KOLOR Z PRZESTWORZY

14.12.2009

Człowiek jest jedynym stworzeniem posiadającym duszę. Sprawia mu to wiele bólu, ale jest jednocześnie źródłem jego wielkości. W duszy rodzą się demony, ale jednocześnie, dusza jest zdolna każdą swą skazę wykorzystać w dobry, prawy sposób. Nawet choroba może być nam pomocna, jeżeli tylko spojrzymy na nią z właściwej strony. Tak jak Lovecr... Recenzja książki Kolor z przestworzy

KOLEKCJONER KOŚCI

14.12.2009

„Weszli do ciemnej sutereny. Środkiem pomieszczenia biegła czarna gruba rura, do której przypiął ją kajdankami. Pochylił się, rozerwał jej bluzkę. Stanął za nią. Zatkało ją, gdy poczuła jego dłonie na ramieniu. Obmacywał łopatki..” Amelia Sachs, młoda policjantka, odbywając swój ostatni patrol odnajduje ciało brutalnie zamordow... Recenzja książki Kolekcjoner kości

JĘZYKI I KOLCZYKI

14.12.2009

„Języki i kolczyki” to debiut powieściowy młodziutkiej Hitomi Kanehary (rocznik ’83). Konehara to przedstawicielka najmłodszego pokolenia japońskich pisarzy, która za swój książkowy debiut otrzymała prestiżową nagrodę im. Ryonosuke Akutagawy. Cóż tak urzekło Japończyków w „Językach i kolczykach”, że przyznali jej tą nagrodę? Sam do końca... Recenzja książki Języki i kolczyki

HORRORARIUM

14.12.2009

Poletko naszego rodzimego horroru jest dość ubogo obsiane. Propozycji książek grozy polskich pisarzy jest na rynku księgarskim jak na lekarstwo. Dlaczego? Może gatunek nie jest u nas zbyt popularny? Nie, to chyba nie to. A może wydawcy nie uważają horroru za dobrą inwestycję? Panowie Kain i Kyrcz postanowili więc obejść kwestię wydawcy i... Recenzja książki Horrorarium

HISTORIA NECRONOMICONU

14.12.2009

Niezwykle trudno pisze się o klasyce. Z jednej strony należy się jej pewien szacunek, przymknięcie oka na jej niedoskonałości, a uwydatnienie zasług, fundamentów, jakie podłożyła pod gatunek, który reprezentuje. Jeszcze trudniej jest, gdy recenzujemy klasykę, którą...uwielbiamy. Wtedy nie tylko nie zauważa się wad, ale często po prostu ś... Recenzja książki Historia Necronomiconu

GODZINA CZWARTA

14.12.2009

"Wówczas ujrzałem nowe, porażające wzrok diabelstwo. Na świeżo pomalowanej ścianie, jakby przywołane przez szponiastą istotę z grobowca, tańczyły drwiąco niezliczone miliardy czarnych, szarych i białych stworzeń. Ich wygląd mogła zrodzić jedynie skrzywiona wyobraźnia szaleńca. Niektóre były małe, inne zajmowały całkiem sporo miejsca. W d... Recenzja książki Godzina czwarta

FRANKENSTEIN DEANA KOONTZA SYN MARNOTRAWNY

14.12.2009

Co stałoby się gdyby Mary Shelley pisząc swoją powieść o potworze stworzonym przez szalonego naukowca zataiła prawdziwą historię? Co gdyby doktorowi Frankensteinowi udało się nie tylko ziścić marzenia o tym aby dawać życie, ale również o tym aby to życie zachować na zawsze? Na takie pytania postanowił odpowiedzieć nam Dean Koontz we wspó... Recenzja książki Frankenstein Syn Marnotrawny

ENDLESS NIGHT

14.12.2009

Lepiej się nikomu nie przyznawać, że lubimy Laymona – można sobie w ten sposób łatwo popsuć wypracowywany przez lata image człowieka kulturalnego i cywilizowanego. W powieściach tego autora wszystko jest sprowadzane do pierwotnych instynktów i czytelnik, czy chce czy nie, musi po jakimś czasie przyznać, że ten brak zasad, brak moralnego ... Recenzja książki Endless night

DZWON ŚMIERCI 2: DEMONY

14.12.2009

Gdyby Guy N. Smith był reżyserem filmowym z pewnością kręciłby niskobudżetowe, krwawe horrory klasy B. Został jednak pisarzem - takich oto horrorów. Tak więc i tym razem dostaliśmy to czego najbardziej chcieliśmy - doskonały horror klasy B z mnóstwem krwi, niesamowitych, mrożących krew w żyłach opisów zbrodni, oraz klimatem znanym z inny... Recenzja książki

DYM I LUSTRA OPOWIADANIA I ZŁUDZENIA

14.12.2009

Nail Gaiman jest już stosunkowo znanym pisarzem na naszym rynku. Dzięki takim książką jak "Nigdziebądź" czy "Amerykańscy Bogowie" zdobył sławę na całym świecie. Przyczynił się do tego również komiks "Sandman" do którego Gaiman napisał scenariusz. Jednak tak samo jak większość pisarzy publikował on swoje opowiadania w wielu bardziej lub t... Recenzja książki Dym i lustra - opowiadania i złudzenia

DROGA DO SZALEŃSTWA

14.12.2009

Droga do szaleństwa to zbiór 29 opowiadań, głównie z wczesnego okresu twórczości Howarda Philipsa Lovecrafta - opowiadań o różnej tematyce, czasem przerażających, czasem mrocznych, niekiedy jedynie niesamowitych, niejednokrotnie śmiertelnie nudnych. Najdłuższym i w związku z tym chyba najnudniejszym opowiadaniem zbioru jest wch... Recenzja książki Droga do szaleństwa

DEMONY

14.12.2009

„Demony” Łukasza Śmigla były niewątpliwie jednym z największych wydarzeń literackich w ostatnim roku. Oczywiście, dzięki oszałamiającej kampanii reklamowej, która na wzór amerykańskich doprowadziła do tego, że bałem się, iż akwizytor również przyniesie mi książkę Śmigla. Jednak żarty na bok. Kampania była przeprowadzona wzorcowo, o trail... Recenzja książki Demony

DEMONICZNE PRZYMIERZE

14.12.2009

Czasem zdarza nam się narzekać, że na rynku horroru trudno dziś przebić się z czymś oryginalnym. W natłoku słabych powieści beznamiętnie powielających schematy już dawno opowiedzianych historii, strasznie trudno wyłowić coś naprawdę godnego uwagi. Na szczęście wydawnictwo RedHorse zdecydowało się sięgnąć po powieść, co prawda anonimowego... Recenzja książki Demoniczne przymierze

DAGON

14.12.2009

"Pewnej nocy wiatry z nieznanych przestrzeni zepchnęły nas bezlitośnie w bezdenną otchłań, gdzie nie istniało zupełnie nic, nawet myśli." "Dagon" to pierwszy z tomów prozy Lovecrafta wydanych w serii "Odmienne stany fantastyki" (szerzej o samej twórczości i stylu autora pisałam przy okazji recenzji "Koloru z przestworzy", do kt... Recenzja książki Dagon

CZYHAJĄCY W PROGU

14.12.2009

H.P. Lovecraft obok licznych opowiadań pozostawił po sobie także wiele notatek i niedokończonych utworów. Fragmenty te w całości połączył A. Derleth tworząc z nich nowe historie. Najsłynniejszą z nich jest "Czyhający w progu". Na północ od Arkham w Massachusetts wznoszą się porośnięte lasem wzgórza. Przypadkowi turyści, sami ni... Recenzja książki Czyhający w progu

CZEKAJĄC W CIEMNOŚCI

14.12.2009

Nigdy specjalnie nie przywiązywałam wagi do tego, czy przeczytana przeze mnie książka została napisana przez pisarza polskiego, czy zagranicznego. Jednak, gdy w księgarni napotkałam „Czekając w ciemności” Pawła Siedlara, kupiłam ją prawie bez wahania, właśnie dlatego, że autor jest Polakiem. Nie umiem stwierdzić, czy kierował mną swoisty... Recenzja książki Czekając w ciemności

COŚ NA PROGU

14.12.2009

Kilka lat temu pilnie potrzebowałem literatury związanej z Lovecraftem. Biorąc pod uwagę dzisiejsze realia, dostanie w księgarni zbioru tego pisarza graniczyło z cudem. W bibliotekach trzeba się było zapisywać w kolejkę. I wtedy na rynku nagle i bez zapowiedzi pojawił się omawiany poniżej zbiorek. Euforia sprzed lat niewątpliwie minęła. ... Recenzja książki Coś na progu

@horror.com.pl@horror.com.pl

CO SIĘ ZDARZYŁO BABY JANE?

14.12.2009

„To był mały ptaszek, wróbel albo rudzik, martwy już od tak dawna, że zdążył ulec rozkładowi. Zostało z niego tylko kilka postrzępionych piórek, trochę cienkiej, podobnej do pergaminu skóry i delikatne białe kosteczki. Z makabryczną precyzją zostało to wszystko umieszczone pośrodku starannie ułożonego liścia sałaty i ozdobione na grzbiec... Recenzja książki Co się zdarzyło baby jane?

CABAL - NOCNE PLEMIĘ

14.12.2009

Najwybitniejsze z dzieł literackiego czy filmowego horroru to te, które pod płaszczykiem makabry, krwi i okrucieństwa niosą bardziej wzniosłe treści – nierzadko niełatwe w odbiorze czy przyswojeniu. Pokazują one prawdę o człowieku, jego zachowaniach i lękach – a nierzadko także zabobonnych uprzedzeniach. Ukazują „drugą twarz” najwybitnie... Recenzja książki Cabal - nocne plemię

BŁĘDY

14.12.2009

W ostatnich czasach na naszym rynku coraz śmielej poczynają sobie autorzy grozy. Jest to sytuacja tym bardziej komfortowa, że sporą część stanowią pisarze z rodzimego podwórka. Najbardziej jednak zaskakujące jest to, że w gruncie rzeczy ilość idzie w parze z jakością, a każdy kolejny debiut rodzi nową nadzieję. Tak też jest i w przypadku... Recenzja książki Błędy

ARAB

14.12.2009

„Znalazłem trupa i uciąłem głowę, Upiór mogiły stepów nie porzuci, Teraz dziewica cienia nie zobaczy, Na próżno czeka każdego wieczora; I miała umrzeć w objęciach upiora, Przeze mnie – tylko umarła – z rozpaczy…” Horror kojarzony jest najczęściej z konwencją charakterystyczną dla współczesnej literatury i kina, choć przecie... Recenzja książki Arab

AMERICAN PSYCHO

14.12.2009

O czym pan myśli, widząc ładną dziewczynę, idącą ulicą: - Jedna strona mówi mi: chciałbym z nią pogadać, mieć z nią randkę. Druga strona mówi: ciekawe jak wyglądałaby jej głowa nabita na kij? Edmund Kemper, seryjny mordercaRasa ludzka wyginie ostatecznie od choroby zwanej cywilizacją Ralph W. Emmerson, pisarz amerykańskiWszystko legło w... Recenzja książki American psycho

10 MURZYNKÓW

14.12.2009

Agatha Christie zdobyła sławę dzięki pisaniu kryminałów. Jej utwory sprzedawały się w milionach egzemplarzy, ustępując jedynie dziełom Szekspira i Tolkiena. Kto wie, czy książki Królowej Zbrodnii nie pobiłyby utworów legendarnego dramaturga i „ojca” współczesnej fantastyki, gdyby w jej twórczości prymat wzięły nie klasyczne kryminały, le... Recenzja książki I nie było już nikogo

Warto poznać

14.12.2009

Miriam Wattenberg (Mary Berg) zaczęła pisać swój dziennik w trakcie wakacji 1939 roku, kiedy to miała piętnaście lat. Jako córka łódzkiego antykwariusza dzieł sztuki miała dosyć dostatnią, beztroską młodość. Początkowo nie odczuwa ona zbyt mocno skutków rozpoczęcia wojny, jednakże wiele widzi, przeczuwa, rozumie. Stopniowo jednak ich sytuacja się z... Recenzja książki Pamiętnik Mary Berg. Relacja o dorastaniu w warszawskim getcie

@enga@enga × 3

Rozrywka w świecie wampirów

13.12.2009

Łukasz Cygan w swej recenzji napisał: "Wampiry nie są sexy, wampiry to nie cukierkowate klony Edwarda Cullena. W najnowszej książce Petry Neomiller bliżej im do hrabiego Draculi niż do sagi "Twilight" – krew płynie potokami, a trup ściele się gęsto." [1] Tak, ten opis oddaje ducha powieści "Słodka jak krew" Główną bohaterką jest Kristina "Tina"... Recenzja książki Słodka jak krew

@enga@enga