Bastion

Stephen King
8.0 /10
Ocena 8.0 na 10 możliwych
Na podstawie 45 ocen kanapowiczów
Bastion
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.0 /10
Ocena 8.0 na 10 możliwych
Na podstawie 45 ocen kanapowiczów

Opis

Supernowoczesna broń biologiczna przynosi całkowitą zagładę. Bez wybuchów, bez terrorystycznych ataków, bez zapowiedzi - ludzkość umiera. Zaczyna się niewinnie, od zwykłego przeziębienia. Ktoś kichnął, ktoś umarł i nagle Ziemia stała się masowym grobem. Nieliczni, którzy przetrwali, zagubieni w nowym postapokaliptycznym świecie, zaczynają śnić. Wizje wskazują im drogę, zwiastują pojawienie się Wysłanników Dobra i Zła. Każdy musi dokonać wyboru, a kiedy to nastąpi, podążyć obraną ścieżką. Podzielona ludzkość formuje dwa obozy i wyrusza, by zbudować lub zniszczyć nową rzeczywistość. Epidemia obudziła w ludziach wszystko, co najgorsze, do głosu doszły najniższe, najbardziej prymitywne instynkty. Jednak wciąż jeszcze są tacy, którzy wierzą w miłość, dobroć i braterstwo.  
Tytuł oryginalny: THE STAND
Data wydania: 2020-09-19
ISBN: 978-83-8125-388-8, 9788381253888
Wydawnictwo: Albatros
Stron: 1088
dodana przez: bookkeeper
Mamy 10 innych wydań tej książki

Autor

Stephen King Stephen King
Urodzony 21 września 1947 roku w USA (Portland)
Stephen Edwin King – amerykański pisarz, autor głównie literatury grozy. W przeszłości wydawał książki pod pseudonimem Richard Bachman, raz jako John Swithen. Jego książki rozeszły się w nakładzie przekraczającym 350 milionów egzemplarzy, co czyni g...

Pozostałe książki:

Smętarz dla zwierzaków Zielona Mila Carrie Miasteczko Salem Lśnienie
Wszystkie książki Stephen King

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Piękno i mrok duszy ludzkiej...

3.05.2021

Bastion amerykańskiego autora Stephena Kinga, to postapokaplityczna powieść o zagładzie i o tym, co przychodzi po niej. Autor, zwany w literackich kręgach Królem Horroru bądź Mistrzem Grozy, pisał tę powieść trzy lata, mając w momencie jej publikacji 31 lat. Powieść mocno na czasie, jeśli spojrzeć na nią pod kątem nowej, otaczającej nas pandemi... Recenzja książki Bastion

@Anjanka@Anjanka × 5

ZŁA SIĘ NIE ULĘKNĘ

31.10.2019

Wystarcza jeden ludzki błąd, by świat pogrążył się w rozpaczy. Wszystko zaczęło się w pewną czerwcową noc 1990 roku. Śmiercionośny wirus, który wydostał się na zewnątrz. W niemal całej Ameryce ginie ludzka populacja, zaś garstka ocalałych będzie musiała zmierzyć się z nową, okrutną rzeczywistością. We wszystkich stanach ludzie łączą się w grupki, ... Recenzja książki Bastion

Tak czytałam tę książkę prawie rok czasu..

23.07.2022

Wydaje mi się, że Bastionu nie trzeba nikomu przedstawiać, chyba każdy mniej więcej orientuje się o czym on jest. Sięgnęłam po Bastion w marcu zeszłego roku tak nie musicie przecierać oczu ze zdziwienia, a ja nie pomyliłam się pisząc to, że zaczęłam ją czytać rok temu. Wpasował mi się idealnie tematycznie w otaczający nas wtedy świat, choć wizja w... Recenzja książki Bastion

Dla tych, którym grube książki nie straszne

24.10.2019

Nie wiem Wy, ale ja rzadko zrażam się grubością książki. Tak samo było z obszernym (w końcu ponad 1100 stron) „Bastionem” Stephena Kinga. I całe szczęście, bo gdy tylko zaczęłam czytać, momentalnie przepadłam. „Bastion” jest postapokaliptyczną wizją USA. Supernowoczesna broń biologiczna przynosi całkowitą zagładę. Zaczyna się niewinnie – od zwykłe... Recenzja książki Bastion

@arcytwory@arcytwory × 1

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2019-11-26
10 /10
Przeczytane 100 BBC Horrory, czasami nawet z maszkarami gorszymi od dentysty Mam w domu 📚

„Symbol zdrowego rozsądku i racjonalizmu stał się trupiarnią i wylęgarnią najgorszych koszmarów.”

Śmiertelny wirus dziesiątkujący ludzką populację, świat po zagładzie biologicznej – gratuluję panie King, mnie już pan kupił. Postapokaliptyczna wizja świata to dla mnie fascynujący temat, więc z ogromnym zapałem zabrałam się za tę dość potężną książkę i muszę uczciwie przyznać, że przepadłam.

Moim zdaniem „Bastion” jest książką, do której trudno żywić obojętne uczucia. Jak się wkroczy w ten świat to albo się go pokocha, albo znienawidzi. Na pewno znajdą się czytelnicy, których ta historia nie porwie i może nawet nie przebrną przez te prawie 1200 stron. Nie jest to dla mnie w żadnym stopniu zaskoczenie. Nie można jednak zaprzeczyć, że to książka napisana z rozmachem, a opowieść w niej zawarta jest niezwykła i zawiera wiele ponadczasowych elementów. Bo czy motyw walki Dobra ze Złem kiedyś się zestarzeje?

Atmosfera nieuniknionej konfrontacji tych dwóch sił będzie nam towarzyszyć przez cały czas. Najpierw jednak poznamy wielu zwyczajnych ludzi, których nieznana moc ocaliła przed zagładą. Wyjęci ze swojego starego życia będą musieli odnaleźć się w nowym świecie i wybrać, w którą stronę będą podążać, a wybór ten okaże się dla nich kluczowy. Podróż do wybranego celu, pełna niebezpieczeństw i nowych zagrożeń, stanie się dla czytelnika niebywałą okazją do obserwowania zachodzącej w każdym z nich przemiany. Jedni pozbędą się negatywnych cech i emocji, inni będą ...

× 5 | link |
@MichalL
2020-04-19
7 /10
Przeczytane Posiadam 2019

Książka przeleżała na półce szmat czasu i jak dotąd nie potrafiłem się do niej zebrać. Skutecznie omijałem ją szerokim łukiem z myślą, że jeszcze nie czas, jeszcze nie teraz. Przyznaję, że przerażała mnie objętość historii jak i rozstrzał opinii na jej temat. Mimo wszystko, udało się i już wiem jak mylne było moje wyobrażenie o tej książce.

Zaczynało się od kataru, kaszlu, wysokiej gorączki. Stan ten poprawiał się czasem przywracając nadzieję, by po chwili rozwiać wszelkie wątpliwości i odebrać ostatnie tchnienie. Tak ginęła ludzkość, tak ginęła Ameryka, niezrozumiale, szybko, bez zbędnych pytań. Wirus, który wydostał się z laboratorium zbierał pokaźne plony. Ci bardziej odporni, patrzyli jak odchodzą rodzice, dzieci, znajomi, pozostawiając za sobą tylko puste pomieszczenia.

Pragnieniem człowieka to być przy kimś, już nie tyle rozmawiać ale samo być, czuć jego obecność. Wymarłe miasta, wsie i dylemat - wynieść się czy zostać ? Może ktoś jeszcze przeżył, może też szuka kontaktu, może też potrzebuje bliskości, poczucia bezpieczeństwa. Ocaleni zbierają resztki społeczności próbując odbudować ją na nowo. Czy będą potrafili wyciągnąć wnioski z czasów zanim wybuchła epidemia ?

Stephen King przyznał, że miał problem z tą historią. Utknął w pewnym momencie i zawisła nad nim myśl, że będzie zmuszony ją porzucić. Próbowałem wychwycić jakikolwiek moment w treści, który by na to wskazywał, jednak nie znalazłem zbyt wiele. W pewnym momencie faktycznie, wraz z...

× 1 | link |
@dreambooks25
2021-01-14
9 /10
Przeczytane

Stephen King „Bastion”😷😇👿

Jest to bardzo adekwatna do obecnej sytuacji na świecie powieść.
Gdy ludzką populację dziesiątkuje nieznana broń biologiczna, tylko niektórzy stają się odporni. Pomimo iż wydawać by się mogło, że nic gorszego nie może się wydarzyć, ocaleni zaczynają miewać koszmary. Ludzkość dzieli się na dwa obozy, które w pewien sposób zaczynają ze sobą rywalizować.

Jest to moje pierwsze spotkanie z piórem Pana Kinga. Jak do tej pory obejrzałam jedynie ekranizację książki - „Zielona mila”, która ogromnie mnie wzruszyła.

Powieść czytałam jakieś pół roku – kosmos… 🙊 Nie chodzi tu wcale o to, że historia przedstawiona jest na 1166 stronach (to wcale nie stanowiło problemu 😉). Po prostu nie jest to wcale łatwa lektura. Zarówno pod względem psychologicznym (szczególnie gdy obecnie wokół nas panuje 👑) jak i fabularnym. Ogrom postaci do ogarnięcia. W jednym rozdziale akcja toczy się w pewnym miejscu w następnym zaś w kolejnym później wracamy do pierwszego, a zaraz do jeszcze innego... 🙆‍♀️ Na pewno dość specyficzne pióro autora, do tego rozbudowana fabuła, wielowątkowość. Pomimo powyższego mam wrażenie, że dopiero od 35 rozdziału tak naprawdę wsiąkłam w całą historię.

Momentami trochę za bardzo przegadana...

Jest to swoisty majstersztyk i nie chce jej umniejszać w żaden sposób. Podczas czytania wydawało mi się, że znajduje się w środku akcji - co bardzo mi się podobało. Na pewno nie jest to moje ostatnie spotkanie z pi...

× 1 | link |
@PonuryDziadyga
2021-12-25
4 /10
Przeczytane 2014

Czytanie tej książki przypominało trochę jazdę na rollercoasterze- raz w górę, raz w dół, raz jest super, a za chwilę chcesz z tego jak najszybciej wysiąść.
Chciałbym napisać, że to książka wspaniała. Albo- że do kitu (wiadomo, krytykować zawsze jest łatwiej). Ale nie mogę- "Bastion", pomimo licznych głosów pochwalnych, zachwyconych znajomych nazywających to coś Kingowskim opus magnum, okazał się dla mnie książką tak przeciętną, że to aż przerażające.

Pomysł zarazy wybijającej wszystkich do nogi, jak i ukazanie jej następstw, był bardzo dobry, ale już samo rozwinięcie zakrawa na tragedię.
Pierwsza księga ("Kapitan Trips") jest bodaj najlepszym fragmentem z całej książki- poznajemy głównych bohaterów widowiska, obserwujemy jak choroba się rozprzestrzenia, jak ludzie zachowują się w obliczu katastrofy. Czytało się to świetnie.
Jak to u Kinga: każda grupa społeczna musi mieć wśród bohaterów swojego reprezentanta. Mamy więc między innymi: twardego rednecka, starszego inteligenta, zakompleksionego nastolatka, nadzianą babkę i ćpuna na przymusowym odwyku, który doznał objawienia- schemat niezmienny, w wielu jego książkach jest to samo.

Księga druga ("Na granicy") to popisowy przykład na to, jak sztucznie wydłużyć powieść i przy okazji doprowadzić obrońców drzew do piany na pyskach.
Naprawdę, uwierzcie mi na słowo i nie próbujcie tego sprawdzać: tu się absolutnie nic nie dzieje. Pustka, fabularne wyschnięte jezioro, ziemia jałowa- tyle można po...

| link |
@Anjanka
2022-01-31
9 /10
Przeczytane ✅Kryminał, sensacja, horror, thriller. ✅Kingi

6 dni. Tyle zajęło mi przeczytanie tej monumentalnej cegły liczącej sobie 1100 stron z hakiem. Książkę skończyłam dosłownie chwilę temu i przyznaję, że jeszcze zbieram szczękę z podłogi.
Nie będę się tutaj rozpisywać w temacie fabuły, bo wszystko już na jej temat zostało napisane, ale z zasięgniętych przeze mnie informacji w Internecie wynika, że King pisał te swoje dzieło przez 3 lata (lata 1975-1978) i w momencie jego publikacji miał 31 lat.
No podziwiam...serio.

Pamiętam, że tę pozycję zostawiłam sobie w planach do przeczytania na "kiedyś tam", bo dość mocno zniechęcała mnie jej objętość. No ale jak widać, kolejne moje plany czytelnicze wzięły w łeb, bo jednak od kilku dni ta pozycja coraz bardziej mnie kusiła i nie mogłam jej wybić sobie z glowy.

Już na samym początku czekało mnie spore zaskoczenie. Akcja bowiem zaczyna się od razu i na dodatek z wielkim przytupem. Gdzieś po drodze zaczyna zwalniać i daje się to dość wyraźnie odczuć, ale nadal dobrze mi się czyta. Słynne "wodolejstwo" Kinga? Jest i owszem, niektóre wątki rzeczywiście można byłoby skrócić do minimum, ale i tak ciągle jeszcze dobrze mi się czyta. Zaskakuje tutaj pomysł na fabułę i jej wielowątkowość, rewelacyjnie wykreowany świat postapo, i bardzo wyrazista kreacja pełnokrwistych bohaterów. Gatunkowo powieść nie opiera się tylko na thrillerze, ale zawiera w sobie też garść sensacji, nutkę przygody i obyczajówki oraz szczyptę grozy. King doprawdy wie, jak przyciągnąć uwagę czyt...

| link |
@eR_
2019-12-19
10 /10
Przeczytane Współpraca Posiadam

Każdy, kto zna mnie choć trochę, wie że mam wielką słabość do twórczości Stephena Kinga. Podobnie zresztą jak cenię literaturę postapokaliptyczną, „Bastion” to zatem powieść dla mnie doskonała, bo łącząca wszystko co najlepsze z obu. A przy okazji naprawdę gruba, tak jak najbardziej lubię.

A wszystko zaczyna się kiedy z tajnej bazy wojskowej wydostaje się zabójczy szczep bakterii, na który nie ma lekarstwa. Losy pewnych ludzi łączą się ze sobą niezwykłym zbiegiem okoliczności, a ich nogi prowadzą ich do pewnej miejscowości, gdzie-być może będą mogli przetrwać. Na ich drodze stają jednak źli do szpiku kości ludzie, którzy nie wahają się przed niczym, aby zapobiec ich wędrówce. Czy im się uda? Tradycyjnie zalecam-przekonajcie się sami

Co takiego dobrego ma w sobie „Bastion”, że aż tak mi się podobał? To dobrze napisana książka, emocjonująca, podana z wielkim rozmachem i fascynująca wizją. Bardzo przekonująca, z ciekawymi bohaterami i wydarzeniami, które nie pozwalają się nudzić, choć to, jak to się mówi, cegła. Liczy w końcu ponad tysiąc stron i to wcale nie dużą czcionką.

Jak każde dzieło Kinga, tak i on łączy się też z innymi jego książkami. Wiele wydarzeń znajduje potem swoje odbicie w „Mrocznej Wieży”, a pojawiający się tu Człowiek w czerni to główny zły twórczości tego pisarza. I chociaż wielu narzeka na „Bastion” dla mnie to powieść niemal idealna, wystarczająca na długo, dostarczająca tego, czego oczekuję od literatury i działająca na wyobraźn...

| link |
@19emilka93
2020-01-20
8 /10
Przeczytane

Pomimo grubości warto po nią sięgnąć. I każdy, kto boi się tylu stron będzie żałował. Nie bez znaczenia "Bastion" nazwany został najlepszą książką Kinga

| link |
@mwoleyko
2015-11-04

Właśnie czytam, jestem po 100 stronie i jestem zachwycony. Książka godna Mistrza.

| link |
@miedzy.literami
2022-07-23
6 /10
Przeczytane
@ethelyn
2022-07-05
4 /10
Przeczytane
@ksenoglosja
2022-05-26
8 /10
Przeczytane
@Proteus
2022-03-01
6 /10
Przeczytane
@w.szczecina17
2022-01-03
7 /10
Przeczytane
@janusz.szewczyk
2021-11-21
8 /10
Przeczytane Posiadam Safety 2011 i wcześniej
@fresh_brain
2021-09-07
6 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Świat to dramat rozgrywający się na jawie. Wciąż rozglądamy się w poszukiwaniu przewodniego światła - z taką samą nadzieją, z jaką oczekujemy kolejnego dnia.”
#
“I w piekle nie znasz takiego gniewu, co dorównałby wściekłości wzgardzonej kobiety”
× 1
#
“Życie jest tanie, a przez aborcję staje się jeszcze tańsze.”
#
“Nie należy tracić nadziei. Trzeba myśleć pozytywnie. To podstawa. Życie jest zbyt krótkie, by postępować inaczej. ”
#
“Muzyka ma w sobie magię, która koi dzikie bestie.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl