Dom dzienny, dom nocny Olga Tokarczuk

Okładka Dom dzienny, dom nocny
autor:
Olga Tokarczuk
wydawnictwo:
data wydania:
2011

Opis

Dom dzienny, dom nocny jest najambitniejszym projektem prozatorskim Olgi Tokarczuk. Ta pełna melancholijnego smutku (a miejscami i okrucieństwa) książka oferuje nam w finale wspaniały, optymistyczny koncept. Otwiera nas na poznanie życia, doświadczanie naszego istnienia w jego wielowymiarowej postaci. Nie udzielając nam porad ani nie serwując nam odpowiedzi na tzw. najistotniejsze pytania, zachęca do otwarcia się na tę niełatwą próbę, jaką jest nasza własna, niepowtarzalna egzystencja. (Jarosław ..Klejnocki, "Gazeta Wyborcza", 10 listopada 1998

Olga Tokarczuk napisała książkę niezwykłą i wieloznaczną, opowiedzianą między jawą a snem, między konkretem a mitem. Wydaje się, że powieść otwiera nowy rozdział w twórczości pisarki. (Mariusz Cieślik, "Polityka", 1998 nr 49)

Tokarczuk czaruje, stwarza z pustki, dopisuje dalsze ciągi do tego, co jej wiadomo. Trudniej mi nazwać tę przedziwną umiejętność przykuwania do lektury. Jej powieść czyta się chciwie i pospiesznie... . (Piotr Śliwiński, "Megaron", 1998)

Rozwiń opis ›

Słowa kluczowe

Autora często można rozpoznać po specyficznym stylu. W każdym jego dziele jest indywidualny ślad, kierujący czytelnika właśnie w stronę konkretnej osoby. Taką pisarką jest też Olga Tokarczuk. Każda jej książka zawiera ten charakterystyczny nastrój. Przemieszanie tajemniczości, ulotności, zwyczajn... więcej »
Już od dłuższego czasu przymierzałam się do książek Olgi Tokarczuk. Pewnie niemała w tym zasługa jednej z sal polonistycznych w moim liceum, w której znajdują się wykonane przez uczniów okładki zdobywców Nike. Wśród nich zobaczyć można także książkę pod interesującym tytułem „Bieguni”. Postanowił... więcej »
O samej autorce przed tegorocznymi nominacjami do nagród Nobla wiedziałem niewiele, niemal nic, lecz widząc, iż znajduje się na liście nominowanych do tejże nagrody, a w dodatku jest najczęściej tłumaczoną polską pisarką nie mogłem oprzeć się pokusie aby będąc w bibliotece nie pokusić się o coś ... więcej »
Dodali do kolekcji
beatta
sowkachoinowka
gosiaw
Kasia1382
floks
hotaru
mary_stuart
Maeghkelek
Rejestracja jest darmowa i szybka.
Zajestruj się teraz!