Agnes Grey Anne Bronte

Okładka Agnes Grey
autor:
Anne Bronte
wydawnictwo:
MG
data wydania:
06/2012
ISBN:
9788377790823

Opis

Pierwsze polskie wydanie!

Zmartwiona sytuacją finansową rodziny, a jednocześnie motywowana pragnieniem poszerzenia własnych horyzontów, młodziutka Agnes Grey postanawia zostać guwernantką. Przepełnia ją nadzieja i przekonanie, że wystarczy jej pamiętać siebie taką, jaką była w wieku swoich podopiecznych, by zdobyć ich zaufanie i przyjaźń. Jednak dzieci, którymi przyjdzie jej się zajmować okażą się niezwykle rozpieszczone i niesforne, a pracodawcy wymagający, wyniośli i nieprzyjemni. Cz..y objęcie posady u innej rodziny przyniesie tytułowej bohaterce choć odrobinę szczęścia? A może nawet spotka miłość życia?

Agnes Grey to powieść inspirowana prawdziwymi przeżyciami Anne Brontё, pokazująca determinację kobiety, by zdobyć wykształcenie i pracę oraz by uzyskać niezależność, a jednocześnie demaskująca prawdę o trudach, samotności i upokorzeniach doświadczanych przez guwernantki – przedstawicielki jedynej profesji, której podjąć się mogła szanowana niezamężna kobieta w dziewiętnastowiecznej Anglii.

Rozwiń opis ›

Słowa kluczowe

Agnes Grey to debiutancka powieść Anne, jednej z trzech sławnych sióstr Brontë, po raz pierwszy opublikowana w roku 1847, i dopiero niedawno doczekała się polskiego przekładu. Sama autorka powieści pracowała w zawodzie guwernantki przez pięć lat. Podobnie jak "Dziwne losy Jane Eyre" autorstwa je... więcej »
Agnes Grey, powieść autorstwa najmłodszej ze słynnych kreatywnych sióstr ukazała się w 1847 roku. Dawno. Od tego czasu wiele się zmieniło w obyczajowości, podejściu do kobiet, ich roli w społeczeństwie i tak dalej. Można tu się rozwodzić o feministkach, ich osiągnięciach i o tym, jak teraz jest t... więcej »
Zawód guwernantki nie należał do łatwych, o czym przekonać się można w wielu książkach, w których znajduje się ten motyw. Bardzo dobrze można go również poznać w książce Anne Brontë „Agnes Grey”, gdzie autorka, umieszczając elementy autobiograficzne, postarała się o dobry obraz młodej kobiety ... więcej »
Wyobraź sobie, że przez sytuację rodzinną chcesz zostać guwernantką - uczyć dzieci w XIX wiecznej Anglii. Na początku Twoi rodzice i siostra się z Ciebie śmieją - uważają, że nie dałabyś sobie radę, ponieważ nawet nie potrafisz dobrze zadbać o siebie. Nie powinni tak o Tobie myśleć. Dlatego t... więcej »
Jak zapewne większość z was zdążyła już zauważyć, mam ogromną słabość do sióstr Bronte i ich twórczości. Więc kiedy dowiedziałam się, że wychodzi ich następna powieść, nie posiadałam się z radości. Z kubkiem gorącej herbaty, ciepłym kocem i zacisznym kątem dałam się ponieść niesamowitej historii.... więcej »
Agnes Grey
Recenzent: ederlezi
Jest to klasyczna powieść, czego nie należy mylić mieszać i porównywać z gnuśnym i czytadłem dla pensjonarek. Opowiada o losie Agnes Grey, córki pastora, która chcąc usamodzielnić się , by wesprzeć swoją niezbyt zamożną rodzinę, decyduje się na prace guwernantki w domach bogatych utytułowanych ro... więcej »
Agnes Grey
Recenzent: pynia04
Po przeczytaniu książki pod tytułem „Lokatorka Wildfell Hall” postanowiłam sięgnąć po kolejną powieść autorstwa Anne Bronte pod tytułem „Agnes Grey”. Akcja powieści toczy się w XIX-wiecznej Anglii. Główną bohaterką jest Agnes Grey,młoda dziewczyna, córka duchownego,która martwi się sytuacją f... więcej »
Do czytania tej książki przystępowałam z niemałymi oczekiwaniami, wszak wcześniej zapoznałam się ze znakomitą "Lokatorką Wildfell Hall", która na długo pozostanie w mojej pamięci. Anne Bronte w swym krótkim życiu zdążyła napisać dwie powieści, a "Agnes Grey" była tą debiutancką (inspirowaną osobi... więcej »
Zabrałam się za czytanie "Agnes Grey" zaraz po "Shirley" Charlotty, byłam więc trochę sceptyczna. Po prostu za wiele oczekiwałam od nieznanej mi dotąd powieści autorki "Jane Eyre" i trochę się rozczarowałam Dodatkowo moje wahanie potęgowała świadomość, że do tej pory nic, co wyszło spod pióra An... więcej »
Siostry Brontë od wielu lat goszczą na mojej nocnej półeczce raz po raz, zachwycając mnie literackim i romantycznym językiem, oryginalnymi postaciami i niebanalną fabułą. Tym razem Anne Brontë opisuje nam losy Agnes Grey - skromnej dziewczyny, która zmuszona niejako przez sytuację życiową, decyd... więcej »
Agnes
Recenzent: blask_ksiazek
Z twórczością autorki spotkałam się po raz pierwszy właśnie przy tej książce. Nigdy wcześniej o niej nie słyszałam, ani o żadnej z jej sióstr. Jako, że widziałam wiele pozytywnych opinii odnośnie tej książki, postanowiłam spróbować. Bohaterka powieści to młoda kobieta, która pragnie nauczać d... więcej »
:)
Recenzent: jasmin79
„Agnes Grey” to historia kobiety, córki biednego, mało zaradnego pastora, która chce rozpocząć życie na własny rachunek. Postanawia zostać guwernantką. W książce tej Agnes opisuje trudy swojej pracy. Bo wbrew pozorom zawód guwernantki nie jest łatwy. Szczególnie, gdy za podopiecznych ma się rozk... więcej »
Kiedy sytuacja finansowa rodziny pewnej młodej dziewczyny o imieniu Agnes Grey pogarsza się, zamierza ona wspomóc rodziców i rozpocząć pracę jako guwernantka. Początkowo nie chcą oni pozwolić na to, by ich młodsza córka musiała pomagać zarabiać na utrzymanie rodziny, jednak kiedy ponawia prośbę, ... więcej »
„Agnes Grey” to pierwsza książka w dorobku literackim najmłodszej z sióstr Brontë. Pomysł na fabułę utworu pisarka zaczerpnęła z historii własnego życia. Wiele wątków poruszanych w jej debiutanckiej powieści pokrywa się z faktycznymi zdarzeniami z biografii literatki. Motywem przewodnim tekstu j... więcej »
"Agnes Grey"
Recenzent: lucecita
Po satysfakcjonującej lekturze „Lokatorki Wildfell Hall” postanowiłam zapoznać się z kolejną pozycją z dorobku pisarskiego Anne Bronte. „Agnes Grey” przyciągnęła moją uwagę interesującym zarysem fabuły, dlatego byłam pewna, że podobnie jak w przypadku poprzedniej powieści, na tej również się nie ... więcej »
Agnes Grey
Recenzent: malaM
Po fenomenalnej „Jane Eyre” zaostrzył się mój apetyt na twórczość słynnych sióstr. Tym razem wybór padł na Anne Brontë i jej „Agnes Grey” – powieść niewielką objętościowo, ale dobrze oddającą klimat swojej epoki, a przy tym naprawdę wciągającą. Wydarzenia zawarte w tej książce w dużej mierze o... więcej »
"Agnes Grey" należy do klasyki literatury angielskiej. Napisana została przez Anne Brontë, jedną z trzech sławnych sióstr pisarek. Jednakże w obliczu nowych dowodów i badań przeprowadzonych przez Eryka Ostrowskiego ("Charlotte Brontë i jej siostry śpiące") podejrzewa się, że wszystkie powieści, k... więcej »
Agnes Grey
Recenzent: Sosenka
Bronte to nazwisko, którego nie trzeba już chyba nikomu przedstawiać. Jest ono znane w świecie literackim i nie tylko, bo wszystkie z sióstr Bronte są pisarkami niezwykle popularnymi w ostatnim czasie, szczególnie w Polsce. Ich utwory zaliczone są do klasyki literatury. Oczywiście najsłynniejszą ... więcej »
Twórczość Anne Brontë od dawna stanowiła dla mnie tajemnicę, nareszcie udało mi się ją - choć ledwie - poznać, za pomocą lektury powieści "Agnes Grey". Zmartwiona sytuacją finansową rodziny, a jednocześnie motywowana pragnieniem poszerzenia własnych horyzontów, młodziutka Agnes Grey postanaw... więcej »
Dodali do kolekcji
flo
Castiel
Nigrum
loho14
Ruczek
jasmin79
anna.urbanska
lalecznik
Inne książki tego autoraAutorzy
Rejestracja jest darmowa i szybka.
Zajestruj się teraz!