Nagroda „Literatury na Świecie”

Nagroda „Literatury na Świecie” – coroczna nagroda literacka przyznawana od 1972 przez miesięcznik „Literatura na Świecie” w siedmiu kategoriach, m.in. za najlepszy przekład na język polski utworów prozatorskich i poetyckich, inicjatywę wydawniczą i in. 

2020

Atrapy stworzenia
Piotr Paziński

Piotr Paziński

Zwycięzca
Literaturoznawstwo, translatologia, komparatystyka
Zofia Bałdyga

Zofia Bałdyga

Zwycięzca
Nowa Twarz

2019

Michał Kłobukowski

Michał Kłobukowski

Zwycięzca
Nagroda specjalna "Mamut"
Paweł Majewski

Paweł Majewski

Zwycięzca
Literaturoznawstwo, translatologia, komparatystyka

Włodzimierz Olszaniec

Zwycięzca
Inicjatywa wydawnicza
Inga Grześczak

Inga Grześczak

Zwycięzca
Proza
Bartosz Działoszyński

Bartosz Działoszyński

Zwycięzca
Proza
Aneta Kamińska

Aneta Kamińska

Zwycięzca
Poezja

2018

Mikołaj Wiśniewski

Mikołaj Wiśniewski

Zwycięzca
Literaturoznawstwo, translatologia, komparatystyka
Olga Bartosiewicz

Olga Bartosiewicz

Zwycięzca
Nowa Twarz
Maria Poprzęcka

Maria Poprzęcka

Zwycięzca
Nagroda im. Andrzeja Siemka
Violetta Wróblewska

Violetta Wróblewska

Zwycięzca
Literaturoznawstwo, translatologia, komparatystyka

2017

Leszek Engelking

Leszek Engelking

Zwycięzca
Nagroda specjalna "Mamut"
Krzysztof Bielawski

Krzysztof Bielawski

Zwycięzca
Nagroda im. Andrzeja Siemka
Magdalena Siwiec

Magdalena Siwiec

Zwycięzca
Literaturoznawstwo, translatologia, komparatystyka
Magdalena Pytlak

Magdalena Pytlak

Zwycięzca
Nowa Twarz
Ewa Kobyłecka-Piwońska

Ewa Kobyłecka-Piwońska

Zwycięzca
Literaturoznawstwo, translatologia, komparatystyka
Zbigniew Machej

Zbigniew Machej

Zwycięzca
Poezja

2016

Klaudia Łączyńska

Klaudia Łączyńska

Zwycięzca
Literaturoznawstwo, translatologia, komparatystyka
Maryna Ochab

Maryna Ochab

Zwycięzca
Nagroda specjalna "Mamut"
Monika Muskała

Monika Muskała

Zwycięzca
Nagroda im. Andrzeja Siemka
Krzysztof Majer

Krzysztof Majer

Zwycięzca
Proza
Małgorzata Buchalik

Małgorzata Buchalik

Zwycięzca
Proza

2015

Ryszard Engelking

Ryszard Engelking

Zwycięzca
Nagroda specjalna "Mamut"
Piotr Paziński

Piotr Paziński

Zwycięzca
Nagroda im. Andrzeja Siemka
Grzegorz Wasowski

Grzegorz Wasowski

Zwycięzca
Nowa Twarz
Jerzy Radziwiłowicz

Jerzy Radziwiłowicz

Zwycięzca
Nowa Twarz
Robert Papieski

Robert Papieski

Zwycięzca
Nowa Twarz
Jacek Giszczak

Jacek Giszczak

Zwycięzca
Proza
Joanna Stadler

Joanna Stadler

Zwycięzca
Poezja

2014

Jacek Stanisław Buras

Jacek Stanisław Buras

Zwycięzca
Nagroda specjalna "Mamut"
Katarzyna Przyłuska-Urbanowicz

Katarzyna Przyłuska-Urbanowicz

Zwycięzca
Nagroda im. Andrzeja Siemka
Małgorzata Marcjanik

Małgorzata Marcjanik

Zwycięzca
Translatologia, leksykografia, komparatystyka
Krzysztof Majer

Krzysztof Majer

Zwycięzca
Nowa Twarz
Iwona Krupecka

Iwona Krupecka

Zwycięzca
Nowa Twarz
Maciej Świerkocki

Maciej Świerkocki

Zwycięzca
Proza

2013

Andrzej Szuba

Andrzej Szuba

Zwycięzca
Nagroda specjalna "Mamut"
Olga Kubińska

Olga Kubińska

Zwycięzca
Translatologia, leksykografia, komparatystyka
Dariusz Żukowski

Dariusz Żukowski

Zwycięzca
Nowa Twarz
Julia Różewicz

Julia Różewicz

Zwycięzca
Nowa Twarz
Ewa Zaleska

Ewa Zaleska

Zwycięzca
Proza
Grzegorz Franczak

Grzegorz Franczak

Zwycięzca
Poezja

2012

Tadeusz Sławek

Tadeusz Sławek

Zwycięzca
Nagroda im. Andrzeja Siemka
Adam Lipszyc

Adam Lipszyc

Zwycięzca
Translatologia, leksykografia, komparatystyka
Maciej Płaza

Maciej Płaza

Zwycięzca
Nowa Twarz
Krzysztof Bartnicki

Krzysztof Bartnicki

Zwycięzca
Nowa Twarz
Barbara Kopeć-Umiastowska

Barbara Kopeć-Umiastowska

Zwycięzca
Proza
Renata Putzlacher-Buchtová

Renata Putzlacher-Buchtová

Zwycięzca
Poezja

2011

Krzysztof Mrowcewicz

Krzysztof Mrowcewicz

Zwycięzca
Nagroda im. Andrzeja Siemka
Tomasz "(1974)" Majewski

Tomasz "(1974)" Majewski

Zwycięzca
Nowy głos
Łukasz Musiał

Łukasz Musiał

Zwycięzca
Nowy głos
Dorota Horodyska

Dorota Horodyska

Zwycięzca
Poezja
Wiktor Dłuski

Wiktor Dłuski

Zwycięzca
Proza
Magdalena Heydel

Magdalena Heydel

Zwycięzca
Proza

2010

Tomasz Swoboda

Tomasz Swoboda

Zwycięzca
Nagroda im. Andrzeja Siemka

Marian Bielecki

Zwycięzca
Translatologia, leksykografia, komparatystyka
Jakub Momro

Jakub Momro

Zwycięzca
Nowy głos

Maria Fengler

Zwycięzca
Nowy głos
Jakub Ekier

Jakub Ekier

Zwycięzca
Proza
Hanna Igalson-Tygielska

Hanna Igalson-Tygielska

Zwycięzca
Proza

2009

Edward Balcerzan

Edward Balcerzan

Zwycięzca
Nagroda specjalna "Mamut"
Anna Kołyszko

Anna Kołyszko

Zwycięzca
Nagroda specjalna "Mamut", pośmiertnie
Adam Lipszyc

Adam Lipszyc

Zwycięzca
Nagroda im. Andrzeja Siemka
Kacper Bartczak

Kacper Bartczak

Zwycięzca
Nowy głos
Barbara Jaroszuk

Barbara Jaroszuk

Zwycięzca
Nowy głos

Henryk Chłystowski

Zwycięzca
Proza

Elżbieta Cygielska

Zwycięzca
Proza

2008

Tomasz Swoboda

Tomasz Swoboda

Zwycięzca
Nowy głos
Małgorzata Szczurek

Małgorzata Szczurek

Zwycięzca
Nowy głos
Dorota Dobrew

Dorota Dobrew

Zwycięzca
Nowy głos
Sława Lisiecka

Sława Lisiecka

Zwycięzca
Proza
Elżbieta Wesołowska

Elżbieta Wesołowska

Zwycięzca
Poezja
Leszek Engelking

Leszek Engelking

Zwycięzca
Poezja

2007

Adam Pomorski

Adam Pomorski

Zwycięzca
Nagroda specjalna "Mamut"
Marek Bieńczyk

Marek Bieńczyk

Zwycięzca
Nagroda im. Andrzeja Siemka
Sebastian Musielak

Sebastian Musielak

Zwycięzca
Nowy głos
Michał Lipszyc

Michał Lipszyc

Zwycięzca
Nowy głos
Jolanta Kozak

Jolanta Kozak

Zwycięzca
Proza

2006

Julia Hartwig

Julia Hartwig

Zwycięzca
Nagroda im. Andrzeja Siemka
Jacek Stanisław Buras

Jacek Stanisław Buras

Zwycięzca
Translatologia, leksykografia, komparatystyka
Marcin Kurek

Marcin Kurek

Zwycięzca
Nowy głos
Ryszard Wojnakowski

Ryszard Wojnakowski

Zwycięzca
Proza

Krzysztof Jachimczak

Zwycięzca
Proza

2005

Cezary Wodziński

Cezary Wodziński

Zwycięzca
Nagroda im. Andrzeja Siemka
Wiesław Boryś

Wiesław Boryś

Zwycięzca
Translatologia, leksykografia, komparatystyka
Leszek Kwiatkowski

Leszek Kwiatkowski

Zwycięzca
Nowy głos
Katarzyna Jakubiak

Katarzyna Jakubiak

Zwycięzca
Nowy głos
Aleksandra Olędzka-Frybesowa

Aleksandra Olędzka-Frybesowa

Zwycięzca
Nowy głos
Jan Gondowicz

Jan Gondowicz

Zwycięzca
Poezja
Ryszard Engelking

Ryszard Engelking

Zwycięzca
Proza
Maryna Ochab

Maryna Ochab

Zwycięzca
Proza

2004

Jerzy Ficowski

Jerzy Ficowski

Zwycięzca
Nagroda specjalna "Mamut"
Agata Bielik-Robson

Agata Bielik-Robson

Zwycięzca
Nagroda im. Andrzeja Siemka
Maria Dąbrowska-Partyka

Maria Dąbrowska-Partyka

Zwycięzca
Translatologia, leksykografia, komparatystyka

Andrzej Jankowski

Zwycięzca
Nowy głos
Teresa Worowska

Teresa Worowska

Zwycięzca
Proza
Antoni Libera

Antoni Libera

Zwycięzca
Proza

2003

Danuta Ćirlić-Straszyńska

Danuta Ćirlić-Straszyńska

Zwycięzca
Nagroda specjalna "Mamut"
Józef Kwaterko

Józef Kwaterko

Zwycięzca
Nagroda im. Andrzeja Siemka
Małgorzata Kwietniewska

Małgorzata Kwietniewska

Zwycięzca
Nowy głos

Agnieszka Jawor-Polak

Zwycięzca
Proza
Małgorzata Borowska

Małgorzata Borowska

Zwycięzca
Proza
Ewa Skwara

Ewa Skwara

Zwycięzca
Poezja

2002

Bogusław Żyłko

Bogusław Żyłko

Zwycięzca
Translatologia, leksykografia, komparatystyka
Sławomir Studniarz

Sławomir Studniarz

Zwycięzca
Nowy głos
Małgorzata Buchalik

Małgorzata Buchalik

Zwycięzca
Nowy głos
Leszek Engelking

Leszek Engelking

Zwycięzca
Proza
Tadeusz Komendant

Tadeusz Komendant

Zwycięzca
Proza

2001

Anna Burzyńska

Anna Burzyńska

Zwycięzca
Translatologia, leksykografia, komparatystyka
Wawrzyniec Brzozowski

Wawrzyniec Brzozowski

Zwycięzca
Debiut
Michał Kłobukowski

Michał Kłobukowski

Zwycięzca
Proza

2000

Grzegorz Gazda

Grzegorz Gazda

Zwycięzca
Translatologia, leksykografia, komparatystyka
Małgorzata Łukasiewicz

Małgorzata Łukasiewicz

Zwycięzca
za całokształt dorobku przekładowego
Piotr Godlewski

Piotr Godlewski

Zwycięzca
Proza
Aleksandra Ambros

Aleksandra Ambros

Zwycięzca
Proza
Grzegorz Franczak

Grzegorz Franczak

Zwycięzca
Poezja

1999

Magdalena Tulli

Magdalena Tulli

Zwycięzca
Debiut
Maria Dzielska

Maria Dzielska

Zwycięzca
Proza
Jerzy Snopek

Jerzy Snopek

Wyróżnienie
Poezja

1998

Edward Balcerzan

Edward Balcerzan

Zwycięzca
Translatologia, leksykografia, komparatystyka
Ireneusz Kania

Ireneusz Kania

Zwycięzca
Nagroda Specjalna
Jacek Stanisław Buras

Jacek Stanisław Buras

Zwycięzca
Proza
Jerzy Litwiniuk

Jerzy Litwiniuk

Zwycięzca
Poezja

1997

Michał Paweł Markowski

Michał Paweł Markowski

Zwycięzca
Translatologia, leksykografia, komparatystyka
Katarzyna Osińska

Katarzyna Osińska

Zwycięzca
Translatologia, leksykografia, komparatystyka
Jerzy Czech

Jerzy Czech

Zwycięzca
Debiut
Halina Kralowa

Halina Kralowa

Zwycięzca
Proza

1996

Barbara Skarga

Barbara Skarga

Zwycięzca
Translatologia, leksykografia, komparatystyka
Janusz Margański

Janusz Margański

Zwycięzca
Debiut
Carlos Marrodán

Carlos Marrodán

Zwycięzca
Proza
Adam Wodnicki

Adam Wodnicki

Zwycięzca
Poezja

1995

Zwycięzca
Translatologia, leksykografia, komparatystyka
Andrzej Dąbrówka

Andrzej Dąbrówka

Zwycięzca
Translatologia, leksykografia, komparatystyka
Ewa Geller

Ewa Geller

Zwycięzca
Translatologia, leksykografia, komparatystyka
Jan Garewicz

Jan Garewicz

Zwycięzca
Proza
Krystyna Rodowska

Krystyna Rodowska

Zwycięzca
Proza
Wiktor Woroszylski

Wiktor Woroszylski

Zwycięzca
Poezja

1994

Tadeusz Komendant

Tadeusz Komendant

Zwycięzca
Translatologia, leksykografia, komparatystyka
Adam Wodnicki

Adam Wodnicki

Zwycięzca
Debiut
Małgorzata Łukasiewicz

Małgorzata Łukasiewicz

Zwycięzca
Proza

Grzegorz "Poeta" Żurek

Zwycięzca
Poezja

1993

Rita Gombrowicz

Rita Gombrowicz

Zwycięzca
Leksykografia, translatologia, komparatystyka
Piotr Skurowski

Piotr Skurowski

Zwycięzca
Debiut
Rajmund Kalicki

Rajmund Kalicki

Zwycięzca
Proza
Michał B. Jagiełło

Michał B. Jagiełło

Zwycięzca
Proza
Ryszard Engelking

Ryszard Engelking

Zwycięzca
Poezja
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl