Avatar @nemo

@nemo

28 obserwujących. 30 obserwowanych.
Kanapowicz od ponad 3 lat. Ostatnio tutaj około 10 godzin temu.
j.nieznansky
Napisz wiadomość
Obserwuj
28 obserwujących.
30 obserwowanych.
Kanapowicz od ponad 3 lat. Ostatnio tutaj około 10 godzin temu.
niedziela, 19 września 2021

Wykuta, zasypana, odkopana

Z rzeczy ciekawych dla ciekawskich i nie tylko

 

Dzisiaj podróż prawie lokalna. Zacznijmy od drogi rozdzielającej osiedle domków jednorodzinnych i położony przy lesie plac zabaw. Nic nadzwyczajnego. Znaczy, byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby przy skarpie porośniętej drzewami nie piętrzyły się kamienie i jakiś materiał budowlany.

Zaintrygowani tym zjawiskiem przyglądamy się tkwiącej w zboczu obudowie. Przypomina tajemne drzwi do innego świata, ziejące fascynującą czernią. Oczywiście, wejść tam jeszcze nie wejdziemy. Osobiście. Przedsmak, miejmy nadzieję, nowej, niesamowitej atrakcji do zwiedzania serwuje nam kilka kanałów na YT.

 

Dobrze, zanim do boju ruszy wujek Google, wyjaśnię, że mowa o obiekcie odkrytym w Lubaniu. Odkrytym, bo na dziś (to jest 19.09.) wszystkie największe przeszkody wydają się pokonane. Ale po kolei.

 

Powiedzmy, że wszystko zaczęło się w 2011 r, od odkrycia w archiwum pewnej kalki. Brzmi intrygująco, prawda? Przedstawiała ona plan niemieckiego schronu przeciwlotniczego. Po wstępnym przyjrzeniu się terenowi już trzy miesiące później, rozpoczęto pierwsze odwierty. Jeszcze w tym samym roku podjęto próbę odkrycia jednego z wejść. Ale na planach i marzycielstwie się nie skończyło. Regularnie podejmowano prace kolejne mające na celu eksploracje podziemi (o których można poczytać na dedykowanej temu stronie (niestety, materiał nie został na ten dzień zaktualizowany)):

 

Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu (podziemnyluban.pl)

 

Ponieważ nie ma, po co spojlerować, odsyłam do niejakiego Leona, który na bieżąco nagrywał sprawozdania z eksplorowania obiektu (od lipca tego roku). I nie tylko. Dzięki niemu proces odkopywania korytarza można zobaczyć krok po kroku w kolejnych filmach (tu jest pierwszy z nich):

 

 

Gdzie zawędrowali teraz? W sobotę pokazał się filmik, w którym ściana została pokonana a korytarz do dalszej części obiektu udrożniony. Czy to już koniec prac? Ależ skąd! Nie wiadomo, co skrywa tak starannie zabezpieczony kompleks. Robotnicy ze specjalistycznej firmy stale współpracują z saperami (poniżej najnowszy film z prezentacją odkrytego korytarza):

 

 

Co skrywają ciemne korytarze wykopane ciężką pracą więźniów? Dokąd prowadzą i jakie artefakty znajdą się w czeluściach? Wyobraźnia podsuwa wiele szalonych tez. Która się sprawdzi? Zobaczymy.

× 7
Komentarze
@Wiesia
@Wiesia · około rok temu
Wow ekscytujące 🤩
× 2
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl