Wotum nieufności

Remigiusz Mróz
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 77 ocen kanapowiczów
Wotum nieufności
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 77 ocen kanapowiczów

Opis

Marszałek sejmu, Daria Seyda, budzi się w pokoju hotelowym, nie pamiętając, jak się w nim znalazła ani co się z nią działo przez ostatnich dziesięć godzin. Jest przekonana, że stała się ofiarą manipulacji, ale nie wie, kto ani dlaczego może za nią stać.

Tymczasem Patryk Hauer, wschodząca gwiazda prawicy, podczas prac komisji śledczej odkrywa polityczny spisek sięgający najistotniejszych osób w kręgach władzy.

Seyda i Hauer znajdują się po przeciwnych stronach sceny politycznej. Dzieli ich wszystko, ale połączy jedna sprawa…
Data wydania: 2017-01-11
ISBN: 978-83-8075-188-0, 9788380751880
Wydawnictwo: Filia
Cykl: W kręgach władzy, tom 1
Kategoria: Sensacja Thriller
Stron: 624
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Remigiusz Mróz Remigiusz Mróz
Urodzony 15 stycznia 1987 roku w Polsce (Opole)
Polski prawnik i pisarz, autor powieści oraz cyklu publicystycznego „Kurs pisania”, laureat Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru z 2016 roku za powieść pt. Kasacja. W 2017 roku ujawnił się jako Ove Løgmansbø, autor kolejnych trzech powieści.

Pozostałe książki:

Kasacja Immunitet Zaginięcie Rewizja Behawiorysta
Wszystkie książki Remigiusz Mróz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wotum nieufności

31.10.2022

Właśnie nakręcony został serial na podstawie "Wotum nieufności". Nie lubię zaczynać od ekranizacji, w związku z czym zmieniłam swój czytelniczy harmonogram i przyspieszyłam czytanie serii "W kręgach władzy". Powieść, z pewnością polityczna, ale co jeszcze? Obyczajowa? Dramat? Kryminał? Po trosze romans? Tak, wielogatunkowa i wielowątkowa. Skomplik... Recenzja książki Wotum nieufności

@Logana@Logana × 30

Moja opinia o książce

Opinie

@Mackowy
2019-11-21
6 /10
Przeczytane audiobook

Pisanie jest sztuką kreślenia. Remigiusz Mróz raz po raz pokazuje, że to powiedzenie jest mu obce, za to bon moty w tym stylu absolutnie nie. Pomimo tego i kilku innych rzeczy, które mi się nie podobały, uważam, że „Wotum..” to dobra powieść, najlepsza, najbardziej dopracowana i najciekawsza, jaka wyszła spod jego pióra.
W posłowiu autor pisze, że z pomysłem na cykl polityczny nosił się od początku kariery i to czuć. Książka jest dojrzała, przemyślana, bohaterowie dobrze skonstruowani i fajnie poprowadzeni. Wizja naszej sceny politycznej jest wiarygodna – pod względem konstrukcji i założeń, przedstawienia zakulisowych rozgrywek i PRowych manipulacji, powieść kupuję z całym dobrodziejstwem inwentarza.
Mam za to inny problem. Niekończące się dialogi, z których każdy, obojętnie czy rozmawia mąż z żoną, czy przeciwnicy polityczni to konflikt, pojedynek na cięte riposty, wzajemne dosrywanie, które do niczego nie prowadzi i tylko pompuje objętość książki. Do tego ciągłe nawiązania do kampanii wyborczych ze Stanów Zjednoczonych, wspomniane oczywistości i ciekawostki (nieciekawe, jak zawsze z wikipediowym sznytem), sprawiły, że przez pierwsze 2/3 książki emocje towarzyszące lekturze, przypominały te jakich można doświadczyć na rybach z teściem i dopiero ostatnia część książki sprawia, że miałem ma ochotę na więcej.
Pomimo, że „Wotum” uważam, za dobrą pozycję, a jej zakończenie zapowiada ciekawą kontynuację, to dla mnie jest to ostatnia powieść Mroza. Po prostu nie pasuje ...

× 7 | link |
@beata87
2019-11-17
10 /10
Przeczytane Serie do kontynuacji

Rewelacyjna powieść political fiction. Fenomenalna, wciągająca powieść dziejąca się w kręgach "naszej" władzy. Niestety, realny obraz rządu i sfer politycznych - prawdziwy, pełen wyciągania sekretów, podłych zagrywek i bezwzględnego postępowania, by sięgnąć stołka, by dorwać się do "żłobu" - bo daje to władzę i pieniądze. Niestety, nie mam złudzeń, że to tylko fiction. Przerażające i prawdziwe. A R. Mróz znowu powalił mnie na kolana:)

× 7 | link |
@Eli1605
2019-11-22
7 /10
Przeczytane 2018

Polska political fiction. Nie lubię polityki, tak naprawdę to ona mnie mierzi. Pęd i żądza władzy, manipulacje, nienawiść, brutalna kampania wyborcza, handlowanie stanowiskami, prowokacje i zwykłe chamstwo. Książka jest fikcją literacką, ale jestem głęboko przekonana, że tak właśnie wygląda scena polityczna. Brawo panie Remigiuszu.

× 6 | link |
@Bartlox
2020-05-05
7 /10
Przeczytane Współczesna literatura polska Beletrystyka Kryminał/Thriller Kryminał/Thriller Polski

Czy tylko ja mam wrażenie, że mało który pisarz ma tak słabych redaktorów jak Najpłodniejszy? Serio, w tej książce widać to szczególnie wyraźnie, non-stop coś mi w tekście zgrzytało, coś kulało. Tak jak by właśnie nikt po samym autorze nie przejrzał tekstu i nie zrobił notatek na marginesie :) Historia niby płynie lekko, ale mielizny i skały co rusz. Mam na myśli typu postać wyskakująca znikąd, ale nie w tym sensie, że znikąd pojawia się w całej opowieści, a całej fabule - znikąd pojawia się w tym konkretnym akapicie :)

Fabuła powiedzmy, że przemyślana, choć nagromadzenie sensacyjek może czasem wręcz rozbawić. W tekście nie ma jakiegoś punktu kulminacyjnego, jakiejś większej rozpierduchy, a te sceny, które Najpłodniejszy chyba chciał takimi uczynić wielkiego wrażenia nie robią.

Właśnie, sposób opowiadania - płynnie, nienużąco, ale jeśli prowadzi się równolegle dwa punkty widzenia, to można by kończyć poszczególne rozdziały większymi twistami czy po prostu z większą dawką napięcia.

Postacie na plus, są nienachalnie zarysowane, czujemy je, ale nic na siłę. Choć chyba powinniśmy się nieco więcej dowiedzieć o ich przeszłości, autor nieco za mało nam o niej opowiedział, w dodatku dość niekonsekwentnie wybierał te, które ową historią obdarzył. Przemyślenia na tematy przeróżne dodane nieco na siłę.

× 4 | link |
@Ewelina229
2019-11-13
8 /10
Przeczytane Posiadam

Panie Remigiuszu, za każdym razem gdy zaczynam nową książkę Pana autorstwa obawiam się, czy tym razem odczuję rozczarowanie, czy to moment gdy zabraknie mi "tego czegoś" i jak dotąd stwierdzam z zadowoleniem, że jeszcze tak się nie stało :) i mam nadzieję, że ten moment nie nastąpi a Pan będzie mnie zadowalał coraz to nowymi hitami.

Chyłkę i Zordona uwielbiam, i tym razem do mojego uwielbienia trafiła seria "W kręgach władzy".
Daria Seyda - pierwsza kobieta sprawująca władzę głowy Państwa, po tym jak Prezydent rezygnuje ze swojej funkcji po ujawnieniu choroby.
Patryk Hauer, młody ambitny polityk żądny władzy i Prezydenckiego stołka.
To dwoje największych konkurentów na miejsce w Białym Domu, pozostali to "dodatek" do wyborów.
Między nimi zacięta walka, tajemnice państwowe, brudy polityczne a jedno co ich łączy to chęć zostania Prezydentem.

To trzeba przeczytać, by zrozumieć :)
Z niecierpliwością czekam na rozwój wydarzeń w drugiej części.

× 4 | link |
@Wiejska_biblioteczka
2021-05-26
1 /10
Przeczytane

Pomimo wszelkich starań, nie dałam rady przez nią przebrnąć. Prawie 300 stron za mną i koniec. Zero emocji, adrenaliny. Jest nudno jak flaki z olejem. Nie mam czasu i ochoty brnąć w nią dalej. Szkoda.

× 4 | Komentarze (1) | link |
@Johnson
2019-10-31
4 /10
Przeczytane Sensacja 📚2018 Polskie Posiadam

Ehh! Cóż z tym Mrozem Remigiuszem począć? Dlaczego tak jest, że pisarze światowej sławy, latami wymieniani, cytowani, podziwiani piszą w ciągu całej kariery powiedzmy 13 książek. No! Czasem więcej, a taki Pan Mróz ma ich już chyba 30? (być może się mylę, ale trochę już tego chyba jest). Za szybko pisane!

Teraz trzeba się zastanowić, jaki ma cel i target w tym pisaniu. Bo Wotum Nieufności jest książką ciekawą o szybkiego poczytania, ale mniej więcej od 370 strony. Do tego czasu czytelnik się męczy. Mróz we właściwy sobie sposób konstruuje fajną akcję, która co prawda wcześniej idzie dość powoli z uwagi na zbyt obszerne wykładanie mechanizmów Państwa i naprawdę wielu informacji, ale póżniej (za późno) na szczęście przyspiesza.

Ktoś już pisał recenzję, że zbytnie przyłożenie takich intryg do polskiej polityki może być ciekawe teraz, dzisiaj, a za 10 lat książka będzie niczym stary artykuł w gazecie. Zgadzam się z tym w pełni i naprawdę trochę można było książkę "u-uniwersalnić" (wybaczcie nieudolne słowotwórstwo) nadać jej trochę inny wydźwięk.

Poza tym, abstrachując od politycznych zapatrywań, gdyby chciało się napisać bardziej "realistyczne" political fiction w naszej polskiej rzeczywistości - należałoby książkę pisać z punktu widzenia tych u steru czyli w trzech językach, po hebrajsku, niemiecku, być może i po rosyjsku ;-) to tak tytułem żartu.

Podobał mi się upór Hauera jako bohatera dążącego do prezydentury, zabiegi jakie dokonywał i ch...

× 3 | link |
@eR_
2019-12-19
6 /10
Przeczytane Współpraca

Remigiusza Mroza nikomu nie muszę chyba przedstawiać. Młody pisarz, który ma już na koncie kilkanaście książek, a na premierę czekają kolejne. I dodatkowo, nie są to publikacje w jednym-konkretnym gatunku. Przeciwnie. Znajdziemy wśród jego książek historyczną opowieść z czasów wojny, kryminał, thriller, powieść science fiction, a nawet cykl kryminałów dziejących się na Wyspach Owczych. Pisarz ten ostatni cykl napisał pod pseudonimem i większość czytelników poczuła się jak barany. Nawet w temacie, rzec by można.

Political fiction, ma się całkiem dobrze i nawet na naszej rodzimej scenie trafiają się powieści, seriale traktujące o tym, co by było gdyby. Oczywiście za zamkniętymi drzwiami wyższych sfer politycznych. Także Mróz postanowił spróbować sił w tym temacie, a jak się dowiadujemy, jest to dopiero pierwszy tom cyklu.

Marszałek sejmu Seyda, budzi się w pokoju hotelowym. Nie pamięta jak tu się znalazła. Czy została porwana, czy dotarła tutaj z własnej woli? To dopiero preludium wydarzeń. Prezydent zwołuje nadzwyczajne zebranie, podczas którego wyjawia pewną tajemnicę, która stawia na głowie wszystkie służby. Jednocześnie przeciwnik pani marszałek, z przeciwnej strony barykady politycznej, trafia na ślady spisku, który może wstrząsnąć sceną polityczną. Niechęć między tymi osobami jest bardzo silna, jednak mając na uwadze dobro obywateli, łączą siły i próbują wyjaśnić, odkryć jakieś dowody owego spisku. Jednocześnie planowany jest zamach, który... Ale tego W...

× 2 | link |
@_books_and_dog_
2022-03-31
7 /10
Przeczytane 2022 Posiadam

Książka „Wotum nieufności” autorstwa Remigiusza Mroza jest pierwszą częścią cyklu "W kręgach władzy". Ponad rok na mojej półce czekała ta książka na swoją kolej. Czy było warto w końcu po nią sięgnąć? I tak i nie. Czytałam ją na raty bo tyle tam było różnych wydarzeń, że musiałam sobie pewne rzeczy na spokojnie przyswajać. No i chyba takie historie strikte polityczne to nie do końca moja bajka. Autor w książce kieruje się zasadą "po trupach do celu", aby za wszelką cenę osiągnąć sukces - w tym wypadku prezydenturę. Dobrze, że u nas scena polityczna nie wygląda w taki sposób, przynajmniej mam nadzieję, że nie ma aż tak źle. Swoją drogą to jest bardzo dobre pytanie, czy nasze społeczeństwo jest gotowe, aby prezydentem naszego kraju została kobieta? Kobiet, które startowały w wyborach prezydenckich w Polsce, było do dziś tylko cztery. Żadna nie wygrała. Czy jest szansa, aby to się zmieniło i w tym przypadku fikcja literacka stała się faktem?

× 1 | link |
@paulina.zakrzewska
2020-01-13
6 /10
Przeczytane

Moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Książkę czyta się naprawdę bardzo szybko. Akcja toczy się spójnie. Książka moim zdaniem dobra, ale bez szczególnych zachwytów.
Może mam mylne skojarzenie, ale sądzę, że autor chciał przenieść na nasze podwórko House of cards, ale nie do końca coś poszło.

× 1 | link |
@book.book.pl
2022-07-11
4 /10
Przeczytane

Zdecydowanie takie książki z wątkiem politycznym to nie dla mnie

× 1 | link |
WI
2023-03-25
9 /10
Przeczytane

Znakomita powieść typu political fiction, odsłaniająca brudy polskiej polityki... Szczerze polecam

| link |
@Ewik
2020-01-17
9 /10

Bardzo ciekawa książka, jestem ciekawa co będzie dalej!

| link |
KO
2017-04-03
Przeczytane

Bardzo ciekawa książka. Szybko się czyta i jest bardzo wciągająca.

| link |
@maniek.em
2023-07-24
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Wotum nieufności. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Większość bezwzględna
Większość bezwzględna
Remigiusz Mróz
7.2/10
Tom II serii „W kręgach władzy” W kręgach władzy trwa kryzys. Po skandalu z udziałem premiera, parla...
Władza absolutna
Władza absolutna
Remigiusz Mróz
7.7/10
Po zamachu pod sejmem Polska znalazła się na skraju anarchii. Konstytucja nie przewiduje, kto powini...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl