Solaris Stanisław Lem

Okładka Solaris
autor:
Stanisław Lem
wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
data wydania:
2006
ISBN:
9788308031889

Opis

"Solaris" jest najsłynniejszą spośród powieści Lema, doczekała się niezliczonej ilości omówień w wielu krajach i językach, należy - jak może żadne inne dzieło literatury polskiej - do ścisłego kanonu swego gatunku: powieści o kontakcie z kosmitami, co oznacza, że żadne kompendium omawiające dzieje światowej fantastyki nie może jej pominąć i zlekceważyć. Dlaczego ona właśnie? Może dlatego, iż udało się tutaj nie tylko stworzyć najoryginalniejszą wizję Innego, jaką zna światowa science fiction, ale.. też najciekawiej, w sposób najbardziej emocjonujący, przedstawić dramat poznania i jego uwikłanie w literaturę, w nieodłączne dla ludzkiej kultury snucie opowieści.

Rozwiń opis ›

Słowa kluczowe

Solaris
Recenzent: blood-luna
Książka niesamowicie wciągająca, budząca w człowieku pierwotne lęki z najdalszych zakamarków umysłu, wybitna pod względem warsztatu, wyjątkowa pod względem fabularnym. Opowieść o granicach poznania, o które człowiek ociera się, ale nie jest w stanie ich przekroczyć. Jest to zarazem historia jedne... więcej »
W dzieciństwie wielokrotnie sięgałam po „Bajki robotów” i to głównie z nimi kojarzył mi się zawsze Lem. Czas jednak płynie. Przybyło mi lat, więc zdecydowałam się sięgnąć po kolejną pozycję tego jakże sławnego autora i… sama nie wiem. Nigdy nie byłam dobra z fizyki. Nie rozumiałam zadań i mimo, ż... więcej »
Są książki które zapadają w pamięci na długo, siejąc spustoszenie w umyśle na dobre kilka dni. Takie książki sprawiają, że później patrzymy na nie z sentymentem i z czasem wracamy ponownie do lektury. Jednak nic nie zastąpi tego uczucia, że żadna inna książka nie będzie taka jak ta, nawet się d... więcej »
Solaris
Recenzent: Rebellish
„Solaris” Stanisława Lema to książka, z którą spotykałam się mnóstwo razy, nie tylko w bibliotece, ale również na przeróżnych stronach internetowych i blogach recenzenckich. W planach miałam ją od bardzo dawna, gdyż za cel postawiłam sobie przeczytanie jakiejkolwiek książki tego najwybitniejszego... więcej »
Stanisław Lem, polski pisarz, którego dzieła przetłumaczono na ponad 40 języków, a ich łączny nakład to ponad 30 milionów. "Solaris" to jedna z tych książek, która jest uznawana za klasykę gatunku, w tym przypadku science-fiction. Doczekała się dwóch ekranizacji: jednej produkcji ZSRR z 1972 roku... więcej »
Dodali do kolekcji
JoeBlack
gosiaw
Nocena
floks
Lilia
mnzn
szumo
pedro
Cytaty z książki+ Dodaj cytat
Człowiek może ogarnąć tak niewiele rzeczy naraz; widzimy tylko to, co dzieje się przed nami, tu i teraz; unaocznienie sobie równoczesnej mnogości procesów, jakkolwiek związanych ze sobą, jakkolwiek się nawet uzupełniających, przekracza jego możliwości. Doświadczamy tego nawet wobec zjawisk względnie prostych. Los jednego człowieka może znaczyć wiele, los kilkuset trudno jest objąć, ale dzieje tysiąca, miliona nie znaczą w gruncie rzeczy nic.

Dodane przez cherie

Rejestracja jest darmowa i szybka.
Zajestruj się teraz!