich programów jak: "Boso przez świat", czy "Z kamerą wśród ludzi", ale mało osób wie, że ten człowiek jest również świentym pisarzem! Studiował aktorstwo, historię sztuki, socjologię i archeologię, więc trochę tego jest. niezbyt przepadam za tą os... Recenzja książki Gringo wśród dzikich plemion

@saruska@saruska

Alfabet zakochanego w Indiach

24.09.2010

Gdy wzięłam do ręki "Alfabet zakochanego w Indiach" byłam nastawiona na przewodnik połączony ze swojego rodzaju encyklopedią. Liczyłam na typowe zapoznanie się z hasłami przedstawionymi nam przez autora książki i bardzo cieszę się, że moje wyobrażenia dotyczące tego dzieła różniły się od prawdy w sposób diametralny. Jean-Claude Carriere jest osobą... Recenzja książki Alfabet zakochanego w Indiach

Fenomenalna książka

23.09.2010

Aborcja... Temat w Polsce zastępczy, służący do przepychanek politycznych. Powieść Vedrany Rudan jest wyzbyta z tego pierwiastka, przez co staje się ludzka. Autorka wykorzystuje teorie krążące na temat ciąży i przekształca je do własnych celów. Wprowadzony zostaje element fantastyczny w postaci rozmów płodów. Powszechnie uważa się, że dzieci już w... Recenzja książki Murzyni we Florencji

@Miss_Jacobs@Miss_Jacobs

Akademia Wampirów Pocałunek cienia

23.09.2010

Losy bohaterów Akademii Wampirów są bliskie mojemu sercu już od pierwszego tomu. Już wtedy głośno dopingowałam Rose i innym, by pewnego pięknego dnia rozprawili się raz na zawsze z prześladującymi morojów strzygami. W Akademii nadszedł czas, w którym dampiry najstarszego roku rozpoczęły sześciotygodniowe zajęcia polowe. Miały one na celu sprawdzen... Recenzja książki Pocałunek cienia

Alicja w krainie rzeczywistości

23.09.2010

Alicja w krainie rzeczywistości jest książką, która przyciągała mnie jak magnes. Gdzie się nie obejrzałam, tam była. Na moich ulubionych blogach, jako bestseler na półkach ulubionej księgarni internetowej. Do tego - jak na zamówienie - Starsza ma fazę na "Alicję w krainie czarów" Walta Disney'a. Zwieńczeniem prześladowań była półka w bibliotece, n... Recenzja książki Alicja w krainie rzeczywistości

@MalenstwoMB@MalenstwoMB

Ad maiorem gloriam

23.09.2010

Wrzucając na listę odtwarzania kolejny tom "Opowiadań z dziejów ojczystych" spodziewałem się tego wszystkiego o czym napisałem w recenzji pierwszego tomu i jak się okazało nikt nie próbował mnie zaskoczyć. O tematyce wiele powiedzieć się nie da, bo wszystko zostało powiedziane w samym podtytule nagrania - Od Władysława Łokietka do Kazimierza Wielki... Recenzja książki Opowiadania z dziejów ojczystych. Tom 2. Polska za Piastów. Książka audio

KS
@KSH

Dziewczyny z Hex Hall

22.09.2010

Od razu ostrzegam, że jeśli nie macie kilku wolnych godzin to nie sięgajcie po tę książkę! Wciąga całkowicie i bardzo ciężko ją odłożyć chociaż na chwilę. Myślałam, że takie lektury już nie dla mnie, a to kolejna pozycja przypominająca modny ostatnio „Zmierzch”, na szczęście jest to coś zupełnie innego. Tak jak swego czasu zachwycałam się serią o P... Recenzja książki Dziewczyny z Hex Hall

Kolor purpury

22.09.2010

Powieść „Kolor Purpury” Alice Walker przyniosła swej autorce duży rozgłos i nagrodę Pulitzera. Została też zekranizowana, a główną rolę zagrała Whoopi Goldberg. Główna bohaterka Celia wydaje się być osobą niedouczoną, a może nawet niedorozwiniętą umysłowo. Upokarzana, krzywdzona wiele razy, zaniedbana, nie chce dla siebie wiele - tylko przeżyć. Nie... Recenzja książki Kolor purpury

@Lemma@Lemma × 1

Umarli nie tańczą

22.09.2010

Nikt z nas tutaj zgromadzonych nie jest w stanie wyobrazić sobie tragedii jaką jest nagła strata swoich najbliższych. Człowiek przez cały życie pracuje, by móc utrzymać swoją rodzinę i zapewnić im wszystko na co zasługują, a potem jego świat zawala się mu w jednej chwili. Charles Martin jest osobą, która w swoich priorytetach na pierwszym miejscu ... Recenzja książki Umarli nie tańczą

Co jest rzeczywistością?

21.09.2010

Zapewne wszyscy dobrze znacie uczucie, kiedy myślicie, że wszystko już jest jasne, wszystko rozumiecie, teraz tylko pozostaje doczytać do końca i westchnąć z zadowoleniem, jak to się dobrze czytało i wszystko zgadło zawczasu. Jeżeli takie odczucie lubicie, to nie czytajcie tej książki ;). Historia jest tutaj płynna, zmienia się z rozdziału na rozdz... Recenzja książki Błękitooki chłopiec

@enga@enga

Forrest Gump

21.09.2010

Forrest Gump to zabawny 'idiot', a jego życie jest nieustającym pasmem zaskakujących wydarzeń. Odnosi sukcesy w futbolu, ping-pongu i szachach, próbuje aktorstwa, walczy w armii USA, niańczy 'orangutanga', zbija miliony na hodowli krewetek i kilka razy ląduje w więzieniu. Ach! I jeszcze wylatuje w kosmos, po czym spędza parę lat wśród kanibali. Duż... Recenzja książki Forrest Gump

Nazywam się Czerwień

21.09.2010

Miesiąc temu koleżanka spytała mnie o opinię na temat jednej z książek Orhana Pamuka. Odpowiedziałam jej wtedy, że mnie jego proza zupełnie nie podchodzi i zaleciłam ostrożność w wydawaniu pieniędzy na jego dzieła. Jakiś czas później inna osoba zaproponowała mi pożyczenie 'Nazywam się Czerwień', co pozwoliło mi całkowicie zmienić zdanie odnośnie te... Recenzja książki Nazywam się Czerwień

Pływanie w negliżu

21.09.2010

W ostatnim czasie nie bardzo dopisywał mi nastrój, toteż ze stosu nieprzeczytanych książek postanowiłam wyciągnąć taką, która zapowiadała się na tyle zabawnie, że wyciągnęłaby mnie z moich małych smutków. Zapowiedź na okładce brzmiała zachęcająco: "Ja, Lilly Rose Cleary, posiadam wprost nieskończone możliwości doprowadzania samej siebie do szału". ... Recenzja książki Pływanie w negliżu

Invictus igrając z wrogiem

21.09.2010

Czytałam tę książkę ze świadomością, iż oparta jest ona na rzeczywistych wydarzeniach, ale cały czas nie byłam w stanie uwierzyć, że wszystko to, o czym pisze Carlin jest prawdą. O ile jestem w stanie wyobrazić sobie wzajemną ludzką nienawiść, która nie jest mi obca, o tyle wielkie pojednanie wykracza już poza moją wyobraźnię. Jak widać - jestem cz... Recenzja książki Invictus igrając z wrogiem

Coraz dalej od miłości

21.09.2010

O Bernhardzie Schlinku zrobiło się głośno w naszym kraju dopiero za sprawą filmu Lektor z Kate Winslet w roli głównej (za tę rolę aktorka otrzymała nareszcie upragnionego Oscara). Przyznaję, że mam 'Lektora ' od dawna na półce, ale jako pierwszy książkę tę przeczytał Narzeczony i wynudził się przy niej na tyle, że sama jakoś nie miałam ochoty po ni... Recenzja książki Coraz dalej od miłości

Dziewczyna z sąsiedztwa

21.09.2010

'Dziewczyna z sąsiedztwa' Elizabeth Noble to niezwykła opowieść zaczynająca się od przedstawienia jednego z najbardziej fascynujących mnie miejsc na świecie. Ilekroć widzę je na zdjęciach czy na ekranie, zapiera mi dech w piersi, a gdzieś z wnętrza mnie wydobywa się ciężkie westchnienie. Central Park, który mam na myśli, fascynuje mnie i zachwyca. ... Recenzja książki Dziewczyna z sąsiedztwa

Sputnik Sweetheart

21.09.2010

I znowu pan Murakami zapewnił mi to cholerne uczucie niepokoju, które powoduje, że mam ochotę wybiec w ciemność i w samotności udać się na długi spacer przed siebie. Co prawda wrażenie to najsilniejsze było przy Po zmierzchu, ale sądzę, że w tamtym przypadku odczucia były tak mocne, gdyż był to mój pierwszy kontakt z japońskim mistrzem prozy. 'Spu... Recenzja książki Sputnik Sweetheart

@milagros@milagros × 1

Siedem kobiet

21.09.2010

Nie przepadam za opowiadaniami. Polubiłam je pisać, ale z czytaniem idzie już trochę gorzej, bo rzadko są w stanie mnie zainteresować. Przekazanie maksimum treści za pomocą niewielu słów nie jest wcale łatwe i nie każdemu ta sztuka się udaje. Na szczęście Rebecca Miller poradziła sobie z tym zadaniem. Siedem kobiet z opowiadań amerykańskiej autork... Recenzja książki Siedem kobiet

Suma naszych dni

21.09.2010

"Ach, cóż to jest za rodzina!" - chciałoby się wykrzyknąć po zakończeniu lektury tej magicznej powieści. Isabel Allende wprowadza czytelnika do tak niezwykłego świata, że rzeczywistość wokół nagle staje się bezbarwna i kipiąca nudą. W przeciwieństwie do rzeczywistości w jakiej żyje pisarka... 'Suma naszych dni' jest autobiograficzną powieścią Alle... Recenzja książki Suma naszych dni

Zapasy z życiem

21.09.2010

Przyznaję, miałam pewne obawy przed lekturą tej mikropowieści. Spotkałam się wcześniej z kilkoma niepochlebnymi jej recenzjami i nie byłam pewna, czego się spodziewać. I może to oznaka naiwności - ale naprawdę zostałam pochłonięta i oczarowana. Jakiś czas temu pokochałam 'Oskara i Panią Różę', a więc możecie mieć pewność, że poprzeczka temu autoro... Recenzja książki Zapasy z życiem