dostępne tylko u nas

Psychopata - Klaudia Muniak

12.05.2020

25 marca 2020 r. swoją premierę miała książka Klaudii Muniak - "Psychopata". 304 strony naprawdę dobrego thrillera medycznego mówiącego o niebezpiecznym eksperymencie, który prowadzi do serii tajemniczych zbrodni. Niech jednak nie odstrasza was wizja zrozumienia terminów medycznych zawartych w książce, gdyż autorka opisuje je w sposób przystępny ... Recenzja książki Psychopata

Spowiedź niewolnicy

12.05.2020

Książka opowiada o niewolnictwie na Jamjace. Akcja rozgrywa się pod koniec XVIII wieku. Autor jest potomkiem tych nieszczęśników, a poza tym jest pisarzem o uznanej sławie. To jest ważne, bo autor napisał książkę gwarą niewolników z Jamajki. Bohaterowie książki mówią językiem z tamtych czasów. Pełno jest więc określeń poniżających ich, pełno jest ... Recenzja książki Księga nocnych kobiet

@Renax@Renax × 20

Ameryka i jej społeczeństwo

12.05.2020

Jej bohaterką jest przeciętna amerykańska rodzina, a głównie Lucy Nelson, wnuczka skromnego pracownika poczty w prowincjonalnym miasteczku. Mają córkę Myrę, której mąż ma skłonności do przemocy wobec żony. Wszystko to rzutuje na osobowość Lucy, dziewczyny, która skupia w sobie cały bunt obyczajowy i społeczny tamtych czasów. Powieść opowiada o rod... Recenzja książki Kiedy była porządną dziewczyną

@Renax@Renax × 13

Miłość czy pieniądze?

12.05.2020

W 'Jak każe obyczaj' autorka pokazuje kobietę, reprezentantkę wyższej stery amerykańskiej w obliczu zmian obyczajowych i nastania kultu pieniądza. 'Lśnienie księżyca'pokazuje małżeństwo, które stoi wobec ciężkiej próby. W obliczu rozwodów, oni też stają przed pokusą, czy wybrać miłość, czy pieniądze? Cała książka jest oczekiwaniem na ich decyzję. ... Recenzja książki Lśnienie księżyca

@Renax@Renax × 9

Niewolnictwo i tożsamość

12.05.2020

Dać 10 gwiazdek za tę książkę nie przyszło mi do głowy od razu. Prawdę mówiąc w trakcie lektury planowałam przyznać 5-6. Bo i niełatwa to lektura, czytając zastanawiamy się 'o co chodzi'. Ale czyta się płynnie. Trzeba tylko próbować połapać się w tym, kto w danej chwili myśli. No więc wrażenie, że obcujemy z LITERATURĄ przychodzą powoli, ale jak j... Recenzja książki Odruch serca

@Renax@Renax × 8

Znów Hiszpania...

12.05.2020

Tematem książki jest jeden z największych bohaterów skandali w Hiszpanii, Enric Marco, który przez wiele lat podawał się za ofiarę dyktatury Franco i więźnia obozu koncentracyjnego we Flossenbürgu. Książka jest próbą dojścia do prawdy i wyjawienia wszystkich fałszerstw, jakimi Marco uwiódł Hiszpanów, a przede wszystkim książka jest próbą zrozumien... Recenzja książki Oszust

@Renax@Renax × 12

Niewidzialny człowiek. Niewidzialna ludzka twarz.

11.05.2020

Wszyscy zainteresowani książka doskonale już wiedzą, że jest to powieść o pewnym naukowcu, który w wyniku prowadzonych przez siebie badań stał się niewidzialny i przemieszcza się po kraju ukrywając się pod kapeluszem i płaszczem. Ale co poza tym? Poza tym, jest to historia obłędu i zatracenia się w dążeniu do postawionych przed sobą celów. Jest... Recenzja książki Niewidzialny człowiek

@Edyta_09@Edyta_09 × 13

Uriasz z Bydgoszczy

11.05.2020

Gdy mowa o rydwanach, nieodmiennie przychodzi mi na myśl „Ben Hur” i brawurowy wyścig kwadryg . Tym razem, zamiast Charltona Hestona lejce zaprzęgu trzymał Hulk, prowadząc dziki gon przez góry i wądoły, ze mną zamkniętą w bagażniku. Czuję się tą „Jazdą na rydwanie” cokolwiek sponiewierana. Teraz wielu z Was zapewne zapyta, co taka ja tutaj robi. W... Recenzja książki Jazda na rydwanie

@Jagrys@Jagrys × 12

Satyra na nowojorski konsumpcjonizm

11.05.2020

W angielskiej Wikipedii czytam jednak bardzo ciekawe fakty z życia tej pisarki: że wiele podróżowała z rodzicami, że mieszkała przez jakiś czas w Paryżu, gdy jej małżeństwo się zakończyło, że jako dwudziestolatka była zaręczona, że za mąż wyszła za innego mężczyznę, że cierpiała na depresję... Wszystko to stawia jej książkę w innym świetle, iż nap... Recenzja książki Jak każe obyczaj

@Renax@Renax × 13

Historia jednej rodziny

11.05.2020

Jest to bardzo wybitna powieść o zderzeniu wartości, o zmierzchu epoki wiktoriańskiej i o nadejściu nowego typu człowieka. Literacko skojarzyłam ją sobie z 'Lalką' Prusa, z 'Anną Kareniną' i z 'Wielkim Gatsbym'. Z niecierpliwością czekam na następne części. Do tej książki trzeba zasiąść na parę dni, ze względu na gęstość narracji, ale warto, bo sk... Recenzja książki Posiadacz

@Renax@Renax × 10

Miła niespodzianka.

10.05.2020

Oglądałam wiele recenzji tej książki niestety niezbyt dobrych, więc przez długi czas nie sięgałam po nią, do czasu gdy pojawił się film.... Film ''After. Płomień pod moją skórą" stał się jednym z moich najukochańszych filmów, więc stwierdziłam, że przeczytam książkę. Tak jak można się spodziewać w książce zakochałam się podwójnie. No ale tak w... Recenzja książki After. Płomień pod moją skórą

@gabrysiachmura@gabrysiachmura

Wyklęty król...

10.05.2020

Zacznę może od tego, że bardzo lubię autora. Jest moim zdaniem rzetelny, pisuje o bardzo ciekawych kwestiach historycznych i robi to w sposób przystępny dla ludzi nie będących historykami, a jedynie interesujących się w jakimś stopniu historią. To nie pierwsza jego książka, którą czytałam - i z pewnością nie ostatnia, jako że po tej lekturze czuj... Recenzja książki Wyklęty król. Największa tajemnica polskiej historii

@Vemona@Vemona × 17

Paranormalne przygody Teodory „Van Damme” Wilk

10.05.2020

Po naszą rodzimą fantastykę sięgam bardzo często. Tym razem postanowiłam zaznajomić się z twórczością pani Anety Jadowskiej i zatopić się w świat alternatywnego Torunia dla nadnaturalnych istot. Czy spotkanie z czarodziejską panią detektyw - Dorą Wilk, przebiegło dobrze? @Obrazek Oto ona, Teodora „Dora” Wilk. Dora pracuje w Wydziale Wewnęt... Recenzja książki Złodziej dusz

@Almaranth@Almaranth × 4

Mądrość kobiety

10.05.2020

Najlepsza książka dla kobiet, jaką czytałam. Dla mnie jest to wręcz biblia dla kobiet. Autorka jest lekarką, która podpowiada jak poradzić sobie z różnymi schorzeniami i chorobami, szukając podłoża psychologicznego. Pomaga uregulować gospodarkę hormonalną i poszukać różnych przyczyn samej choroby w sobie. Pani Doktor opowiada o swoim życiu i sposo... Recenzja książki Ciało kobiety mądrość kobiety

AG
@aga_sdz

"Himalaistka" czyli kryminał, który należy omijać

10.05.2020

Zachęciła mnie okładka. Uwielbiam góry i relacje ze wspinaczek w Himalajach. No i gatunek: kryminał. Wszystkie te składowe miały doprowadzić do kilkunastu godzin świetnej lektury. Tak się nie stało. Zmęczyła mnie ta książka i uważam, że powinnam Was przed nią ostrzec. Jeśli mam ochotę przeczytać kryminał, to spodziewam się takiej dawki emocji i na... Recenzja książki Himalaistka

Humor i historia USA

10.05.2020

Uważam, że jest to jedna z najbardziej niezwykłych powieści w literaturze amerykańskiej. Autor za tę książkę otrzymał nagrodę National Book Award w roku 2013. Na polski przetłumaczył ją Maciej Świerkocki, ten sam, który przetłumaczył 'Ścieżki północy'. Jest to powieść łotrzykowska, napisana w klimacie Szwejka, ale w sposób oryginalny, bez powtarza... Recenzja książki Ptak dobrego Boga

@Renax@Renax × 18

Bardzo wciągająca historia

9.05.2020

Pierwszą rzecz, która przykuła moją uwagę w książce była okładka. Piękny pałac z miastem oraz skapująca krew bardzo mnie zainteresowały. Opis zachęcił mnie jeszcze bardziej i wiedziałam, że będzie to bardzo wciągająca historia. Emily A. Duncan wykreowała cudowny świat i bohaterów, których losy śledzilimy. Powieść okazała się cudowna - jedna z lep... Recenzja książki Niegodziwi święci

@Wiiki_books@Wiiki_books × 1

Wojna widziana oczami Niemki

9.05.2020

Książkę wyłowiłam w ciuchu po angielsku jeszcze jak nie miała polskiego tłumaczenia. Bardzo mi się spodobała i ucieszyłam się, gdy ją przetłumaczono i gdy polscy czytelnicy ją też pochwalili. Niesamowita książka, bardzo poruszająca. Jest to historia młodej Anny, Niemki, córki lojalnego członka 'pertei', zakochanej w Maxie, żydowskim lekarzu. Dziew... Recenzja książki Portret rodzinny

@Renax@Renax × 11

Latające duchy...

9.05.2020

Książkę czyta się jednym tchem. Zbliża się jej premiera, a więc termin. Ujęła mnie równie mocno jak 'Boże Narodzenie w Lost River', dzięki której pokochałam tę autorkę. Akcja obejmuje mieszkańców jednego amerykańskiego miasteczka w przeciągu ponad stulecia. Założyciel wioski i cmentarza zwanego potem Spokojne Łąki Londor Londstrom, zajmujący się k... Recenzja książki Całe miasto o tym mówi

@Renax@Renax × 12

Jak bardzo można upodlić człowieka....

9.05.2020

'Gould's Book of Fish, A novel in twelve fish' z roku 2001 była już w Polsce wydana jako 'Williama Goulda księga ryb. Powieść w dwunastu rybach' w roku 2004 przez wydawnictwo Muza w tłumaczeniu Hanna Pawlikowskiej-Gannon. Wtedy jednak autor nie był popularny. Nie będę się wypowiadać o różnicach w tłumaczeniu, bo nie sprawdzałam, ale obecny tłumacz... Recenzja książki Księga ryb Williama Goulda

@Renax@Renax × 8

Co widzimy w chwili śmierci?

9.05.2020

Richard Flanagan jest to pisarz wybitny. Czytając zastanawiałam się, jak mam ocenić tę książkę, bo prawdę mówiąc mi się nie spodobała i czytałam ją mocno opornie, w męczarniach. Zarazem, i tak jest to dzieło wybitne, o lata świetlne przewyższające wiele innych współczesnych powieści. Chociażby narracja. Poszczególne zdania zaczynają się od narracj... Recenzja książki Śmierć przewodnika rzecznego

@Renax@Renax × 3

Gdy sztuka nie jest już ocaleniem. ...

8.05.2020

Ja każdą kolejną powieść Flanagana traktuję jako ucztę duchową i czuję się uszczęśliwiona, że dzięki przygodzie z blogowaniem mogę posiadać te książki na półce. Ale nie o posiadanie książek chodzi w tej prozie, ale o to, że powieści Flanagana zmieniają nasze myślenie o nas samych. Pomyśleć można, że Tasmania od Polski jest daleko, więc co mają ze ... Recenzja książki Pragnienie

@Renax@Renax × 14

Dlaczego życie jest takie pełne dygotu?

7.05.2020

Kiedyś tą powieść czytałam... minęło półtora roku i ponownie po nią sięgnęłam... I ponownie, i znowu... Dałam się wciągnąć, zasmucić, zdesperowanymi dechami próbować jako tako oddychać... Od emocji pęka mi głowa, buzuje ciało, dusza się wierci szukając swojego miejsca. Nie sposób ująć fabułę w jakiś zamknięty nawias, bo "Dygot" przy próbie zamknię... Recenzja książki Dygot

Wycieczka do Lazenny, czy wrócę z pięknymi wspomnieniami?

7.05.2020

Według mnie dziś bardzo trudno napisać coś nowatorskiego w gatunku fantasy. Zwaśnione królestwa, rody walczące o władzę, intrygi, życie dworskie, bitwy o honor – to wszystko gdzieś już było. Zatem czy pan Rafał Milcewicz po prostu poddał się schematom, czy jednak czymś zaskoczył? @Obrazek Książka opowiada kilka burzliwych dni z życia Króle... Recenzja książki Sny Lazurowej Wody

@Almaranth@Almaranth × 8

Trudne życie tasmańskich imigrantów

7.05.2020

Po przeczytaniu książki 'Ścieżki Północy' miałam wielkie oczekiwania wobec innych książek Flanagana, ale i wiele niepewności, bo obawiałam się wtórności, powtarzania motywów itd. Trudno jest doścignąć tak doskonałego ideału powieści, jaką były 'Ścieżki Północy', tak pełnego liryzmu, okrucieństwa, historii i psychologii. 'Klaśnięcie jednej dłoni' n... Recenzja książki Klaśnięcie jednej dłoni

@Renax@Renax × 16