Avatar @Christina

@Christina

47 obserwujących. 47 obserwowanych.
Kanapowicz od 2 lat. Ostatnio tutaj około 10 godzin temu.
{} opera.ghosts
{} Napisz wiadomość
47 obserwujących.
47 obserwowanych.
Kanapowicz od 2 lat. Ostatnio tutaj około 10 godzin temu.
piątek, 26 czerwca 2020

Gorsety i Krynoliny w Stylu Wiktoriańskim

Obraz z filmu „Przeminęło z wiatrem” podsumowuje pogląd wielu ludzi na temat wiktoriańskich kobiet trzymających się za słupki łóżka, podczas gdy ich pokojówka ciągnie i ciągnie za sznurki gorsetu, aby osiągnąć pożądaną i bardzo ograniczającą talię. Kobieta walczy z ograniczeniem bielizny, ale bezskutecznie. Jest skazana na swoją pozycję w społeczeństwie: niewolnika mody, rozpieszczonego i usiłując być miłym dla ludzi, bez względu na cenę.


Oczywiście nie ma fikcji bez faktów. Kobiety najwyraźniej cierpiały ze względu na modę, tak jak wiele dzisiaj robi na wysokich obcasach i chirurgii plastycznej. Śmiesznie duże krynoliny, wystające rozgardiasze i mocno zawiązane gorsety często ograniczały ruch i zakres działań, w które kobiety mogły się angażować. Ale to tylko jedna strona historii. Zmiany technologiczne na przełomie XIX i XX wieku doprowadziły do opracowania nowych wzorów bielizny, które często ułatwiały życie kobietom - a także czyniły je bardziej skomplikowanymi. Jednocześnie nowe podejście do zdrowia i komfortu oraz udział w zajęciach sportowych sprawiły, że kobiety w rzeczywistości stały się bardziej świadome swoich ciał i szkód, które mogą być wyrządzone przez restrykcyjną bieliznę.


W 1837 r. Victoria wstąpiła na tron. Modna prasa liczyła na tę nową młodą królową, że udzieli poparcia najnowszym modom i ogólnie stanie się ikoną dla jej wieku. Wbrew powszechnemu przekonaniu Victoria była, przynajmniej do śmierci księcia Alberta, zainteresowana modą. Ale nie była frywolnym przywódcą królewskim, a jej wiara w prostotę i skromną elegancję znajduje odzwierciedlenie w modnych zmianach. Zniknęły ekstrawaganckie mody z połowy lat trzydziestych XIX wieku, z ogromnymi balonowymi rękawami, dużymi kapeluszami i spływającymi wstążkami. Suknia z przełomu lat 30. i 40. XIX wieku charakteryzowała się opadającymi ramionami, długimi spiczastymi kątami i obniżoną talią. Te sukienki z niskim stanem wymagały długich, mocnych kości gorsetów, aby nadać im kształt.

Gorsety z lat 40. XIX wieku zostały wycięte z oddzielnych kawałków zszytych razem, aby nadać okrągłości biustowi i kształtować go na biodrach. Szeroki busk (płaski odcinek z drewna lub stali) został wstawiony w środkowy przód gorsetu, aby nadać gładkiej linii stanik sukienki. Paski fiszbinu były również wkładane z tyłu, a czasem z boku i z przodu, aby uzyskać większą strukturę. Gorsety musiały być również sztywne, aby ukryć warstwy bielizny, w tym koszulę, szuflady i halkę, które były noszone pod spodem.


Fotografie dają wyobrażenie o tym, jak niewygodne były te długie gorsety. Na tej fotografii ciało kobiety jest utrzymywane w sztywnej, nienaturalnie pochylonej pozycji za pomocą gorsetu z wąskim stanem, który podkreśla precyzyjne szycie gorsetu i niskiej linii talii.

Spódnice tych sukienek stanowiły własne problemy. Zwiększyły się i musiały być podparte warstwami ciężkich halek, które były bardzo gorące i niehigieniczne - szczególnie w lecie. Korowate struktury wykonane z wypełnionych puchem poduszek lub fiszbinów i usztywnionych halek pomogły zapewnić dodatkowe wsparcie. Najpopularniejszy rodzaj usztywnianej halki został wykonany z włosia końskiego i lnu, który zyskał nazwę krynolina („crin” to po francusku włosie końskie i „lin” nić lniana, z którą została utkana). Tego typu krynoliny nie należy mylić z wersją z lat 50. ubiegłego wieku wykonaną ze stalowych obręczy, co zostanie omówione później.

Dlatego nietrudno dostrzec, skąd pochodzi archetypowy wizerunek potulnej, służącej kobiety z epoki wiktoriańskiej, z opadającą talią i nisko pochylonymi ramionami, pozostającymi w domu, zamkniętą w ciasnej bieliźnie i warstwach ciężkich halek. Ważne jest jednak, aby nie przesadzać. Fotografia, obrazy i modne tablice są bardzo pozowane i często przedstawiają ludzi w niedzielę najlepiej. Chociaż oczywiście noszono gorsety i ciężkie halki, sznurowanie gorsetu prawdopodobnie zostało poluzowane, a halki pozostawiono do bardziej normalnego noszenia.


Rozwój maszyny do szycia na początku lat 50. XIX wieku był jedną z najważniejszych innowacji XIX wieku, ponieważ doprowadziła do masowej produkcji odzieży, w tym bielizny. Chociaż wiele gorsetów z lat 50. XIX wieku było wciąż zszywanych ręcznie, prędkość szycia na maszynie oznaczała, że producenci mogli produkować gorsety w znacznie większej liczbie i zwiększać różnorodność wzorów. Produkcja wyrobów gorseciarskich i bieliźniarskich stała się zatem głównym przemysłem, którego obroty sięgają milionów funtów rocznie. W latach 50. XIX wieku skupiano się jednak nie na talii, ale na spódnicach. Spódnice stawały się coraz szersze, a falbany i lekkie materiały, z których były wykonane, oznaczały, że potrzebowały coraz większego wsparcia. Warstwy halek, w tym krynoliny z włosia końskiego, nie były już wystarczające i były bardzo ciężkie i niewygodne. Wymagano czegoś bardziej uporządkowanego.Patent został uzyskany w maju 1856 dla części garderoby napompowanej za pomocą miecha i opróżniającą się aby umożliwić noszącemu usiąść. Były nawet szydercze ilustracje kobiet dmuchających w rurki, by napompować krynoliny. Powinniśmy jednak uważać na zbyt poważne potraktowanie tych raportów i ilustracji, ponieważ wiele z nich było przesadzonych.

Krynolina ze sztuczną klatką pojawiła się w czerwcu 1856 roku jako mile widziana i praktyczna alternatywa. Został wykonany ze stalowych obręczy sprężynowych, których średnica wzrasta do dołu, zawieszonych na taśmach bawełnianych. Ten projekt był wystarczająco mocny, aby utrzymać spódnice i stworzyć pożądany efekt w kształcie dzwonu. Moda była tak popularna, że ​​Punch nazywał krynoliniczne szaleństwo „Crinolinemania”.Wiele napisano i narysowano, aby skrytykować i satyrować krynolinę. Niebezpieczeństwa i niedogodności związane z noszeniem klatki były wówczas szeroko nagłaśniane i obejmowały niemożność zmieszczenia się w wagonach lub przez wąskie drzwi. Niektóre satyryczne obrazy posuwały się tak daleko, że udawały, że kobiety podczas podróży musiały zostawiać krynoliny na zewnątrz lub na wierzchu pojazdu. Ujawnianie większej liczby kostek i nóg, niż uważano za właściwe, to kolejny często cytowany problem. Powyższa kreskówka została trafnie nazwana A Windy Day i sugeruje, że kobiety czasami pokazały jeszcze więcej bielizny, gdy zostały zdmuchnięte przez nagły podmuch wiatru.

Było też wiele opowieści o wypadkach, które mogą spotkać nieszczęśliwych użytkowników krynolin, takich jak złapanie jej w obręcze, gdy schodziła z powozu lub powodowanie spustoszenia, gdyby była dziewczyną fabryczną lub służącą, ponieważ porcelana, szkło i inne delikatne materiały mogłyby łatwo zostać zmiecionym z półek i stołów. W 1860 r. Firma tekstylna Courtaulds poleciła swoim pracownikom „pozostawić krynolinę w domu”. Najczęstsze i najstraszniejsze wypadki były spowodowane iskrami z otwartego ognia, sytuacji, której nie pomagało noszenie łatwopalnych tkanin, takich jak muślin i jedwabie. Punch poradził mężom, aby ubezpieczali swoje żony w biurach ubezpieczenia przeciwpożarowego, a były różne sugestie dotyczące niepalnych sukienek.

Wiele z tych opowieści miało pewne podstawy prawdy. Szczególnie łatwo jest zobaczyć, jak kobiety mogą błądzić zbyt blisko otwartego ognia w swoich dużych, pływających krynolinach. Należy jednak pamiętać, że moraliści, publicyści i satyrycy często byli skłonni potępiać modne mody i skupiali się na najbardziej ekstremalnych sytuacjach. Na przykład historia o kobietach, które nie są w stanie zmieścić się w wagonach lub przez wąskie drzwi, jest wyraźnie przesadzona. Krynoliny klatkowe mogą wyglądać bardzo sztywno, ale stal sprężynowa jest w rzeczywistości niezwykle elastyczna i może być ściśnięta. Wypadki się zdarzyły, ale kobiety nauczyłyby się chodzić w krynolinach i siadać, aby nie ujawniały całej bielizny.

Stalowe konstrukcje sprężynowe były również bardzo lekkie, więc zamiast uwięzić kobiety w klatkach (jak sugerują niektóre raporty i zdjęcia), miały one wyzwalający efekt. Uwolniły kobiety od warstw ciężkich warstw halek i były znacznie bardziej higieniczne i wygodne. Lady's Newspaper z 1863 r. Wychwalał zalety krynoliny klatkowej.

„Falowate opaski są tak doskonałe, że dama może wspiąć się po stromych schodach, oprzeć o stół, rzucić się na fotel, przejść do kabiny w operze i zająć dalsze miejsce w wagonie, nie przeszkadzając sobie ani inni i prowokując niegrzeczne uwagi obserwatorów, modyfikując w ten sposób w znacznym stopniu, wszystkie te osobliwości zmierzające do zniszczenia skromności Angielek; wreszcie pozwala sukience opadać w zgrabne fałdy. ”


Zdjęcia pokazują, że wiele kobiet nosiło mniejsze wersje krynoliny, w przeciwieństwie do ogromnych kreatur w kształcie dzwonu, często widywanych na modnych płytach. Duże krynoliny były prawdopodobnie zarezerwowane na bale, wesela i inne specjalne okazje.

Szał krynolinowy osiągnął swój szczyt pod koniec lat 50. i na początku lat 60. XIX wieku. Po około 1862 r. Sylwetka krynoliny zmieniła się i zamiast kształtu dzwonu była teraz bardziej płaska z przodu i bardziej widoczna z tyłu.
#era_wiktoria#Krynoliny#gorsety#epoka_wiktoria
{}× 7
Komentarze
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu
Dzięki, czegoś nowego się dowiedziałam. Teraz też od czasu do czasu kobiety zakładają gorsety, aby być smuklejsze. Jak to dobrze, że mogę chodzić cały czas w spodniach .
{}× 2
@Renax
@Renax · ponad rok temu
Miałam suknię ślubna z gorsetem. Świetna rzecz. Talię wysmukla, biust podnosi. I wszystko trzyma na miejscu. Tylko ktoś musi pomóc wiązać.
{}× 3
@Christina
@Christina · ponad rok temu
@jatymyoni Nie ma za co, uwielbiam epokę wiktoriańską i wszystko co się z nią wiążę. To prawda, kiedyś kobiety miały znacznie trudniej. @Renax Zazdroszczę. Uwielbiam gorsety, ale w moim rozmiarze XS nie bardzo jest na co go założyć.
{}× 3
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu
Jeżeli interesuje Cię epoka wiktoriańska to ciekawa jest książka:"Szarlatani. Najgorsze pomysły w dziejach medycyny", w niej jest dużo opisów z epoki wiktoriańskiej, jak na przykład zabójcze tapety.
{}× 1
@Christina
@Christina · ponad rok temu
@jatymyoni Dziękuję za rekomendację, z przyjemnością przeczytam.
{}
@Renax
@Renax · ponad rok temu
Była wbudowana w suknię, a co ważniejsze naprawdę miała mocowania wyszczuplające, a nie tylko taką atrapę.
{}
@Christina
@Christina · ponad rok temu
@Renax Ach, musiała być przepiękna.
{}× 1
@Renax
@Renax · ponad rok temu
Mnie się podobała. I chyba innym też, bo 'podziwiali moją figurę'. Nie chciałam królewnowej sukni. Nie sprzedałam jej. Trzymam.
{}× 1
@Christina
@Christina · ponad rok temu
@Renax Szczerze mówiąc też nie chciałabym takiej zwyczajnej sukni królewny, wolę gorset i turniurę, lub coś takiego jak to: 

{}× 2
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu

A może takie, chociaż to nie wiktoriańskie.
{}× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu


{}
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu
W sukni ślubnej, jeżeli moja córka miała gorset, to bardzo delikatny. Oddała ją później do organizacji charytatywnej.
{}
@Christina
@Christina · ponad rok temu
@jatymyoni Nie wiktoriańskie, ale za to z pazurem (bardzo mi się podoba), nie mam nic przeciwko tradycyjnemu ślubowi, ale ostatnio ta tradycja zrobiła się mdła. Czyli gorsety jednak są w modzie, i jeszcze można komuś pomóc rewelacja.
{}
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu


{}
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu
To nie była jej suknia ślubna. Obie z przyjaciółką są fankami turniejów rycerskich. Po serii zdjęć ślubnych przebrały się. Na następny dzień był sylwester i to była suknia sylwestrowa. Zresztą dobrze się wpisała, gdyż na następny dzień zamek zapewnił duży wybór sukni i kontuszy, tak, że każdy mógł się przebrać, poczuć klimat i zrobić sobie zdjęcia. Panowie świetnie wyglądali z kontuszach.
{}× 2
@Christina
@Christina · ponad rok temu
@jatymyoni Mimo wszystko to dobry pomysł na oryginalny ślub. A klimat i stroje przepiękne. Można by rzec "trwaj chwilo, jesteś piękna!".
{}× 1
@Renax
@Renax · ponad rok temu
Jestem (byłam) dosyć drobnej budowy, a wzrost wciąż mam niski. Tylko odcięłam półmetrowy tren z tyłu, bo przeszkadzał.
{}× 3
@Christina
@Christina · ponad rok temu
@Renax Piękna. Wygląda inaczej niż te tiulowe nie wiadomo co. Te kwiaty na gorecie są cudowne.
{}
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu
@Renax piękna
{}
@Renax
@Renax · ponad rok temu
Dziękuję. Tak. Poszłam wbrew modzie, ale faktycznie ona dodaje uroku i eksponuje zalety sylwetki, nie to co te wielkie bezy. Też ładne, ale nie wyszczuplają.
{}
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu

Te roczniki tak mają😍
{}× 2
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu


{}× 1
@Renax
@Renax · ponad rok temu
Podobna do mojej, ale bez wbudowanego gorsetu i z prostym dołem.
@Little Lotte: A szukasz sukni, to Ci sprzedam.
{}
@Christina
@Christina · ponad rok temu
@Renax Będę pamiętać o Twojej propozycji, jednak póki co nie znalazłam kawalera :)
{}
@Renax
@Renax · ponad rok temu
Do gustownej sukni to musi być i kształtny kawaler :) Com wisieć, nie utonie, jak mawiała sąsiadka.
{}× 1
@oliwa
@oliwa · ponad rok temu
Ja też w gorsecie! Nawet w dwóch, bo do cywilnego, który był wcześniej, też.
{}× 2
@Christina
@Christina · ponad rok temu
@Renax Koniecznie. @oliwa Dla miłości wszystko :)
{}× 2
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu
@oliwaMoja córka wymyśliła jedną, która podróżowała z Polski do Austrii i na powrót do Polski. Ale za to miała dwa wesela , tam składkowe dla przyjaciół po cywilnym, a tutaj już dla rodziny po ślubie kościelnym prawdziwe weselisko.
{}× 1
@oliwa
@oliwa · ponad rok temu
My też po cywilnym tylko małą imprezę dla przyjaciół. Ale suknie były inne, bo ta pierwsza czerwona ;)
{}× 2
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu
Ona się chciała pokazać, specjalnie, że był 6 grudnia i na głównym placu Innsbrucka odbywał się już kiermasz świąteczny i pochód św. Mikołaja z diabłami i innymi przebierańcami. Najpierw się bawili tam, a później przenieśli się to swojej wsi, to starej zabytkowej tyrolskiej chaty.
{}

Archiwum

{}

2020

  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe