Rage

Richard Bachman
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów
Rage
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów

Opis

W miasteczku Placerville w stanie Maine, chłopiec o imieniu Charles Decker przetrzymuje pod bronią 24 uczniów po uprzednim zastrzeleniu dwójki nauczycieli. Opowiada im o ważnych aspektach życia i doprowadza do sytuacji gdy większość z nich wyznaje pozostałym swe "brudne sekrety".
ISBN: 978-0-451-19193-9, 9780451191939
Język: angielski
Wydawnictwo: A Signet Books
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Stephen King Stephen King
Urodzony 21 września 1947 roku w USA (Portland)
Stephen Edwin King – amerykański pisarz, autor głównie literatury grozy. W przeszłości wydawał książki pod pseudonimem Richard Bachman, raz jako John Swithen. Jego książki rozeszły się w nakładzie przekraczającym 350 milionów egzemplarzy, co czyni g...

Pozostałe książki:

Smętarz dla zwierzaków Zielona Mila Carrie Miasteczko Salem Lśnienie
Wszystkie książki Stephen King

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Gniew

10.06.2020

Na temat książki można znaleźć przeróżne opinię, od zachwytów po totalną porażkę. Oczywiście z samej ciekawości zapoznałam się ze zdaniem innych czytelników, jednak nie zniechęciły mnie one do jej przeczytania. Z drugiej strony jest to przecież książka Kinga, musiałam więc ją przeczytać. Ba.. musiałam mieć ją na swoim regale! Na pierwszy rzut ... Recenzja książki Rage

Moja opinia o książce

Opinie

@mikakeMonika
2020-05-11
7 /10
Przeczytane

"W każdym z nas musi przebiegać granica, bardzo wyraźna, jak ta, która oddziela oświetloną stronę planety od ciemnej."
Brutalna.
Gdzieś w zakamarkach naszych umysłów nosimy żale do naszych rodziców. Może dzięki przeczytaniu tej opowieści spróbujemy się pozbyć tych żali tak po prostu. Bo po co je pielęgnować. Możemy skrzywdzić kogoś, kto już dawno nie jest tym, który krzywdził nas... teraz potrafimy sobie wytłumaczyć różne rzeczy. Ale kiedyś... dziecko zupełnie inaczej odbiera świat. I pamięta. Chyba o tym jest ta książka. I o tym jak okrutni potrafią być ludzie. Dzieci. Młodzież.
Mnie ona wytłumaczyła w pewnym sensie niektóre zachowania, agresję w stosunku do najbliższych. I pozwoliła na przepracowanie we własnej głowie pewnych niepotrzebnych myśli i żali.
"Dotarło do mnie, że człowiek, którego naprawdę chciałem skrzywdzić, stał bezpiecznie z dala ode mnie, oddzielony zasłoną lat."
A może jest ona o bólu dorastania? Niektórych boli już na zawsze.
"W wieku dziesięciu lat tylko pochlipujesz. Ale kiedy kończysz piętnaście, zaczynasz zjadać zatrute jabłka, rosnące na twoim wewnętrznym drzewie bólu."

Książka na pewno warta polecenia. Na pewno dla fanów Kinga. Na pewno pouczająca. Na pewno wciągająca.

× 11 | Komentarze (1) | link |
@denudatio_pulpae
2019-11-27
5 /10
Przeczytane

Fani Kinga na pewno znają historię tej książki, która obrosła już swego rodzaju legendą. Zakaz publikowania w końcu tylko pobudza naszą wyobraźnię. Jest jednak mały problem, skąd mamy wytrzasnąć „Rage”? W księgarni nie kupisz (nawet tej złej, niedobrej, internetowej), zagraniczne wydania też nie są osiągalne dla każdego. Normalnie prawie jak jakiś Biały Kruk. Można próbować gdzieś dorwać „The Bachman Books”, nie szczędząc czasu, nerwów i pieniędzy może się uda. Tylko czy gra jest warta świeczki?

Klimat opowiadania przypominał mi trochę „Wielki Marsz”, który również nie doczekał się wtedy wydania i przeleżał razem z „Rage” (a dokładniej wtedy jeszcze "Getting It On") swoje w szufladzie. Dlaczego więc ocena wystawiona przeze mnie jest niższa?

Nie zadziałał na mnie fenomen zakazanego owocu. Albo po prostu spodziewałam się czegoś bardziej wgniatającego w fotel, wydawałoby się, że przecież nie bez powodu autor zabiegał, żeby wycofano tę książkę i nigdy nie wznawiano w druku.
Okazuje się, że nie taki diabeł straszny. Historia Charlesa Deckera to nie krwawa jatka, to historia chłopca w trudnym wieku, z problemami, które postanowił rozwiązać w średnio akceptowalny przez ogół społeczeństwa sposób.
Nie zaprzeczam, że konstrukcja opowiadania jest bardzo ciekawa, zamknięta klasa pełna uczniów, a jeden z nich ma broń, której nie zawahał się już użyć. Jednak dla mnie czegoś tam zabrakło, po skończeniu czułam niedosyt. Całość jest głównie pesymistyczna (co oczywiśc...

× 3 | Komentarze (1) | link |
@dustderouver
2019-12-01
6 /10
Przeczytane Posiadam

Charlie Decker to chłopiec, który nie dość, że miał już poważny konflikt z prawem, to na dodatek jest uważany za niezrównoważonego, ma paskudne relacje z ojcem i cierpi na wieczne problemy z żołądkiem. Pewnego dnia wezwano go do gabinetu dyrektora, a po kłótni z nim chłopak zostaje wydalony. Charlie jednak nie przejmuje się tym za bardzo. Podpala rzeczy w swojej szafce, a następnie wraca do klasy, strzela do nauczycielki, zamyka się z pozostałymi i tak zaczyna się główny wątek.

Cała historia wydaje się wręcz groteskowa, bo mamy tu delikatną mieszankę tragizmu z komizmem. Szczególnie na początku. Widać absurdalne reakcje bohaterów, gdy, np. jeden z nauczycieli wydaje się nie rozumieć, że został oddany strzał w jego stronę i w dalszym ciągu mówi o alarmie pożarowym. Jest tu masa zachowań, które w rzeczywistości nie miałyby racji bytu, ale czytelnik wie, że to celowe.

Wraz z postępem historii zaczyna być ona coraz bardziej dramatyczna, bo o ile są tu niewiarygodne reakcje bohaterów, to opowiadane przez nich smutne historie jak najbardziej mają racje bytu. Uczniowie mają swoje problemy, swoje koszmary, z którymi ukrywali się aż do teraz.

Gdybym nie wiedziała, że Bachman to King, to powiedziałabym, że ten Bachman ma bardzo podobny styl do Kinga. Ma wręcz te ‘’kingowskie opisy’’. Ciężko o tej książce mówić od strony fabularnej, bo nie sądzę, żeby fabuła sama w sobie była tutaj najważniejsza. Nie wszystko jest tu powiedziane wprost. Przedstawione jest to w...

× 1 | link |
@Miodzio007
2019-12-11
7 /10
Przeczytane

 "Gniew" przeczytać trzeba. Bez dwóch zadań! I nie interesuje mnie cała afera z zakazami wydania itp., itd. To po prostu książka. Jak na Kinga powiedziałabym nawet PRZECIĘTNA. Z jednym "ALE" - CHARLES DECKER! Ten chłopak to absolutna perełka wśród psychopatów maści wszelakiej. King od zawsze był dla mnie "królem portretów psychologicznych" swoich bohaterów i tym razem również "dał popalić". Można mówić, że akcja taka..hmmm.. niedorobiona, że sceneria.. żadna, że uczniowie... tacy głęboko amerykańscy.. ale młody prześladowca, swoim zachowaniem, pozbawionym wszelkich skrupułów, nieobliczalnym i szalonym robi ze swoimi zakładnikami coś niesamowitego. Odpala ich najgorsze strony i zmusza do swoistego oczyszczenia. I właśnie ten punkt sprawia, że "RAGE" (czy raczej GNIEW) po prostu trzeba przeczytać. Trzeba się jedynie DOBRZE wczytać, żeby w przeciętnym, ciągnącym się gniotku dostrzec to, co dostrzegł pewnie sam autor - bohatera tak złego, że gdyby ktoś chciał go naśladować to... BOŻE ZMIŁUJ SIĘ NAD NASZYMI POCIECHAMI W SZKOŁACH! Więc może to i dobrze, że jednak ZAKAZANA! 

× 1 | link |
@MotaKaja
2021-10-05
6 /10
Przeczytane
@haudek
2020-07-02
6 /10
Przeczytane 2020-Książki Ain Alibro
@maniak1315
2020-05-23
6 /10
Przeczytane
@karolkaczyta
2020-06-10
6 /10
Przeczytane
@Adam84
2020-01-05
7 /10
Przeczytane Przeczytane, Posiadam
MO
2017-09-14
10 /10
KR
2017-09-10
10 /10
SE
2017-09-06
10 /10
JA
2017-09-01
10 /10
AN
2017-08-30
10 /10
@Home_Wolf
2019-12-04
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Rage. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl