To

Stephen King
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 166 ocen kanapowiczów
To
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 166 ocen kanapowiczów

Opis

Najbardziej przerażająca powieść Kinga.
Tytułowe To stanowi metaforę tkwiącego w ludziach zła.

Derry w stanie Maine, miejsce ledwie widoczne na mapie. Dochodzi tu do wyjątkowej eskalacji zbrodni, okrutnych morderstw, gwałtów i tajemniczych wypadków. W kanałach miasteczka zalęgło się To. Bliżej nieokreślone, przybiera najróżniejsze postacie – klauna, ogromnego ptaszyska, głosu w rurach. Poluje na dzieci. Tylko dzieci potrafią dostrzec To. I dlatego właśnie one stają do walki z potworem.

Mija dwadzieścia kilka lat i To powraca. Dzieci są już dorosłymi, ale muszą odnaleźć w sobie dziecięcą wiarę, lojalność i odwagę, by skutecznie stawić mu czoła.  
Tytuł oryginalny: It
Data wydania: 2017-08-30
ISBN: 978-83-65781-62-8, 9788365781628
Wydawnictwo: Albatros
Stron: 1104
dodana przez: bookkeeper
Mamy 14 innych wydań tej książki

Autor

Stephen King Stephen King
Urodzony 21 września 1947 roku w USA (Portland)
Stephen Edwin King – amerykański pisarz, autor głównie literatury grozy. W przeszłości wydawał książki pod pseudonimem Richard Bachman, raz jako John Swithen. Jego książki rozeszły się w nakładzie przekraczającym 350 milionów egzemplarzy, co czyni g...

Pozostałe książki:

Zielona Mila Carrie Lśnienie Smętarz dla zwierzaków Miasteczko Salem
Wszystkie książki Stephen King

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

CHCESZ BALONIK?

7.11.2019

KLUB FRAJERÓW I ZABÓJCZY KLAUN Rok 1958, w małym miasteczku Derry dochodzi do serii okrutnych zbrodni. Zostają odnalezione zmasakrowane zwłoki dzieci, zarówno ludność jak i policja są przekonani o grasującym seryjnym mordercy. Siódemka przyjaciół, sześcioro chłopców i jedna dziewczynka są świadkami przedziwnych zdarzeń. Wszystkim ukazuje się morde... Recenzja książki To

Chcesz balonik?

7.08.2020

Korciło mnie aby 1100 stronicową książkę Stephena Kinga podsumować jednym zdaniem tak czuję się zmęczona i wypluta po zakończeniu lektury "Tego". Jednak nie byłoby to w porządku bo książka ta to swoiste opus magnum autora. Mimo kolejnych kilkudziesięciu pozycji, które napisał nadal, po tylu latach, jest uznawawne za najwybitniejsze w jego twórczoś... Recenzja książki To

@nika.mail@nika.mail × 3

"To" może cię przerosnąć

5.02.2021

Książka "To", to moja pierwsza styczność z gatunkiem horroru. Czytając pozytywne recenzje zdecydowałam się na sam początek od książki ciężkiego kalibru autorstwa ganiusza tego rodzaju Stephena King'a. Niestety, muszę powiedzieć, że po zakończeniu lektury czuję się nieco rozczarowana, a wręcz zawiedziona. Sam pomysł fabuły, akcji i bohaterów jest b... Recenzja książki To

To

10.12.2009

W kanałach Derry zalęgło się To. Bliżej niedookreślone, przybiera najróżniejsze postacie - klauna, ogromnego ptaszyska, głosu w rurach - polując na dzieci. I tylko dzieci potrafią To dostrzec. Dlatego właśnie one stają do walki z Tym. Po latach, kiedy dorosną, koszmar z ich dzieciństwa powróci... i znów będą musiały stawić czoła Temu. ... Recenzja książki To

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2019-11-26
9 /10
Przeczytane Horrory, czasami nawet z maszkarami gorszymi od dentysty Mam w domu 📚 501 Must-Read Books

Muszę przyznać, że „To” jest „objętościowo męczące”, szczególnie jeżeli podchodzi się do wydania w jednym tomie (w końcu trzeba udźwignąć do czytania te ponad 1100 stron na raz :)).
Jednak mimo tej objętości zupełnie nie zauważyłam zbędnych dłużyzn, owszem można by było okroić tę książkę (jak z resztą każdą inną), ale moim zdaniem to już nie byłoby to samo... to już nie byłoby To.

A właśnie o To się rozchodzi. Jak dla mnie pomysł na ukazanie ZŁA w taki sposób w jaki zrobił to King jest genialne. Każdy z nas ma ukryte w głębi świadomości swoje demony, nie każdego przestraszy to samo. A To żywi się nie tylko ludzkim mięsem, To żywi się również strachem, który samo wywołuje. Ma na to sprawdzony sposób.
„wszystkie maski i fałszywe oblicza były jedynie lustrami odbijającymi wizje najgorszych koszmarów skrywanych w najdalszych zakamarkach umysłu patrzącego.”

Głównymi bohaterami są dzieci. Z założenia słabsze, potrzebujące pomocy dorosłych istoty, które zostają skazane na samodzielną walkę z Tym, bo tylko one je widzą i dlatego nie mogą liczyć na pomoc starszych.
„lęki dzieci były prostsze i zazwyczaj dużo silniejsze. Obawy dzieci często dało się zebrać pod jedną jedyną postacią.”

Potwory pod łóżkiem, strach przed ciemnością… dzieci mają bardzo bujną wyobraźnię. Mają jednak jedną wielką przewagę nad dorosłymi w walce z Tym – dziecięcą, silną i niezachwianą wiarę w pokonanie potwora. W ich dziecięcych umysłach powstał plan, który żadnemu dorosłe...

× 8 | link |
@coolturka104
2020-04-24
Przeczytane

Była to niesamowita przygoda, podkreślająca przede wszystkim wartość i siłę przyjaźni, zbudowanej na zrozumieniu i wspólnych doświadczeniach, powoduje tęsknotę za tym wspaniałym czasem z lat szkolnych, lat dziecięcej beztroski i małych-wielkich problemów.
Ta książka mieści w sobie mnóstwo świetnych historii a w fenomenalnej interpretacji Leszka Filipowicza jest najlepszym słuchowiskiem i czasoumilaczem.
Z każdą kolejną pozycją moja miłość do króla Kinga rośnie, uwielbiam go za ten gawędziarski ton, i nie wiedzieć kiedy, porywa mnie do swego świata, który ma niejeden wymiar. To świat potworów, strachu i grozy a poprzez kontrast podkreśla wagę takich ponadczasowych wartości jak przyjaźń, zaufanie, tolerancja i dobro.

× 8 | link |
@mikakeMonika
2020-01-23
8 /10
Przeczytane

Dziewięć miesięcy temu miało być bez gwiazdek. Wtedy zabrakło mi słów, a to z powodu jednej sceny, której nie powinno być. Tak uważałam wtedy i tak uważam dzisiaj. Czułam zniesmaczenie, zażenowanie, obrzydzenie.... Chciałam zapomnieć o tej książce. Teraz opadły mi emocje i bez tej sceny książkę uważam za świetną. Wiele osób uważa ją za najlepszą powieść Kinga.
Początek – super, zaczyna się snucie opowieści, tak jak lubię, dokładnie tak jak lubię. I wcale mi nie przeszkadza – jak niektórzy uważają – że to za długie. Uwielbiam te jego dłużyzny. W ogóle mi się nie dłużą. Im dłuższe, tym ciekawsze, tym bardziej mnie wciągają. I porównanie do „Nad Niemnem” nie przemawia do mnie. Przez tamto nie mogłam przebrnąć.
Jest snucie opowieści, jest żółw (fani „Mrocznej Wieży wiedzą), a nawet ziemia jałowa, jest tzw. życie. Gdyby nie ta nieszczęsna scena, dałabym 10 gwiazdek.

× 7 | link |
@Belladonna
2008-01-22
10 /10
Przeczytane

Wspaniała książka! To straszyło już od pierwszych stron, a było ich w sumie ok.tysiąca. Mimo że minęło już sporo czasu odkąd przeczytałam tą książkę, ciągle pamiętam to oczekiwanie w napięciu co też się będzie działo dalej...

× 4 | link |
@LadyEssex
2016-08-13
8 /10
Przeczytane Stephen King

Nie do końca wiedziałam jak mam ocenić tę książkę. Z jednej strony jak najbardziej przemawiają do mnie bogata symbolika, wielowątkowość, wyraźni bohaterowie i idealne zgranie akcji, z drugiej jednak książka ciągnęła mi się niemiłosiernie. "Prolog", który ciągnie się przez pierwsze tysiąc stron, ciągłe retrospekcje i retrospekcje retrospekcji, te niepotrzebne opisy w stylu "dziadek mojego szwagra, który miał sąsiada, który pracował z takim jednym, co miał psa..." itp. Niektóre wątki mogłby być płytsze, okrojone ze zbędnych informacji, które tylko wydłużały czytanie i osobiście mnie nudziły. Pomimo tego jednak w książce jest coś magicznego, kiedy kończy się ostatnią stronę i wszystko zlewa się w całość. Nie polecam osobom, które szukają horroru, czegość lekkiego z dreszczykiem. To tomisko z raczej innej kategorii, to bardziej dramat naszpikowany przenośniami, niż faktyczna powieść grozy.

× 3 | link |
@frodo
2008-06-29
10 /10
Przeczytane Stephen King

Bardzo dobra książka i dobra ekranizacja. Jak to u Kinga młodzi ludzie rozumieją czym jest zalęgłe w Derry zło a wraz z dorosłością coraz trudniej ogarnąć to co kiedyś było proste. Mocna rzecz. I sporo o mitologii twórczości mistrza horroru. I niezapomniana dla mnie scena w filmie z albumem. Polecam.

× 3 | link |
@justkach1986
2010-04-12
10 /10
Przeczytane Domowa biblioteka

Super, super, super:) Jest straszna, czytając późnym wieczorem bałam się zgasić światło. Po za tym jest, błyskotliwa, pełna humoru, bardzo polubiłam głównych bohaterów(dzieciaki) . Faktycznie objętość może odstraszyć tylko się nie poddawać, warto przeczytać:)

× 3 | link |
@marian_k
2011-06-25
10 /10

Jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza w powieści S. Kinga. Niestety, w "opisie" jest błąd. Okładka pochodzi z wydania Zysk i s-ka, a napisane, że Albatros... Aha - film (ten pierwszy) trudno zdobyć, ale warto.

× 3 | link |
@wiedzma.sol
2019-12-14
7 /10
Przeczytane Zaczytanie 07 Lipiec 2018 Biblioteczne

Zamiar przeczytania Tego narastał we mnie od lat. Nie przesadzam. Prawdą też jest, że zacząć Kinga miałam od innej książki, ale w bibliotece nie było dostępnego egzemplarza, za to było To. Przeznaczenie?
Może.
Więc uległam.

Ale nie powiem, że przepadłam. To niezaprzeczalnie bardzo dobra powieść. Ale niełatwa, nielekka i dająca się mocno czytelnikowi we znaki.
Zeszło mi na czytanie Tego kilka ładnych dni. Bo nie mogłam na raz, przerywałam, czytałam coś lekkiego, wracałam, znów przerywałam…
Bo To mnie przerażało. I nie, zdecydowanie czynnikiem strachogennym nie był Pennywise, czy cokolwiek w co To się zamieniało. Bo z fantastyką jestem obeznana, nic co paranormalne nie jest mi obce. Przerażało mnie zło w ludziach, a już najbardziej w dzieciach. Tak, wiem, że „To jest alegorią zła tkwiącego w ludziach”. Ale tak serio, nie miałam ochoty bawić się w metafory w trakcie lektury. Dla mnie było To i było prawdziwe zło.
I ono mnie przerastało chwilami.
Opisy występków Tego czytałam z fascynacją, ale bez nadmiaru przerażenia. Ale scena gdy ten potwór w ludzkiej skórze Henry Bowers brał się za któregoś z paczki… Brr….

Ale poza przerażeniem To wzbudza też inne emocje. Wiarę w przyjaźń i wierność przyjaciół. Zdecydowanie tak.
Przypomina tak banalną prawdę, że w każdym z nas tkwi dziecko. Niektórzy się tego wypierają i starają wyzbyć tracąc kawałek siebie.
I ten klimat. King i jego opisy. Z jednej strony chwilami miałam dość, ale z drugiej,...

× 2 | link |
@Loletka.
2013-03-16
Przeczytane

Fajna i wciągająca. Napisana w ciekawym stylu - opisuje również przeszłość bohaterów. TO przybierające różne kształy jest interesujące i aż chce się czytać dalej żeby zobaczyć jak się skończy ta historia.

× 2 | link |
@kathij
2007-08-27
Przeczytane

Tak jak "shining" króluje na ekranie, tak "TO" jest chyba najlepiej napisanym dziełem Kinga... tempo, podróże wstecz oraz lekkie pióro Kinga sprawiają, że książka ta nie zanudzi czytelnika ani na chwile.

× 2 | link |
@SYSTEM
2007-08-27
Przeczytane Posiadam Stephen King

Moja ulubiona książka Kinga. Właściwie kwintesencja stylu Mistrza. Straszna, tajemnicza, wesoła i smutna, tak jak to u Kinga, he he. I te powroty do przeszłości....

× 2 | link |
MA
2010-06-10
Przeczytane

Świetna książka, co prawda gruba, i momentami nużąca, ale nie żałuję że ją przeczytałem. Problem w tym że mam bujną wyobraźnie i czasami widzę tego klauna...;o

× 2 | link |
@michal.a.kokot
2010-01-27
10 /10

Arcydzieło Kinga. Postać Clowna i ten klimat... W filmie totalnie skopali sprawę( plus tylko za Clowna i niektóre sceny), ale my tu nie o filmie :)

× 2 | link |
@ziolko
2009-07-13
10 /10
Przeczytane

czytałam w podstawówce..od tego momentu boję się klaunów.. niesamowite jak głęboko w psychikę King potrafi wejść

× 2 | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Mogłeś być biedny, mogłeś przez całe życie „gonić w piętkę”. Ale kiedy spadłeś już poniżej poziomu rynsztoka, lądowałeś na samym dnie i nadchodził taki czas, że musiałeś zacząć żyć z zasiłku, ...”
× 2
#
“Czasami trzeba coś zrobić, nawet pomimo wiążącego się z tym ryzyka.”
× 2
#
“Dorośli ze swoją władzą mogą być czasami okropni.”
× 2
#
“Dzieckiem nie przestawało się być być w jednej chwili przy wtórze huku, jak gdyby pękł balon. Dzieciństwo wyciekało z ciebie jak powietrze z dziurawej opony.”
× 1
#
“Stworzyłem wszechświat, ale proszę, nie wiń mnie za to. Bolał mnie brzuch.”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl