dostępne tylko u nas

Trójkąt nie trójkąt

13.12.2023

Trójkąt miłosny, kolejny trójkąt miłosny. Tak pomyślałem, czytając „Nasze życia wymyślone”. To prawda. Głównymi bohaterami są: Samir, syn arabskiej imigrantki, Samuel, pochodzący z zasymilowanej, żydowskiej, drobnomieszczańskiej rodziny i Nina -córki zawodowego żołnierza, wychowanej w środowisku ze sztywnymi normami moralnymi. Nina pokochała Sam... Recenzja książki Nasze życia wymyślone

@adam_miks@adam_miks × 12

Jak dorobić się bólu głowy w jeden wieczór

12.12.2023

Cztery opowiadania. Tyle składa się na tę niewielką publikację. Mamy więc losy szalonej Małgorzaty, która – jakby to delikatnie powiedzieć – jest wściekła na męża za to, że dopuścił się zdrady; dalej opowiedziana została historia Agaty, która stara się przywrócić lalki do dawnej formy (co tylko brzmi niewinnie); opowieść o Lenie, która towarzyszy ... Recenzja książki Zła się nie ulęknę

@enlili@enlili × 2

Po tamtej nocy - przeszłość wraca

12.12.2023

Karin Slaughter to autorka powieści kryminalnych. Spod jej pióra wyszła książka Po tamtej nocy. Opowiada o tym, że przeszłość może dosięgnąć każdego niespodziewanie i zaskoczyć. Sara Linton to odnosząca sukcesy lekarka, która ma za sobą ciężka przeszłość. Jednak zostawiła ją za sobą i jest szczęśliwie zaręczona z Willem Trentem. Jednak podczas p... Recenzja książki Po tamtej nocy

Wyspiański. Dopóki starczy życia.

11.12.2023

Monika Śliwińska, ceniona polska dziennikarka i redaktorka, podjęła się ambitnego zadania ukazania czytelnikom fascynującego życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego w swojej książce zatytułowanej "Wyspiański. Dopóki starczy życia". Autorce udało się stworzyć obszerny i wielowymiarowy portret jednego z najważniejszych polskich artystów, rozbier... Recenzja książki Wyspiański. Dopóki starczy życia

Liryczne mini-reportaże i "dzidy sztuki"

10.12.2023

Jedną piosnkę, najpiękniejszą, Skrzypek w tajnym ma zapasie, Niegdyś graną i śpiewaną Przy wojennych trąb hałasie. (...) Stara piosnka, ułożona W obcej ziemi gdzieś dalekiej, Przyleciała niby ptaszę, By pozostać tu na wieki. "Grajek" Już przez sam życiorys, ale także przez ducha swojej poezji - lirycznej, a zarazem głęboko (nie fasadowo!) pat... Recenzja książki Wiersze o starym mieście

@tsantsara@tsantsara × 26

Podróż do niezwykłej Akademii

10.12.2023

"Błękitny Koliber: Fantastyczna Siódemka" autorstwa Marcina Draniczarka to barwna i pełna przygód podróż do niezwykłego świata, w którym ciekawość, otwarte serce oraz przyjaźń stają się kluczowymi elementami rozwiązującymi tajemnice. Główną bohaterką tej magicznej opowieści jest nastoletnia Natalia Collins, która bez wahania decyduje się porzuc... Recenzja książki Błękitny koliber. Fantastyczna siódemka

@beatazet@beatazet × 2

Niebanalny warsztat noblisty

10.12.2023

Powieść Faulknera nie jest łatwa w odbiorze. Początek jest frustrujący, ponieważ nie wiadomo o co chodzi. Dialogi dzieci czarnych służących nakładają się na dialogi dzieci właścicieli majątku. Czułam się zdezorientowana i starałam się „załapać” o co chodzi. Ale jestem cierpliwa. W pierwszej osobie wypowiada się biały „idiota” – trzydziestotrzyl... Recenzja książki Wściekłość i wrzask

@Remma@Remma × 27

Książka o tym, co w życiu najcenniejsze

9.12.2023

Czy Was też przed świętami Bożego Narodzenia nachodzi nagła ochota na książki, które pozwolą poczuć Wam świąteczny klimat i w czasach, kiedy trudno jest doświadczyć w Polsce Wigilii ze śniegiem zalegającym za oknami, zrzucą na Was urok tak dobrze znany z filmów? Jeżeli chodzi o książkę “Opowieści wigilijne” autorstwa Marzeny Rogalskiej to posiada ... Recenzja książki Opowieści wigilijne

Szczere rozmowy kabareciarza z żoną

6.12.2023

"Sposób na przetrwanie" Krzysztofa Daukszewicza, zainspirowany rozmowami z żoną, Violetą Ozminkowski, to niezwykła podróż przez życie artysty, kabareciarza i człowieka. Książka ta nie tylko rzuca światło na kulisowe sprawy polskiej sceny kabaretowej, ale także ukazuje bogactwo doświadczeń i złożoność postaci samego Daukszewicza. Autorka, Violet... Recenzja książki Sposób na przetrwanie

@beatazet@beatazet × 1

Sekretarz Noblistki

6.12.2023

"Nic zwyczajnego" to fascynująca podróż w świat Wisławy Szymborskiej, ukazująca ją w zupełnie nowym świetle. Michał Rusinek, magister filologii polskiej, pełnił funkcję Pierwszego Sekretarza dla noblistki przez znacznie dłuższy czas niż planowano. Jego relacja z tego czasu, między przyznaniem a wręczeniem nagrody Nobla w 1996 roku, to nie tylko op... Recenzja książki Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej

@beatazet@beatazet × 8

(Nie)przypadkowe spotkania dusz

5.12.2023

Czy myślę, że dwie dusze, które pokochały się w przeszłości, mogą ponownie się spotkać? To fascynujące pytanie, bo wiele osób wierzy w siłę połączenia dusz na przestrzeni czasu. To, co sprawia, że ta idea jest tak intrygująca, to możliwość ponownego połączenia się ludzi na nowo, nawet w różnych okolicznościach. Piękni, młodzi i bogaci od No... Recenzja książki Róże i szpady

@mhennels@mhennels × 1

Potulny smok jako promotor niedźwiadka-chuligana, czyli dwa różne oblicza nacjonalistycznego ...

4.12.2023

Związek Niedźwiedzia ze Smokiem to nie tylko relacje dwóch mocarstw, największego państwa globu z najludniejszym. To spotkanie dwóch całkowicie odmiennych, osobnych światów. To trzecia - tym razem popularyzatorska - wersja doktoratu dra Lubiny. Składa się z 6 części, które niekiedy powtarzają te same informacje, ale na szczęście innymi słowami, w... Recenzja książki Niedźwiedź w objęciach smoka

@tsantsara@tsantsara × 28

Ze skrzydłami

3.12.2023

Niesamowicie mocna powieść o toksycznej rodzinie, gdzie mamy niezrozumienie, przemoc psychiczną i fizyczną oraz ból dziecka, którego doświadcza całym sobą czytelnik. To historia wielu z nas, gdzie nie jest ważna miłość, ale ważne jest to jak postrzegają nas inni i oczekiwania naszych rodziców są ważniejsze od naszych uczuć. #wrony to opowieść o c... Recenzja książki Wrony

W pułapce czasu

3.12.2023

Zawsze w książka staram się znaleźć pozytywne aspekty. Jednym z nich jest na pewno to, że pomysł na książkę jest naprawdę dobry, tylko gorzej z jego wykonaniem. Bohaterowie są według mnie jałowi. Książka mimo, że jest cienka to straszę się dłuży. Sposób w jaki jest napisana i to jak akcja się (nie)rozwija jest nużący. Przyznam się, że zdążyło mi ... Recenzja książki Pułapka czasu

Piękno młodości!

2.12.2023

"Dziecko Piątku" to powieść, Małgorzaty Musierowicz z cyklu Jeżycjada, której fabuła obraca się wokół zakończenia roku szkolnego i początku wakacji. Autorka, poprzez dwójkę głównych bohaterów, Aurelię Jedwabińską i Konrada Bitnera, ukazuje różnice w podejściu do życia, sztuki i relacji międzyludzkich. Aurelia Jedwabińska, młoda dziewczyna, nie ... Recenzja książki Dziecko piątku

@beatazet@beatazet × 1

Biografia gwiazdy fooltballu

2.12.2023

Książka "Messi. Biografia" autorstwa Guillem Balagué to fascynująca podróż przez życie jednego z najwybitniejszych piłkarzy w historii, Lionela Messiego. Balagué, z niezwykłą precyzją, przedstawia czytelnikowi nie tylko kulisy futbolowej kariery Argentyńczyka, lecz również jego prywatne życie, ukazując drogę od małego chłopca z Rosario do światowe... Recenzja książki Messi. Biografia

Kryptowaluty

1.12.2023

Kryptowaluty mimo upływu lat są tematem na czasie. Wciąż mnóstwo ludzi w nie inwestuje, a jeszcze więcej zastanawia się nad pojęciem ryzyka. Większość z nas na pewno o nich słyszała i przynajmniej mniej więcej wie na czym polega mechanizm, jak funkcjonują. Nie powinno się oczywiście zapominać o ostrożności, bo Kryptowaluty, jak cały rybek ekonomic... Recenzja książki Kryptowaluty i świat wokół nich

Zwierzęta w alfabecie

28.11.2023

“Zaczął pisać rymowanki już w gimnazjum, żeby po latach napisać książkę dla dzieci. Młodszy aspirant Krystian Wasiluk to nie tylko dobry policjant, ale również tata, którego najmłodsza córka zainspirowała do wydania książki z alfabetem”. (fragment pochodzi ze strony głównej pomorskiej komendy policji). No cóż sięgając po książkę nie spodziewałam s... Recenzja książki Zwierzęcy alfabet

@Doris_2@Doris_2 × 2

Zaginiona para

28.11.2023

Jeśli lubicie bestsellerowy cykl "Magiczne Drzewo", koniecznie sięgnijcie po trzynasty już tom serii, zatytułowany "Zaginiona para". Z pewnością nie będziecie zawiedzeni. Dużą zaletą jest to, że poszczególne powieści można czytać niezależnie, nie znając innych części. Nic nie tracą więc osoby, które dopiero zaczynają przygodę z bohaterami "Magiczn... Recenzja książki Zaginiona para

Historia, która nie powinna opuścić Wattpada

27.11.2023

Z powodu, że poprzednie części "Rodziny Monet" były znośne, wzięłam się również za "Królewnę" i... Kyrie eleison to była tragedia. Ledwie przebrnęłam przez masę niepotrzebnych opisów, niemających żadnego związku z fabułą, które byłyby liczone w setkach stron. Jest to książka, która idiotycznie romantyzuje beznadziejne i toksyczne zachowania. Wysta... Recenzja książki Rodzina Monet. Tom 2. Królewna. Część 2

@jula7202@jula7202 × 1

Książka historyczna, która byłaby idealna gdyby...

27.11.2023

Miałam ochotę przeczytać dobrą książkę na temat II wojny światowej. Czy przy "Lalkach z getta" poczułam spełnienie? Mogę powiedzieć, że historia Miki niewątpliwie okazała się wzruszająca i pełna emocji, choć mam do niej kilka zastrzeżeń. Na razie jednak chciałabym przedstawić Wam pozytywy, ponieważ ta książka jest warta przeczytania i poświęcenia ... Recenzja książki Lalki z getta

Mała Wielka Historia

27.11.2023

Dawne Prusy Wschodnie, w skład których od 1772 r. (po I rozbiorze Polski) wchodziła też część ziem Polski (Warmia) oraz Prus Książęcych (z wyłączeniem Kwidzyna), to tereny, o których wiemy niewiele. O ile ich historia po II wojnie światowej, jako część większej opowieści o tzw. Ziemiach Odzyskanych, jest nam znana, o tyle wcześniejsze lata nikną w... Recenzja książki Był taki świat… Mój wiek XX

@jka@jka × 7

Lekcja doceniania

26.11.2023

Autor opisuje swoją pięcioletnią przygodę z firmą K. (nigdy nie pada jej prawdziwa nazwa), w której pracuje w dziale handlowym i jest jedynym obcokrajowcem (!) w historii przedsiębiorstwa. Określa wszystko, od momentu rozmowy kwalifikacyjnej po ostatnie dni w pracy. Jego doświadczenia były dla mnie jak zderzenie ze ścianą (być może jest to spowodo... Recenzja książki Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji

7294

26.11.2023

"Smog" autorstwa Pawła Fleszara to niezwykła książka, która obraca się wokół książki autorstwa Daniela Kasprzaka o tytule "Smog". Na wstępie mamy tajemniczą zagadkę związaną ze śmiercią autora. Śmierć, czy mistyfikacja (ciało zniknęło) wszak miało to miejsce tuż przed premierą jego najnowszego dzieła? Choć tempo tej książki nie rozwija się błys... Recenzja książki Smog

@pebro@pebro × 11

Malujemy nasz świat naszymi myślami

25.11.2023

Muszę przyznać, że przeczytanie tej książki sprawiło mi lekką trudność. Przede wszystkim dlatego, że w moim odczuciu, akcja rozwijała się ciut za wolno. Wiem, takie słowa nie zachęcają do sięgnięcia po ten tytuł, lecz muszę przyznać, że po pokonaniu pierwszych przeszkód, było tylko lepiej i ciekawiej, a finalnie byłam mocno zaskoczona, jak bardzo ... Recenzja książki Lustrzana kraina