Avatar @ziellona

Ziellona & Wonder

@ziellona
Bibliotekarz
62 obserwujących. 71 obserwowanych.
Kanapowicz od 5 lat. Ostatnio tutaj 3 miesiące temu.
Napisz wiadomość
Obserwuj
62 obserwujących.
71 obserwowanych.
Kanapowicz od 5 lat. Ostatnio tutaj 3 miesiące temu.
poniedziałek, 3 stycznia 2022

Dzieje się... w Gdańsku

Kontynuacja cyklu "dzieje się w...". Tym razem Gdańsk

 

Gdańsk historycznie

Akcja powiesci rozgrywa się na obszarze Głównego Miasta Gdańska i jego przedmieściach, szczególnie na terenach delty Wisły, czasem swym ogarniając lata 1900 - 1945, począwszy od Cesarstwa Niemieckiego, poprzez Wolne Miasto Gdańsk aż po zdobycie miasta przez Rosjan w 1945 roku. Pokazuje dramatyczne losy ludzi mieszkających na tych terenach. Początkiem tych wydarzeń była fascynacja ideologią Adolfa Hitlera, odrzucenie mieszczańskiego świata i jego tradycyjnych wartości, wiara w idee, które miały przynieść odrodzenie, a przyniosły zagładę i tryumf nowej ideologii - kolejnej dyktatury. Bohaterowie powieści, rybacy, rolnicy, urzędnicy, pragną w tym nowym, trudnym czasie, odnaleźć swoją własną drogę do szczęścia, znajdując ją z wielkim trudem.

 

Ile wiemy o dawnych gdańszczankach? Czy znamy losy Elżbiety Koopman-Heweliusz? Czy wiemy, kogo nazywano Bałtycką Syreną i kim były pokutnice?
Książka wydobywa z mroków historii losy wielu gdańszczanek: zakonnic, służących, naukowczyń, prostytutek, artystek, badaczek i rzekomych wiedźm. Pokazuje także tło epoki związane z pracą, zdrowiem, statusem społecznym czy modą

 

Dolar drożeje! jest fascynującą powieścią, której największą wartość stanowi fakt, że oferuje jedyny w swoim rodzaju wgląd w sytuację Wolnego Miasta kilka lat po wojnie. Dostarcza dużo nieznanych do dziś faktów, przede wszystkim jednak pokazuje atmosferę panującą wtedy w Gdańsku, pokazuje ludzi tego czasu, życie codzienne i mentalność. Prawdopodobnie jest też powieścią z kluczem, chociaż dzisiaj już trudno odgadnąć tożsamość występujących w niej postaci.

 

Gdańsk od środka

 

Przejmująca opowieść o ludziach walczących o uratowanie przepięknej, zabytkowej dzielnicy – Biskupiej Górki – przed rozbiórką i zagładą. Skłóceni ze sobą nawzajem muszą przejść wewnętrzną przemianę, by stać się społecznością zorganizowaną wokół wspólnych celów. Symbolem tego zjednoczenia staje się cenny zabytek – zegar na wieży; mieszkańcy Biskupiej Górki muszą znaleźć sposób, żeby go wyremontować i ocalić. Inspiracją do ich działania staje się Królowa Salwatora – dziwaczka, ale zarazem duch dzielnicy.

 

Kryminalnie

Przedstawione tu historie kryminalne są opisami autentycznych zdarzeń. Rozgrywały się one w Gdańsku na przestrzeni lat 1870-1939 i odtworzone zostały głównie na podstawie doniesień prasowych.

Pięciu autorów, pięć opowiadań, pięć zbrodni: wyrafinowane zabójstwo sprzed lat, tajemnicze zniknięcie uczennicy, głowa znaleziona na trawniku, niezwykle sprytna kradzież, groteskowa komedia śmiertelnych pomyłek. W tle Gdańsk, ten z lat trzydziestych XX wieku, i ten całkiem współczesny. Gdańsk - dobre miejsce do snucia kryminalnych intryg.

 

  • We współczesnym Gdańsku toczy się też cykl o Jarosławie Paterze, Krajewskiego i Czubaja, dotychczas znanych z historii kryminalnych Dolnego Sląska

 

I zostały nam kryminały retro. Tu króluje Piotr Schmandt, któremu asystuje żona Olga. Duża część ze wspomnianych kryminałów, toczy się w Wejherowie lub w okolicy. I te będą należeć do wpiisu "dzieje się na Pomorzu", jak tylko powstanie :) Póki co, możecie je podglądnąć na stronie autora nakanapie.pl. A tu podam te, które dzieją się w Trójmieście

 

Wielkimi krokami zbliża się druga wojna światowa, a tymczasem w Gdańsku wykluwa się intryga z prawdziwym skarbem w tle. Zmysłowa maszynistka, dwulicowi kochankowie, zagadkowy pośrednik, poczciwi polscy urzędnicy odsłaniający drugą twarz, femme fatale o urodzie damy z Siedmiogrodu oraz wywiady kilku państw - wszyscy są uwikłani w tajemniczą sprawę gdańskiego depozytu. Kto okaże się w tej rywalizacji prawdziwym zwycięzcą? Przedwojenny Gdańsk skrywa niejedną tajemnicę. 
Ta książka to kawał mocnej historii zmian postępujących w Polsce po wojnie, chociaż przedstawiony minimalistycznie, to również portret psychologiczny polskiego społeczeństwa, które dorastało na przełomie tych zmian. Piękna opowieść o rodzinnej miłości, wpleciona w emocje wywołane żalem, strachem i poczuciem specyficznego odrzucenia. Polecam tę książkę całym sercem. Mnie ona pozwoliła spojrzeć na pewne sprawy z innej perspektywy niż dotychczas je widziałam. Intrygujące połączenie historii, kryminału i psychologicznego podejścia do życia człowieka, to z pewnością mieszanka godna polecenia. 

 

 

Dzięki kanapowiczom do listy dołączają kolejne kryminały: 

 

od @Airain 

Cykl: Sławomir Kruk - Piotr Górski 

 

Na plaży w Jelitkowie znaleziono skórzany worek, przykryty warstwą podmorskich roślin i muszli. Przez rozdarcie wystawała z niego zniekształcona ludzka dłoń.

od @almos 

Miasto duchów - Krzysztof Bochus

 

Mroczna opowieść o miłości, winie i odkupieniu. Jesień 1944 roku, kilka miesięcy przed ostatecznym upadkiem III Rzeszy. W bazie wojennej koło niemieckiego Gdańska zamordowanych zostaje dwóch wysokich oficerów marynarki wojennej. Jednocześnie w Rotterdamie znika bez śladu córka radcy Abella. Tropy wiodą do… Gdańska. 

 

Wachmistrz. Dogrywka  - Krzysztof Bochus

 

Początek 1930 roku. Przez pogrążone w wielkim kryzysie Wolne Miasto Gdańsk przetacza się fala spektakularnych kradzieży. Celem złodziei padają wille zamożnych gdańszczan: znikają kolekcje sztuki, waluta, cenna biżuteria. 

 

Wypada też nadmienić, ze Krzysztof Bochus tworzy kryminały dziejące się na Pomorzu (a to Elbląg, a to Gdynia...), także dzięki wielkie za przypomnienie, bo gdy będzie się w pocie czola tworzył wpis o Pomorzu :) to akurat jak zgubił :)

 

 

od @Airain 

Cykl: Sławomir Kruk - Piotr Górski 

 

Na plaży w Jelitkowie znaleziono skórzany worek, przykryty warstwą podmorskich roślin i muszli. Przez rozdarcie wystawała z niego zniekształcona ludzka dłoń.

 

@Vernau 

 

cykl z Emilem Żądło Anny Klejzerowicz

 

Bardzo fajne połączenie kryminału z historią Gdańska

 

@Mackowy

Pochłaniacz - Katarzyna Bonda

całkiem nieźle oddaje klimat Gdańska

 

No i ma rację @Mackowy , że Gdańsk bez Pawła Huelle to nie Gdańsk... Choć nie do końca pasuje do zestawienia, bo książki autora nie dzieją się w... a opisują Gdańsk. To są raczej opowiadania, reportaże, proza wysokich lotów, ale faktem jest, że należy... dodać do zestawienia i pewnego pięknego dnia, przeczytać.

 

Twórczość Pawła Huelle

Swoją twórczość poświęcił w większości Gdańskowi jako rodzinnemu miastu. Popularność przyniosła mu debiutancka powieść Weiser Dawidek (wydana w 1987), zekranizowana przez Wojciecha Marczewskiego w 2000 pod tytułem Weiser. Jest członkiem polskiego PEN Clubu, objął funkcję wiceprezesa tej organizacji.

 

I jak zwykle... egoistycznie liczę na Wasze komentarze i propozycje książek dziejących się w Gdańsku - tego musi być całkiem sporo.

 

 

 

#gdansk#sopot#gdynia#dzieje_sie#pomorze
× 12
Komentarze
@Airain
@Airain · prawie 3 lata temu
Brawo za zestawienie. Właśnie czytałam kryminał z serii o komisarzu Kruku Piotra Górskiego i jak najbardziej dzieje się w Gdańsku i okolicach.
× 5
@ziellona
@ziellona · prawie 3 lata temu
Super, dodaję zatem tego Kruka :)
× 2
@Mackowy
@Mackowy · prawie 3 lata temu
No nie... Gdańskie książki bez Pawła Huelle ...
(A! i Pochłaniacz K. Bondy całkiem nieźle oddaje klimat Gdańska)
× 3
@ziellona
@ziellona · prawie 3 lata temu
Nie zejdę przez Was z kanapy :P
× 4
@Vernau
@Vernau · prawie 3 lata temu
Współczesne powieści kryminalne - cykl z Emilem Żądło Anny Klejzerowicz:
https://nakanapie.pl/ksiazki/emil-zadlo
Bardzo fajne połączenie kryminału z historią Gdańska
× 2
@almos
@almos · prawie 3 lata temu
Imponująca lista, dodałbym 'Miasto duchów' Bochusa dziejące się w Gdańsku jesienią 1944 r.
× 2
@ziellona
@ziellona · prawie 3 lata temu
O Bochusie,, zapomnialam o Bochusie!
× 3

Archiwum