Dziedziczka Cieni

20.06.2010

Czegokolwiek by nie powiedzieć o książkach tworzących Trylogię Czarnych Kamieni, nie można odmówić uroku ich okładkom. Nie raz łapałem się, że zamiast czytać książkę, wpatrywałem się jak urzeczony w piękną damę i groźnego wilka, stojącego u jej boku. Aż czasem żałowałem, że na kartach powieści nie pojawiają się inne ilustracje tego autora. Pamiętaj... Recenzja książki Dziedziczka Cieni

Głód dotyku

20.06.2010

Gdy po raz pierwszy dowiedziałem się o „Głodzie dotyku”, na moich ustach wykwitło jedno pytanie: „Kim, do cholery, jest Kathleen Duey”? Z przypuszczeniem, że jest to kolejna młoda autorka, próbująca swych sił w literaturze, wklepałem jej personalia w polskich Google. Tak jak podejrzewałem, jedyne wyniki ukazywały mi tylko tę książkę, natomiast o au... Recenzja książki Głód dotyku

Królowa Ciemności

20.06.2010

Szmira. Chała. Tandeta. Niewypał. Można znaleźć tak wiele przykrych słów. Jakież to szczęście, że żadne z nich nie odnosi się do trzeciego tomu Trylogii Czarnych Kamieni – „Królowej Ciemności”. Ba, powiem nawet więcej! Podczas spisywania swoich wrażeń z lektury „Dziedziczki Cieni” zastanawiałem się, czy jej następczyni nie zasłuży na pełną 10. Cóż,... Recenzja książki Królowa ciemności.

Znak Jednorożca

20.06.2010

Gdy piszę te słowa, zastanawiam się, dla kogo pracuję nad tym tekstem. Logiczne jest, że osoba nie mająca pojęcia o świecie Amberu, zacznie od recenzji tomu pierwszego. Po co czytać informacje o części trzeciej, w której z pewnością znajdą się spoilery fabularne? Natomiast weterani pierwszych dwóch ksiąg z pewnością nie traciliby czasu na czytanie ... Recenzja książki Znak Jednorożca

Córka Krwawych

20.06.2010

Gdy otworzyłem paczkę z książką, od razu spodobała mi się okładka. Złotowłosa dziewczyna o szafirowych oczach trzyma otwartą księgę, a wszystko to otacza aura mocy. Ładna oprawa zachęciła mnie do szybkiego rozpoczęcia czytania pierwszego tomu trylogii, na którego polską wersję musieliśmy czekać ponad dekadę. W tym czasie Anne Bishop otrzymała w 200... Recenzja książki Córka Krwawych

Święte blizny

20.06.2010

Flirt z paradoksem. Dokładnie to zaoferowała nam Kathleen Duey poprzez Franklina w „Głodzie dotyku”. Żadne arcydzieło, ale ciekawa pozycja w oryginalnym uniwersum, tak właściwie w sam raz do czytania w podróży. Właśnie takiej książki potrzebowałem, aby oderwać się na chwilę od maturalnych przygotowań, więc drugi tom w paczuszce od listonosza uradow... Recenzja książki Święte blizny

Blomba

19.06.2010

"Blombę" dostałam pewnego wieczoru, podczas którego starałam wbić sobie do głowy, że nie warto przejmować się zazdrosnymi i płytkimi osobami. Mimo wszystko, ucieszona długo wyczekiwaną przesyłką, zasiadłam do czytania. Myśli nerwowo krążyły wokół ludzkiej głupoty, której byłam świadkiem. Ku memu zdziwieniu już po przeczytaniu pierwszych kartek ksią... Recenzja książki Blomba

@azia@azia

Upadli

19.06.2010

Sięgając po tę powieść, nie spodziewałam się fajerwerków, i bardzo dobrze, bo odprężyłam się bez zbędnych rozczarowań. Siedemnastoletnia Luce zostaje zamknięta w poprawczaku, bo w jej obecności został spalony jej chłopak. Niestety, dochodzenie niczego nie stwierdziło, a sama Luce nie potrafiła sobie niczego przypomnieć w związku z tragedią, poniewa... Recenzja książki Upadli

Jesienna miłość

19.06.2010

Mimo iż film oglądałam pięćdziesiąt milionów razy i doskonale wiedziałam, co się wydarzy, to i tak książka wywarła na mnie niesamowite wrażenie. Bo czy jest coś piękniejszego, niż prawdziwa, odwzajemniona miłość? Sparks po raz kolejny wprowadza nas w świat, gdzie miłość nie jest byle uczuciem, ale czymś, czego nie da się objąć słowami. Miłość, za k... Recenzja książki Jesienna miłość

@Rebellish@Rebellish

"Garderoba" Małgorzata Krupińska- Cyprysiak

18.06.2010

Na wieszakach - niewyprasowane poszukiwania siebie, zamiast kapeluszy w pudle - tęsknoty pozbawione pawich piór, szafonierka wypełniona wspomnieniami, z szuflad wylewające się nieprzymierzone marzenia, głębia kufra zarzucona brakiem rozumienia tego co wokół. Tak można by podsumować debiutancki tomik Małgorzaty Krupińskiej - Cyprysiak "Garderoba".... Recenzja książki Garderoba

EM
@ewamatuszek

Wody głębokie jak niebo

18.06.2010

Są książki, które wystarczy przeczytać tylko raz, by na zawsze pozostały w pamięci. „Wody głębokie jak niebo” stoją na mojej półce i wystarczy, że wyciągnę rękę, bym znów zanurzyła się w baśniowej krainie, którą stworzyła Anna Brzezińska. Nie muszę tego robić, wystarczy, że tylko zamknę oczy i jestem w stanie przenieść się do świata wykreowanego pr... Recenzja książki Wody głębokie jak niebo

Boży bojownicy

18.06.2010

„Boży Bojownicy” to kolejna książka, która wyszła spod pióra polskiego pisarza – Andrzeja Sapkowskiego. Jest to drugi tom Trylogii Husyckiej, którego pierwsza część ukazała się trzy lata po zakończeniu sagi o wiedźminie, a której recenzję mogliście przeczytać u nas jakiś czas temu. Gdyby „Narrentrum” w pewien sposób mnie nie zauroczył, to z pewnoś... Recenzja książki Boży bojownicy

Siewca Wiatru

18.06.2010

Bóg umarł – stwierdził filozof. A może odszedł? – zapytała Kossakowska. I postawiła BezPańskie anielskie zastępy w obliczu Armagedonu. Drugie, poprawione wydanie „Siewcy Wiatru” pani Kossakowskiej z 2007 roku wpadło w moje ręce niedługo po premierze i na stałe zagościło w mej domowej biblioteczce. Do wyboru miękka lub twarda okładka - kierowana wła... Recenzja książki Siewca Wiatru

Historyk

18.06.2010

Nigdy wcześniej nie miałam okazji zapoznać się z twórczością Elizabeth Kostovej, więc zupełnie nie wiedziałam, co mnie czeka, gdy sięgałam po wydanego nakładem Świata Książki "Historyka". Jednak już po przeczytaniu zamieszczonego na tylnej okładce krótkiego zarysu fabuły zorientowałam się, że będę wraz z bohaterami podążać tropem legendarnego Vlada... Recenzja książki Historyk

Połowa nocy

18.06.2010

Wampiryzm przez wieki niezmiennie fascynował i przerażał ludzkość. Od zamierzchłych czasów, gdy na samo wspomnienie krwiopijcy ludzie czynili znak krzyża i szukali czosnku po kieszeniach, aż po dzień dzisiejszy, kiedy to tłumy rozkrzyczanych nastolatek (i nie tylko) ciągną do kin obejrzeć po raz wtóry ekranizację idyllicznego „Zmierzchu” pani Meyer... Recenzja książki Połowa nocy

Opowieści z Wilżyńskiej Doliny

18.06.2010

Jest coś niesamowitego w bajkach, którymi jesteśmy karmieni od małego. Zazwyczaj od pierwszych słów chłoniemy je jak zaczarowani, wczuwając się już na początku w role bohaterów, o których przyjdzie nam czytać. Nigdy też do końca nie wiemy, dokąd trafimy przemierzając las, czy jak znani pewnie wszystkim Jaś i Małgosia – do chatki czarownicy, czy też... Recenzja książki Opowieści z Wilżyńskiej Doliny

Kroniki Czarnej Kompanii

18.06.2010

Steven Erickson napisał o autorze "Czarnej Kompanii", że "Glen Cook w pojedynkę dokonał rewolucji na polu fantasy - z czego mnóstwo czytelników wciąż nie zdaje sobie sprawy." Przed przeczytaniem tego opasłego tomiska, składającego się przecież z trzech książek, z przymrużeniem oka traktowałem te, dość mocno brzmiące, słowa. Teraz, kiedy jestem już ... Recenzja książki Kroniki Czarnej Kompanii. Czarna Kompania. Cień w ukryciu. Biała Róża

Siewca burzy

18.06.2010

Tom Lloyd jest brytyjskim pisarzem, który zadebiutował powieścią pt. "Siewca Burzy", będącą pierwszym tomem cyklu pt. "Królestwo Zmierzchu", zaplanowanego na pięć części. Czytając opis z tyłu okładki stwierdziłem, że mogę spodziewać się porządnej dawki Epic Fantasy zaserwowanego w dość mrocznej konwencji. Jak się okazało, nie zawiodłem się, jednak ... Recenzja książki Siewca burzy

Wojna prochowa

18.06.2010

„Wojna prochowa” to już trzeci tom cyklu „Temeraire”, autorstwa Naomi Novik. Recenzje poprzednich dwóch części możecie znaleźć w naszym dziale książkowym, a jeśli nie czytaliście jeszcze żadnej z książek poświęconych przygodom kapitana Lawrence`a i smoka Temeraire, ostrzegam: nie psujcie sobie zabawy i nie czytajcie tej recenzji. Po wydarzeniach, ... Recenzja książki Wojna prochowa

Imperium Kości Słoniowej

18.06.2010

Czwarty tom cyklu „Temeraire” nosi tytuł „Impreium Kości Słoniowej”, co już od samego początku może dawać niejakie pojęcie na temat tego, w jakiej części świata odgrywać będzie się akcja książki. Zwyczajowo już ostrzegę czytelników tej recenzji, żeby nie zagłębiali się w nią zbyt daleko, jeśli nie chcą popsuć sobie zabawy z przeczytania całej serii... Recenzja książki Imperium Kości Słoniowej

Żmija

18.06.2010

Nie muszę przedstawiać wam tego Pana, a jednak to zrobię. Andrzej Sapkowski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich pisarzy fantastyki na całym świecie. Jego książki tłumaczone są na wiele języków, wydawane w USA i prawie wszystkich krajach Europy. Na podstawie jego twórczości powstała gra "Wiedźmin", zdobywca niezliczonej ilości nagród. Je... Recenzja książki Żmija

Zwycięstwo orłów

18.06.2010

„Zwycięstwo Orłów” to już piąta część cyklu „Temeraire”, autorstwa bardzo obiecującej pisarki, Naomi Novik. Tak jak w poprzednich recenzjach, również i w tej, uczciwie ostrzegam: radzę nie zagłębiać się dalej w lekturę, jeśli nie macie za sobą poprzednich czterech części. Zepsujecie sobie jedynie zabawę. Po raz kolejny autorka udowadnia, że rozkrę... Recenzja książki Zwycięstwo orłów

Archipelag Khuruna

18.06.2010

Jewgienij T. Olejniczak to krakowski pisarz, urodzony w Nowej Hucie, w 1972 roku. Jako twórca zadebiutował odpowiadaniem "Frankfurt", które zostało opublikowane na łamach Nowej Fantastyki w 2004 roku. Jest współautorem antologii "Nowe idzie" oraz "Kanon Barbarzyńców" (tom 1), a także autorem zbioru opowiadań pt. "Noc Szarańczy". "Archipelag Khuruna... Recenzja książki Archipelag Khuruna

Czarnoksiężnicy

18.06.2010

Kiedy w jednej książce zebrane zostają opowiadania autorów takich jak Orson Scott Card, Terry Dowling, Neil Gaiman, Gene Wolfe czy Nancy Kress, można spodziewać się, że wyjdzie z tego wyśmienita mieszanka stylów i pomysłów. Gdy na okładce przeczytać można, że książka jest "porywająca od początku do końca", apetyt wzrasta jeszcze bardziej. "Czarnoks... Recenzja książki Czarnoksiężnicy. Magiczne opowieści mistrzów współczesnej fantasy

Klęska ważki

18.06.2010

"Klęska Ważki" to druga część cyklu "Cienie Pojętnych" autorstwa Adriana Tchaikovskiego, syna polskich emigrantów. Jest to jeden z wyróżnianych w ostatnich latach twórców na Wyspach Brytyjskich, co zaowocowało nominacją jego książki do 10 najlepszych tytułów SF i fantasy w 2008 roku. Po lekturze "Imperium Czerni i Złota", czyli pierwszego tomu cykl... Recenzja książki Cienie pojętnych. Tom 2. Klęska ważki