„Ogniem i cepem” czyli Husyci na ziemiach śląskich i ościennych

5.02.2010

Taki właśnie podtytuł mógłby nosić środkowy tom trylogii o przygodach Reynevana et consortes. Tym razem bowiem Reinmar z Bielawy, będący głównym bohaterem powieści, ustępuje pola innej postaci, a jest nią ni mniej ni więcej tylko wojna we własnej osobie. Ów osławiony jeździec apokalipsy, nie będąc jednakże antropomorficzną personifikacją a’ la Prat... Recenzja książki Boży bojownicy

@Maynard@Maynard × 1

Wichrowe Wzgórza

4.02.2010

Ta książka mnie zachwyciła. Już dawno nie byłam tak zafascynowana losami bohaterów. Mroczna, pełna sprzeczności i choć o miłości, nie mająca nic wspólnego z typowymi romansami. Sięgnęłam po nią, bo dowiedziałam się, że w tym roku wejdzie do kin nowa ekranizacja. Spodziewałam się czegoś całkiem innego. Gorszego. Myślała, że przeczytam powieść stylu ... Recenzja książki Wichrowe Wzgórza

AG
@agawoj

"WIEŻA BŁAZNÓW" czyli powiew świeżości w nurcie powieści historycznej

1.02.2010

Już pisząc komentarz, a było to dobry czas temu, zastanawiałem się głęboko jak ocenić dzieło twórcy "Wiedźmina" nie popadając w zbytnią euforię. Ograniczyłem się wtedy do jednego prostego zdania oraz obiecałem, że więcej pisać nie będę i nie zamierzam. Po kolejnej, trzeciej już z kolei, lekturze dzieła o Reynevanie i spółce zdanie swe zmieniłem ora... Recenzja książki Narrenturm

@Maynard@Maynard × 4

Miasteczko Salem

31.01.2010

Miasteczko Salem-Druga z kolei po słynnej Carrie powieść Stephena Kinga,człowieka uważanego przez wielu za mistrza swego gatunku,którym oczywiście jest literatura grozy.Powieść wydana w 1975 roku od razu zaczęła podbijać serca czytelników i choć w Polsce wydano ją dopiero po szesnastu latach to także została świetnie przyjęta.Nie trzeba dodawać że ... Recenzja książki Miasteczko Salem

@molik14@molik14 × 1

Czarodziej. Biografia Paula Coelho

30.01.2010

"Biografię przeczytałam z obowiązku i z ciekawości. Cóż... Brazylia to inny świat, inni ludzie, inna muzyka i inna literatura. W Polsce od długiego już czasu trwa moda na powieści Coelho. Kupują wszyscy bez względu na wiek, choć czasem nie potrafią nawet wypowiedzieć poprawnie nazwiska autora. A sama biografia zaskakuje. W liście do biografa Coelho... Recenzja książki Czarodziej Biografia Paulo Coelho

@thepositives@thepositives × 1

Kamień cierpliwości

29.01.2010

" "Syngue Sabour", pochodzący z języka perskiego tytuł książki, nawiązuje do perskiego mitu o kamieniu cierpliwości, któremu zawierza się cierpienia i smutki, a kamień słucha, aż pewnego dnia pęka, przynosząc wyzwolenie temu, kto mu się zwierzył. Nagrodzona powieść to francuskojęzyczny debiut pisarza i reżysera, który w latach 80. wyemigrował z ... Recenzja książki Kamień cierpliwości

@thepositives@thepositives × 1

Profesjonalny zwierzołak

14.01.2010

Fantastyka humorystyczna. Można ją wielbić, można wstydliwie się od niej odżegnywać. Pośród innych rodzajów fantastyki jest rozbrykana i rozhukana niczym źrebak. Okiełznać się za bardzo nie da, ale ileż radości z obcowania! Andriej Bielanin przystępując do pracy nad "Profesjonalnym zwierzołakiem" miał już na rosyjskim rynku ugruntowaną pozycję. Dla... Recenzja książki Profesjonalny zwierzołak

@SaucerheadTharpe@SaucerheadTharpe × 1

Dziki Imbir

9.01.2010

Z pewnością wielu słyszało o rządach pewnego chińskiego polityka, Mao Zedonga. Wzorowanie na Stalinie, wychwalanie ideologii Lenina, a także wiele innych rzeczy sprawiło, że odcisnął się on w historii tego kraju. Akcja powieści toczy się w okresie jego rządów, w czasie chińskiej rewolucji kulturalnej. Młoda dziewczyna imieniem Jawor pochodząca - ja... Recenzja książki Dziki Imbir

@Klara@Klara × 1

Zmierzch

7.01.2010

Dlaczego akurat „Zmierzch”? Nienawidzę zakładów. To dla mnie katorga. Ale jest pewna magiczna formułka która natychmiast skłania mnie do przyjęcia wyzwania a mianowicie: „Założę się że się nie odważysz...” W takim wypadku od razu przystaję na warunki... Ostatnio zaczęłam z moimi koleżankami rozmowę na temat książek. Dokładniej na tematy p... Recenzja książki Zmierzch

@MerrikaTheWitch@MerrikaTheWitch × 1

Wygrać siebie

6.01.2010

Książka autorstwa Izabeli Degen pt. ”Wygrać siebie” jest napisana w formie oryginalnego pamiętnika. Forma i temat bezprzecznie interesujacy, bo w dzieje literatury polskiej godnie wpisany. „Wygrac siebie” – to rzecz nowa, widziana oczami kobiety ktora wyemigrowala i jak wiele Polek wyszla za maz za obcokrajowca. Towarzysząc autorce w jej b... Recenzja książki Wygrać siebie

@isadegen@isadegen × 1

Wiersze fatalne

5.01.2010

Wojtyła wytwarza nieustanne napięcie między czasem akcji, a czasem narracji. W jego wierszu dzieje się tak, że czynności sprawiające wrażenie realnych stają się metaforą aktu pisania, a zatem zatracają swą samodzielność i znajdują uzasadnienie dopiero na innej płaszczyźnie, wtedy mianowicie, gdy odnosimy je właśnie do aktu pisarskiego. I na odwrót:... Recenzja książki Wiersze fatalne

XC
@xcritic

Tygiel wrażeń

2.01.2010

Mam wrażenie, że moja opinia może "odkrywać" niewielką część fabuły, więc czytacie na własną odpowiedzialność ;) Ciężko mi pisać o tej książce. Ciężko ze względu na to, że jest w niej masa różnych treści, a ja nie chcę napisać postu objętości zbliżonej do pracy maturalnej, bo nikt się nie pokusi o czytanie "Fortepian we mgle" jest powieścią mon... Recenzja książki Fortepian we mgle

@enga@enga × 1

Tylko dla wybranych

1.01.2010

Reed Brennan nie zmierza marnować szansy ofiarowanej jej przez los. Zostawia za sobą prowincjonalną szkołę, problemy rodzinne i nudne życie. Wkracza w zniewalająco piękny świat Easton Academy, eksluzywnego liceum z internatem. Jednak w tym niemal doskonałym miejscu obowiązują okrutne prawa. Szczególnie jeśli chce się zostać jedną z dziewczyn Billi... Recenzja książki Tylko dla wybranych

@PannaSamotna@PannaSamotna

Człowieczeństwo

26.12.2009

"Tehanu" to czwarty tom z cyklu "Ziemiomorze". Cyklu pięknego, mądrego, poruszającego wiele ważnych tematów, napisanego pięknym językiem. I będącego ponoć klasyką gatunku ;). Tym razem główną bohaterką jest Tenar (którą znamy już z 2 części cyklu – "Grobowców Atuanu"), akcję obserwujemy jej oczami. A jest co obserwować. Ged po walce, którą zakończ... Recenzja książki Ziemiomorze Tehanu

Pocałunek ciemności

26.12.2009

Nazywam się Meredith Gentry, ale, rzecz jasna, nie jest to moje prawdziwe nazwisko. Nie odważę się wyszeptać swojego prawdziwego imienia nawet po zmroku z obawy, że jedno wypowiedziane w ciszy słowo może dotrzeć, niesione na skrzydłach wiatru, do uszu mojej ciotki, Królowej Powietrza i Ciemności. Chce mojej śmierci. Nie wiem, dlaczego. Zbiegłam z D... Recenzja książki Pocałunek ciemności

@sociopatic_social_climber@sociopatic_social_climber × 1

Rzeczy nienasycone

22.12.2009

Powieść o dojrzewaniu chłopca w ostatnich przedwojennych miesiącach 1939 roku i w pierwszych latach wojny, kiedy to wraz z matką i bratem zostaje zesłany do Kazachstanu. W Rzeczach nienasyconych przenikają się wspominana rzeczywistość, sen i marzenie. Wojna przyspiesza dojrzewanie bohatera, jednak nie ona jest głównym tematem powieści, lecz sen wi... Recenzja książki Rzeczy nienasycone

@Marigold@Marigold × 1

Bóg zwierząt

20.12.2009

“Bóg zwierząt” to debiut amerykańskiej autorki Aryn Kyle. Debiut moim zdaniem niezmiernie udany i jeżeli kontynuacja będzie podobna, to już ma we mnie zagorzałą fankę "Kiedy jej starsza siostra ucieka z domu, by poślubić kowboja, na barki Alice Winston spada ciężar rodzinnych problemów: cierpiąca na depresję matka, powściągliwy, przepracowany ojc... Recenzja książki Bóg zwierząt

Zimna krew

18.12.2009

Drugi tom przygód sierżant Paris Murphy. Tak, jak w “Czystym cięciu” mordercę poznajemy na początku ksiązki, a potem śledzimy jego poczyniania, starania policji o ujęcie zwyrodnialca oraz przyczyny jego działań. Ta jedna niewyjaśniona zbrodnia doprowadziła do spotkania Paris i jej kolegi z liceum – Justice’a Tripa. Spotkanie to daje jej okazję do ... Recenzja książki Zimna krew

Potworny regiment

17.12.2009

Potworny Regiment to kolejna, napisana w świetnym stylu powieść Pratchetta. Cięty dowcip, a także sarkazm to cechy, bez których ciężko byłoby wyobrazić sobie którekolwiek dzieło tego geniusza współczesnej fantastyki. I te nieśmiertelne cechy pratchettowskiego stylu obowiązkowo pojawiają się również tutaj, jednak trochę w skąpych ilościach i bez wie... Recenzja książki Potworny regiment

@Tsumetai@Tsumetai

Zabawa słowem

16.12.2009

Do tej pory słyszałam sporo o książkach McEwana, głównie o "Pokucie". Ale nie miałam szansy żadnej z nich poznać, aż do teraz. Muszę przyznać, że opis książki jest dosyć trafny jeżeli chodzi o fabułę. Książka wciągnęła mnie praktycznie od pierwszych stron, a w momentach kulminacyjnych czytałam prawie, że z zapartym tchem :). Właściwie trudno tutaj ... Recenzja książki Niewinni

ZEW CTHULHU

14.12.2009

H.P. Lovecraft zwany mistrzem stylu oraz najciekawszym autorem fantastyki grozy, pisał swe opowiadania bardziej dla siebie aniżeli dla innych. Jest to z pewnością geniusz, którego dzieła należą już do klasyki. W jego opowiadaniach wyraźnie daje się odczuć zafascynowanie mitologią oraz fantastycznymi bogami. Doskonale modeluje krajobraz i... Recenzja książki Zew Cthulhu

ZDRADZIECKIE SERCE

14.12.2009

"Czerwona śmierć wyludniła i pustoszyła kraj. Nigdy jeszcze tak straszna zaraza nie nawiedziła tych stron. Zwiastunem jej była krew; czerwona, okropna krew. Choroba zaczynała się od bólu i zawrotu głowy, po czym przez wszystkie pory ciała wyciekała krew i przychodziła śmierć". Władca kraju, książę Prospero, wraz z krewnymi i pr... Recenzja książki Zdradzieckie serce

ZAUŁEK ZŁA

14.12.2009

Każdy z nas nieraz ma ochotę na książkę krótką, łatwą i niewymagającą myślenia. Ot taki przerywnik między poważniejszymi lekturami. Dla czytelnika pragnącego chwili relaksu i zapomnienia na jeden wieczór, pozycją w sam raz będzie omawiany „Zaułek Zła”. Pewnego dnia życie Gary’ego zostaje postawione na głowie, a wszystko za spra... Recenzja książki Zaułek zła

@horror.com.pl@horror.com.pl × 1

ZADOMOWIENIE

14.12.2009

„Miłość jest klatką, w której umieramy ze szczęścia.” Orson Scott Card jest bardzo znanym pisarzem, autorem wspaniałych cykli: „Ender”; „Opowieść o Alvinie Stwórcy” oraz „Saga Endera”, za które otrzymał liczne nagrody (między innymi nagrodę Hugo i Nebulę w 1980). Jego dzieła to klasyka science – fiction. Horrory w bogatej twórczości tego... Recenzja książki Zadomowienie

@horror.com.pl@horror.com.pl × 1

WSZYSTKO JEST WZGLĘDNE 14 MROCZNYCH OPOWIEŚCI

14.12.2009

Stephena Kinga znają chyba wszyscy. Większość z nich jest jego wielkimi fanami, a tylko nieliczni tak jak ja odnoszą się do jego twórczości w sposób neutralny. Nie zmienia to jednak faktu, iż King posiada ogromne możliwości pisarskie, zarówno dzięki swojemu warsztatowi jak i pomysłom rodzącym się w jego głowie. Dużą zaletą twórczości Ste... Recenzja książki Wszystko jest względne. 14 mrocznych opowieści